Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Dekantery - wirówki dekantacyjne Alfa Laval

Wirówki dekantacyjne Alfa Laval pomagają oddzielić cząstki stałe od cieczy podczas jednego ciągłego procesu. Wysokowydajna separacja pozwala uzyskać produkty o doskonałej jakości i wyższej wartości handlowej, odzyskać cenne surowce, zmniejszając zużycie energii oraz koszty gospodarki odpadami.

Działanie z korzyścią dla firmy i środowiska

 • Wysokowydajna separacja, zapewniająca produkty o wysokiej wartości i niskie koszty gospodarki odpadami.
 • Niskie zużycie energii i niska emisja CO2.
 • Niskie koszty utrzymania dzięki pracy w systemie ciągłym, wykonaniu z materiałów o wysokiej jakości, inteligentnemu projektowi i łatwej obsłudze.
 • Niski wskaźnik koszty kapitałowe/wydajność.

Separacja cząstek stałych i cieczy jest powszechnym procesem w produkcji, a Alfa Laval ma ponad 60-letnie doświadczenie w zastosowaniach wirówek dekantacyjnych w różnych branżach. Posiadając dostęp do naszej wiedzy technologicznej i korzystając z doświadczeń zebranych z całego świata, otrzymasz produkt dostosowany dokładnie do potrzeb konkretnego procesu, z uwzględnieniem właściwości odwadnianych cieczy.

Innowacje wykorzystujące siłę odśrodkową

Separacja ciał stałych z cieczy odgrywa kluczową rolę w niezliczonych procesach przemysłowych. Szereg przedsiębiorstw korzysta tradycyjnie z klarowników lub odstojników, w których cząsteczki, osady oraz ciała stałe opadają stopniowo na dno w wyniku działania siły grawitacyjnej. Tego typu proces jest niezwykle powolny, a dodatkowo nie podlega on dostatecznej kontroli.

Aby przyspieszyć proces separacji, w wirówce dekantacyjnej wykorzystano siłę odśrodkową, zapewniając wydajność nawet o 4000 razy większą w porównaniu z wydajnością sił grawitacyjnych. Separacja ciał stałych i cieczy może być również kontrolowana w łatwy sposób dzięki dostosowaniu prędkości obrotowej.

Jak działa wirówka dekantacyjna?

Separacja zachodzi w poziomo ułożonym bębnie wyposażonym w przenośnik ślimakowy. Nadawa (osad) podawana jest do wnętrza bębna dekantera przez nieruchomą rurę wlotową, gdzie jest delikatnie przyspieszana poprzez wirnik wlotowy. Siła odśrodkowa powoduje sedymentację cząstek stałych na wewnętrznej powierzchni bębna.

Ślimak obraca się w tym samym kierunku, co bęben wirówki, ale z inną prędkością, co powoduje przesuwanie osadu w kierunku stożkowej części bębna. Cząstki placka opuszczają bęben przez otwory wylotowe osadu odwodnionego, znajdujące się na obwodzie. Separacja osadu zachodzi na całej długości cylindrycznej części bębna, zaś klarowny odciek opuszcza bęben wypływając swobodnie poprzez otwory wylotowe filtratu wyposażone w regulowane przegrody tzw. tamy.

Jakie są zalety wirówek dekantacyjnych w porównaniu z innymi urządzeniami do separacji?

 • Szybsza separacja w pojedynczym procesie ciągłym.
 • Poziome wirówki dekantacyjne Alfa Laval oddzielają ciała stałe od jednej lub dwóch faz ciekłych w pojedynczym, szybkim i ciągłym procesie zapewniającym większą wydajność i rentowność.
 • Szeroki zakres opcji podawania i kontrolowana wydajności.
 • Wirówki dekantacyjne Alfa Laval są zaprojektowane do pracy z szeroką gamą cząstek stałych o średnicach w zakresie od 5 mm do kilku mikronów.
 • Dekantery przemysłowe Alfa Laval mogą obsługiwać zawiesiny z ciałami stałymi o stężeniu wagowym od 0,1% do ponad 65%.
 • Kontrolowane siły odśrodkowe i inne szczegóły konfiguracyjne pozwalają optymalizować proces zgodnie z konkretnymi wymaganiami i celami użytkownika, takimi jak produkt końcowy o wysokim dopasowaniu do rynku przy możliwie najniższych kosztach.

Dlaczego wybrać Alfa Laval?

Światowy lider branży

Założona w 1883 roku firma Alfa Laval stała się liderem w dziedzinie technologii separacji odśrodkowej, nieustannie oferując przełomowe rozwiązania. Jednym z nich jest wysokowydajna wirówka dekantacyjna Alfa Laval. Posiadając doświadczenie w projektowaniu i produkcji wirówek dekantacyjnych od lat 50, oraz zakłady produkcyjne na całym świecie, Alfa Laval może dostarczać klientom doskonałe urządzenia, zapewnić kompleksową obsługę oraz osiągnięcie optymalnych wyników.

Zaawansowane materiały i technologie

W dekanterach Alfa Laval, wszystkich części mające kontakt z procesem są wykonane z wysokiej jakości stal nierdzewnej, co pozwala uniknąć ryzyka korozji związanego ze stosowaniem stali węglowej.

Obrotowe elementy wirówek dekantacyjnych Alfa Laval narażone na duże naprężenia są wytwarzane maszynowo z odlewanej stali nierdzewnej o wysokim stopniu wytrzymałości. Takie rozwiązanie zapewnia jednolitą strukturę materiałową, wolną od wad a także wyeliminowanie spawów w gotowych komponentach. W rezultacie Użytkownik otrzymuje wirówki dekantacyjne o maksymalnej wytrzymałości, nieporównywalnej niezawodności działania i wydłużonym cyklu życia.

Wszystkie podatne na zużycie strefy wirówek Alfa Laval, tj. strefa zasilania, odprowadzania cząstek stałych, bęben i ślimak są chronione materiałem odpornym na ścieranie, odpowiednim dla warunków eksploatacyjnych w konkretnym procesie przemysłowym. Technolodzy Alfa Laval nieustannie doskonalą technologię uszczelnień stosowaną w wirówkach dekantacyjnych. Jest to dziedzina, w której wiedza i doświadczenie Alfa Laval mają również kluczowe znaczenie.

Usługi serwisowe

Alfa Laval posiada pełną kontrolę nad całym łańcuchem dostaw, co pozwala zapewnić klientom bezkonkurencyjne czasy reakcji, dostępności i realizacji.

Ogólnoświatowe możliwości świadczenia usług oraz wszechstronne doświadczenie w konserwacji i serwisowaniu wirówek dekantacyjnych umożliwiają wykonywanie czynności serwisowe z zachowaniem absolutnego minimum w przerwach w pracy.

Jeśli chodzi o niestandardowe rozwiązania serwisowe, proponuje podpisanie tzw. umowy o wydajność, którą będzie dostosowana do konkretnych potrzeb klienta, np. w zakresie optymalizacji wydajności i redukcji kosztów operacyjnych.

W Alfa Laval poziom zaawansowania w dziedzinie innowacyjności nie ogranicza się wyłącznie do urządzeń. Nasze rozwiązania łącznościowe realizowane z wykorzystaniem koncepcjii Internetu przedmiotów przemysłowych (IIoT) wspierają firmy w takich dziedzinach, jak konserwacja zapobiegawcza, sterowanie zdalne czy optymalizacja.

 

Słowa kluczowe: wirówka dekantacyjna, wysokowydajna separacja, niskie koszty utrzymania dzięki pracy w systemie ciągłym

Skontaktuj się bezpośrednio z firmą:

 • Wyrażam zgodę na przekazywanie informacji handlowych oraz marketing bezpośredni za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przez podmioty Prokonsument Sp. z o.o. oraz Firmę właściciela powierzonych  materiałów na podstwaie umowy z portalem FoodFakty,  zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. nr 144, poz. 204, z późń. zm.) oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800, z późń. zm.) w celu udostępnienia pobranych z portalu materiałów.

  Ma Pani/Pan prawo w dowolnym momencie odwołać (wycofać) wyrażone zgody. Odwołanie (wycofanie) zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed tym faktem. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania.

  Informacja

  Administratorem podanych danych osobowych jest Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na ul. Serwituty 25 . Dane osobowe przechowywane są przez okres 3 lat. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności, aby dowiedzieć się więcej o naszym podejściu do danych osobowych (zgodnie z wymogiem art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).

  Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest warunkiem zrealizowania świadczenia.

  Więcej informacji zawarte w: Warunki Ogólne i Regulamin oraz Polityka Prywatności

 • * - pole obowiązkowe

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn