Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zakończył się FoodFakty Summit food4tomorrow - projekt, w którym nauka i biznes, i administracje jednocześnie byli prelegentami, uczestnikami, ale równocześnie były gospodarzami wydarzenia.Wydarzenie miało na celu omówienie kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem żywnościowym, innowacjami w produkcji żywności oraz perspektywami dla polskiej żywności. Obejmowało ponad 20 merytorycznych sesji w 5 ścieżkach tematycznych, sesje plenarne z panelami dyskusyjnymi, warsztaty i wiele form networkingu.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ponownie ocenił bezpieczeństwo stosowania argonu (E 938) i helu (E 939) jako dodatków do żywności, potwierdzając ich neutralność toksykologiczną oraz rekomendując wprowadzenie numerów CAS dla precyzyjnej identyfikacji w specyfikacjach unijnych.
Opublikowano raport, który analizuje się przyszłość europejskiego przemysłu mleczarskiego w kontekście rosnących kosztów produkcji oraz rozwoju alternatyw, takich jak mleko roślinne i produkty oparte na fermentacji precyzyjnej. Jakie możliwości czekają firmy mleczarskie do 2040 r.
Naukowcy z Uniwersytetu w Jaén w Hiszpanii zidentyfikowali związek bioaktywny występujący w oliwie z oliwek, który może pomóc w leczeniu pacjentów po udarze.
Ogromne zaangażownaie polskiej nauki w program FoodFakty Summit.
Azelis podpisał umowę nabycia 100% udziałów Hortimex Sp. z oo („Hortimex”), dystrybutora chemikaliów specjalistycznych działającego w segmentach składników żywności i nutraceutyków obsługujących rynek polski.
Systemy rolno-spożywcze są bardzo podatne na katastrofy i kryzysy, w szczególności na skutki zmiany klimatu. Światowy Dzień Żywności to święto, które podkreśla znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. FoodFakty przyłączają się do tego święta i zapraszamy w dn. 6-7 listopada do Łodzi.
25 września 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie określające m.in. wykaz substancji i materiałów dopuszczonych do stosowania w produkcji żywności lub składników żywności; warunki stosowania rozpuszczalników ekstrakcyjnych oraz maksymalne dopuszczalne poziomy ich pozostałości
UOKiK zbadał charakterystykę, relacje i poziom konkurencji w polskiej branży piwnej i chmielarskiej. Jej największymi problemami są: rozdrobnienie plantatorów i słabo rozwinięte przetwórstwo chmielu. W raporcie z badania, oprócz diagnozy, znalazły się rekomendacje dla branży.
Jednym z trendów jest to, że chociaż liczba transakcji spadła w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z rokiem 2023, wartość tych transakcji faktycznie wzrosła – co pokazuje, że inwestorzy są skłonni wspierać, ale na razie tylko firmy o silnych wskaźnikach.
Wizyta na BrauBeviale 2024 to konieczność dla wszystkich, którzy szukają rozwiązań obecnych wyzwań w branży napojowej. W tym roku BrauBeviale 2024 odbędą się w dn. 26-28 listopada w Norymberdze, a oferta będzie skierowana nie tylko do browarów i producentów napojów, ale także do producentów wina. Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawy program.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdził glukozyl hesperydynę jako nowy składnik żywności, otwierając drogę do jej wykorzystania w napojach i suplementach diety. Nowe badania potwierdzają jej bezpieczeństwo, co może wpłynąć na rozwój innowacyjnych produktów w branży spożywczej.
Z wykazu dozwolonych produktów początkowych dla środków aromatyzujących dymu wędzarniczego usunięto 10 pozycji
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych stworzyli suplement na bazie inuliny, który może odegrać istotną rolę w leczeniu alergii pokarmowych.
Komisja Europejska poprosiła o oszacowanie ryzyka BSE (C-, L- i H-BSE) dla żelatyny i kolagenu pochodzących z kości owiec, kóz lub bydła, wyprodukowanych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 853/2004 lub rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009 i rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 142/2011.
EFSA wydała innowacyjne nowe narzędzie internetowe, które ma pomóc operatorom branżowym i konsumentom w szacowaniu narażenia na enzymy pokarmowe poprzez dietę.
Nasi partnerzy