Badania żywności
-
21.02.2025
Czy potrzebna jest nam analiza sensoryczna?
Czy różnica pomiędzy oceną organoleptyczną a sensoryczną dla specjalistów branży spożywczej czy też absolwentów Wydziałów Technologii Żywności jest oczywista? Czy jest ona wykorzystywana na co dzień jako narzędzie kształtowania i rozwoju produktów czy kontroli jakości? Co wnosi w nasz rozwój zawodowy?
-
19.02.2025
Ostrzeżenie francuskich służb celnych przed zafałszowanym miodem zawierającym substancje lecznicze
Francuskie służby celne wydały alert konsumencki z powodu wykrycia zafałszowanego miodu w saszetkach z dodatkiem substancji leczniczych – sildenafilu i tadalafilu.
-
17.02.2025
E. coli w serach: wycofanie produktów i alarm sanitarno-epidemiologiczny we Francji
Francuskie władze sanitarne wycofały z rynku sery Morbier produkowane z surowego mleka po wykryciu zakażeń bakterią Escherichia coli (STEC). W wyniku infekcji hospitalizowano 11 osób, a dochodzenie potwierdziło związek między spożyciem skażonego sera a przypadkami zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS).
-
17.02.2025
Zaproszenie na konferencję BACIF 2025 w Łodzi – 9-10 czerwca 2025
Zapraszamy na czwartą edycję Międzynarodowej Konferencji BACIF 2025, poświęconą biologicznie aktywnym związkom w żywności i kosmetykach. W dniach 9-10 czerwca na Politechnice Łódzkiej eksperci z całego świata podzielą się najnowszymi odkryciami i omówią wyzwania stojące przed sektorem.
-
14.02.2025
Wyniki kontroli jakości zbóż i rzepaku z uwzględnieniem tych pochodzących z obszarów objętych klęską powodzi
Kontrola IJHARS w punktach skupu potwierdziła, że nie dochodziło do obrotu towarem, który miał styczność z wodą powodziową.
-
13.02.2025
Ryzyko zbyt wysokiej zawartości witaminy D w paszy doprowadziło do wycofania ponad 600 ton jaj w Norwegii
Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podjął odpowiednie działania w związku z wycofaniem z rynku ponad 600 ton jaj. Przyczyną jest ryzyko zbyt wysokiej zawartości witaminy D w tym produkcie, a zdarzenie to powiązano z paszą dla kur niosek i świń.
-
12.02.2025
Niemal połowa przebadanych przez czeską inspekcję próbek oliwy z oliwek była niższej jakości od zadeklarowanej
Badania Czeskiej Inspekcji Rolnictwa i Żywności wykazały, że 44,4% ocenianych próbek nie spełniało wymagań prawnych odnośnie deklarowanej jakości oliwy.
-
11.02.2025
Pobieranie i sekwencjonowanie całogenomowe (WGS) izolatów czynników chorobotwórczych - nowe przepisy
Nowe obowiązki dotyczą pobierania izolatów Salmonella enterica, Listeria monocytogenes, Escherichia coli, Campylobacter jejuni i Campylobacter coli, w przypadku gdy te czynniki chorobotwórcze są powiązane z ogniskiem przenoszonym przez żywność
-
10.02.2025
Największe ognisko zakażeń Salmonellą w Norwegii od 50 lat – winne kiełki lucerny
Norweskie władze sanitarne badają największe od 50 lat ognisko zakażeń Salmonellą, które dotknęło 230 osób w całym kraju. Śledztwo wskazuje na ekologiczne kiełki lucerny jako potencjalne źródło zakażenia, a konsumenci zostali ostrzeżeni przed ich spożyciem.
-
07.02.2025
Metody analityczne w służbie bezpieczeństwa żywności – ocena przydatności przez FSAI
Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności w Irlandii (FSAI) wraz ze swoim komitetem naukowym opracował kryteria kontroli analitycznej, które należy wziąć pod uwagę przy badaniu potencjalnego wykorzystania nowoczesnych technik oceny autentyczności żywności.
-
04.02.2025
5 przyszłych zagrożeń zidentyfikowanych przez EFSA
W artykule przedstawiono najważniejsze pojawiające się zagrożenia oraz kwestie wymagające dalszego monitorowania
-
31.01.2025
Olejki eteryczne jako naturalne dodatki do żywności: potencjał, wyzwania i potrzeba dalszych badań
Olejki eteryczne, znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i antyoksydacyjnych, zyskują zainteresowanie jako potencjalne naturalne dodatki do żywności. Mimo obiecujących wyników badań nad ich zastosowaniem, konieczne są dalsze analizy, by zapewnić ich bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami prawnymi.
-
29.01.2025
Ocena ryzyka Listeria monocytogenes w żywności: Cz. 1 - raport FAO
W odpowiedzi na wniosek 52. sesji Komitetu Kodeksu ds. Higieny Żywności (CCFH), zostało zwołane spotkanie ekspertów FAO/WHO w sprawie oceny ryzyka mikrobiologicznego (JEMRA). Celem było opracowanie formalnych, pełnych modeli oceny ryzyka dla Listeria monocytogenes w sałacie, melonie kantalupa, mrożonych warzywach i gotowych do spożycia rybach.
-
29.01.2025
Naukowcy z USA stwierdzili wysoki poziom błędnego oznakowania łososia sprzedawanego w sklepach spożywczych i restauracjach w Seattle
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z USA przebadano 119 próbek łososia, pobranych ze sklepów spożywczych i restauracji sushi zlokalizowanych w Seattle. Stwierdzono oszustwo w przypadku 18% próbek w postaci błędnego oznakowania.
-
28.01.2025
Mrożone borówki z Polski powiązane z zakażeniami wirusem zapalania wątroby typu A w Holandii
Według oficjalnych informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska z Holandii (RIVM), co najmniej 12 osób zachorowało po zjedzeniu mrożonych borówek z Polski, sprzedawanych pod marką własną sieci Albert Heijn w Holandii i Belgii.
-
27.01.2025
Prebiotyki w Unii Europejskiej: Korzyści zdrowotne, regulacje i przyszłość oświadczeń zdrowotnych
Koncepcja prebiotyków trafiła do szerszego grona odbiorców w 1995 roku, gdy Gibson i Roberfroid zaproponowali jej pierwotną definicję. Współczesna definicja, opracowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe ds. Probiotyków i Prebiotyków (ISAPP), określa prebiotyki jako „substraty selektywnie wykorzystywane przez mikroorganizmy gospodarza, przynoszące korzyści zdrowotne”.
-
22.01.2025
FDA zakazała stosowania barwnika Red No. 3
Producenci żywności mają czas do stycznia 2027 roku na usunięcie Red No. 3 ze swoich produktów, natomiast producenci leków doustnych do stycznia 2028 roku.
-
21.01.2025
Ocena bezpieczeństwa EFSA: Mącznik młynarek jako nowa żywność zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283
EFSA potwierdziła bezpieczeństwo Tenebrio molitor jako nowej żywności w Unii Europejskiej, otwierając drogę do wykorzystania larw w formie mrożonej, suszonej i sproszkowanej w produktach spożywczych. To krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i innowacji w przemyśle spożywczym.
-
17.01.2025
Makroalgi – szansa na zrównoważone źródło białka czy chemiczne zagrożenie? Stanowisko EFSA
Makroalgi, znane również jako wodorosty, zyskują na popularności jako zrównoważone źródło białka i składników odżywczych. Jednak ich konsumpcja niesie zarówno korzyści zdrowotne, jak i potencjalne ryzyka chemiczne, co podkreśla konieczność świadomego podejścia i regulacji prawnych.
-
17.01.2025
Alkaloidy pirolizydynowe w herbatkach ziołowych z pokrzywy i morwy białej
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w herbatkach ekspresowych ziołoweych - pokrzywa oraz morwa biała.
-
15.01.2025
EFSA: Ocena ryzyka substancji stosowanych do kontaktu z żywnością
Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, takie jak tworzywa sztuczne, tusze drukarskie czy ceramika, odgrywają ważną rolę w codziennym życiu, ale ich wpływ na zdrowie konsumentów wciąż budzi wiele pytań. Badania nad migracją substancji chemicznych z tych materiałów dostarczają cennych informacji, które mogą wpłynąć na przyszłe regulacje i ochronę zdrowia publicznego.
Nasi partnerzy