EFSA potwierdza: styren nie wykazuje genotoksyczności po spożyciu. Przy limicie 40 µg/kg żywności jego stosowanie w opakowaniach jest bezpieczne.
Dieta i zdrowie
-
03.07.2025
Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z łyżki do podawania dań
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych z produktu określonego poniżej do żywności.
-
01.07.2025
Styren w materiałach do kontaktu z żywnością – ponowna ocena EFSA
-
30.06.2025
Rekordowo wysokie wskaźniki zakażeń STEC i Listeria w UE/EOG w 2023 r. – ECDC opublikowało coroczne raporty
Zgodnie z najnowszymi corocznymi raportami epidemiologicznymi opublikowanymi w czerwcu br. przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w 2023 r. w Unii Europejskiej/Europejskim Obszarze Gospodarczym (UE/EOG) zakażenia bakteriami Escherichia coli (STEC) i Listeria wytwarzającymi toksynę Shiga osiągnęły najwyższy poziom od czasu rozpoczęcia ogólnounijnego nadzoru w 2007 r.
-
27.06.2025
Nowe chronione oznaczenia: produkty z Hiszpanii, Turcji, Bułgarii, Słowacji i Portugalii wpisane do rejestru UE
-
17.06.2025
FFSW 2025 - dzień 2 - 10.06.2025 - nagranie
Nagranie z FoodFakty Saferty Week 2025 - dzień 2 - Zafałszowania, parametry jakości, konsument jako dodatkowy element ryzyka dla bezpieczeństwa żywności
-
16.06.2025
Kwas trifluorooctowy (TFA) w winie: ocena zagrożeń zdrowotnych
Badania wykazały, że przeciętne stężenie TFA wynosi 0,122 mg/l, a najwyższa zmierzona wartość to 0,320 mg/l. Według aktualnej wiedzy naukowej, takie poziomy nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia.
-
10.06.2025
Co dzieje się z żywnością, gdy producent już nie patrzy? – bezpieczeństwo żywności w rękach konsumenta
Każdy producent powinien przygotować się i uwzględnić zachowania konsumenckie. Powinien w swoich badaniach uwzględnić wszystko to, co robi konsument, gdy producent już nie patrzy.
-
05.06.2025
XXVI Międzynarodowe Sympozjum KUPS 2025 – doroczne spotkanie branży sokowniczej
Sympozjum KUPS potwierdziło swoją rangę jako kluczowe forum dla branży sokowniczej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy mogli nie tylko zapoznać się z najnowszymi trendami, technologiami i regulacjami, ale także wspólnie zastanowić się nad przyszłością sektora w obliczu dynamicznych zmian rynkowych i środowiskowych.
-
04.06.2025
Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025: wnioski w kontekście planowania priorytetów zdrowia publicznego i rozwiązań systemowych - premiera raportu
Stan zdrowia polskiego społeczeństwa wymaga pilnych, a jednocześnie długofalowych działań nastawionych na jego poprawę. Najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB) poświęcony kondycji zdrowotnej społeczeństwa wskazuje na wyraźne zahamowanie tempa wzrostu oczekiwanej długości życia, a także pogorszenie samooceny zdrowia przez obywateli. To wyraźny sygnał ostrzegawczy.
-
03.06.2025
Wyniki kontroli jakości dań i deserów oferowanych w salach zabaw
IJHARS odwiedziła punkty gastronomiczne znajdujące się w salach zabaw w całej Polsce. Inspektorzy sprawdzili jakość oferowanej żywności. Zdarzały się przypadki podmiany składników w daniach i deserach na inne, często tańsze surowce.
-
02.06.2025
Najnowsze trendy w branży napojów funkcjonalnych
Napoje łączące funkcje, takie jak nawodnienie, wsparcie odporności i zdrowie jelit, stają się coraz bardziej popularne. Przykładem są napoje zawierające elektrolity, witaminę C i prebiotyki, które oferują kompleksowe wsparcie dla organizmu.
-
02.06.2025
Interakcje między dodatkami do żywności, mikrobiomem jelitowym a gospodarzem – perspektywa bezpieczeństwa żywności – raport FAO
Publikacja ta stanowi kompleksowy przegląd aktualnego stanu wiedzy dotyczącej wpływu dodatków do żywności na mikrobiom jelitowy oraz zdrowie człowieka, z naciskiem na aspekty bezpieczeństwa żywności.
-
30.05.2025
Burgery plant-based – skład, trendy i wyzwania
Burgery roślinne są projektowane tak, by jak najbardziej przypominały tradycyjne burgery mięsne pod względem wartości odżywczych, smaku i tekstury. Zazwyczaj zawierają mniej białka i tłuszczu, a więcej węglowodanów i błonnika niż burgery wołowe.
-
30.05.2025
Nowe chronione oznaczenia geograficzne: unijny rejestr wzbogacony o wyjątkowe produkty z pięciu krajów
Unijny rejestr produktów o chronionym pochodzeniu ponownie się powiększa. Do grona objętych ochroną nazw dołączyły m.in. portugalskie ciasto z fasoli, fińskie jagodowe wypieki, sól z Rio Maior czy francuski ser z owczego mleka.
-
23.05.2025
Przyszłość na talerzu: Młodzi innowatorzy rewolucjonizują nasze nawyki żywieniowe
Młodzi innowatorzy z całej Polski zgromadzili się w Warszawie, aby zaprezentować swoje pomysły na przyszłość zdrowego i zrównoważonego żywienia. Podczas Hackathonu ‘Hack For Food’ przedstawili prototypy technologii i rozwiązań edukacyjnych, które mogą realnie zmienić sposób, w jaki kupujemy, gotujemy i myślimy o jedzeniu – wpływając zarówno na zdrowie ludzi, jak i kondycję środowiska.
-
19.05.2025
Wybór idealnego naturalnego barwnika do żywności
Szukając substancji barwiących na żółto, producenci żywności i napojów mogą teraz wybierać spośród szerokiej gamy naturalnych rozwiązań na bazie roślin. Czynnik wizualny oczywiście jest kluczowy, ale równie ważne są też cechy takie jak wydajność i stabilność.
-
19.05.2025
WE Lead Food Polska – dołącz do unikalnej sieci współpracy kobiet!
-
16.05.2025
Wysokobiałkowe formulacje kształtują przyszłość żywności i napojów w 2025 r.
Trend ten wpływa na rozwój innowacyjnych produktów spożywczych i napojów, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zdrowe, funkcjonalne i zrównoważone opcje żywieniowe.
-
12.05.2025
EFSA aktualizuje ocenę srebra (E174) jako dodatku do żywności
-
06.05.2025
Acesulfam K (E950) jako dodatek do żywności - ponowna ocena EFSA
Zespół orzekający stwierdził, że zgłoszone zastosowania i poziomy stosowania acesulfamu K (E 950) nie budzą obaw co do bezpieczeństwa. Zwiększył też jego dopuszczalne dzienne spożycie.
-
30.04.2025
Marnowanie żywności i zapobieganie powstawaniu odpadów w Polsce – raport EEA
Polska wciąż mierzy się z rosnącą ilością odpadów i ogromną skalą marnowania żywności. Raport EEA pokazuje, jakie działania już wdrożono i co jeszcze trzeba zrobić, by skutecznie ograniczyć straty.
Nasi partnerzy