Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Norma ISO/IEC 17025 ma na celu umożliwienie laboratoriom na całym świecie wykazania, że działają kompetentnie i cały czas generują prawidłowe wyniki.
Jak więc laboratoria zachowują „akredytację 17025”?
Odpowiedzią są tak zwane testy pierścieniowe, znane również jako badania biegłości lub badania międzylaboratoryjne.
Na czym one polegają? Zazwyczaj instytut referencyjny wysyła identyczne próbki do różnych laboratoriów, w których próbki muszą zostać przeanalizowane pod kątem określonego celu.
Jeśli chodzi o ocenę pracy laboratoriów w badaniach międzylaboratoryjnych, najczęściej stosowanym kryterium jest porównywalność, gdzie stosuje się model „z-score”. Im więcej laboratoriów zaangażowanych w badanie biegłości, tym znacznie lepsza reprezentacja generowanych wyników.
Jak więc często laboratorium powinno uczestniczyć w badaniach międzylaboratoryjnych, aby być wystarczająco dobrze ocenionym ze swoim produktem lub swoimi analizami?
Naszym zdaniem laboratorium, które regularnie wykonuje takie testy, ma możliwość wyprodukowania solidnego i niezawodnego produktu. Produktem może być zestaw testowy ELISA, zestaw testów paskowych, ale też obszerny raport z wykonywanych analiz.
W Prognosis Biotech definiujemy „Dobre Laboratorium” jako organizację, która stale kwestionuje swój własny system jakości, aby dostarczać swoim klientom jak najlepszy produkt, wiedząc, że pomaga on podejmować decyzje zmieniające życie każdego. W Prognosis Biotech uczestniczymy z badaniach biegłości każdego miesiąca.
Więcej informacji na temat Dobrych Praktyk Laboratoryjnych charakteryzujących rzetelne laboratoria znajdziecie Państwo w załączonym materiale opracowanym przez firmę Prognosis Biotech.
Spis treści
Materiał udostępniony przez: Prognosis Polska Sp. z o.o.
Materiał opublikowany dnia: 01.06.2023
Aby pobrać materiały, musisz się zalogować lub założyć darmowe konto
Załóż konto