Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
IJHARS przypomina, że w świetle nowego przepisu unijnego, tj.: rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2429, świeże dojrzewające banany nie są objęte wymaganiami ogólnej normy handlowej ani normy szczegółowej. Wprowadzono natomiast wymóg znakowania takich bananów państwem pochodzenia.
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w herbatkach ekspresowych ziołoweych - pokrzywa oraz morwa biała.
Choć system kontroli ryb importowanych z Kanady do Europy ma potencjał, aby działać poprawnie to przeprowadzony audyt DG Sante wykazał jego niską skuteczność ze względu na m.in. niską częstotliwość pobierania próbek oraz inicjowanych kontroli.
Do Finalndii nielegalnie importowano około 36 000 kilogramów mięsa wielorybiego, gatunku znajdującego się na liście CITES, w celu wykorzystania jako karma dla psów zaprzęgowych.
W wyniku negocjacji z właściwymi władzami Chińskiej Republiki Ludowej uzgodnione zostało świadectwo zdrowia dla miodu wywożonego z Rzeczypospolitej Polskiej do Chin
Firma Auchan została zobligowana do wycofania produktów, z uwagi na wystąpienie bombażu.
Dokument określa zasady stosowania ostrzeżeń o potencjalnej obecności alergenów w produktach spożywczych, które mogą powstać w wyniku niezamierzonego zanieczyszczenia (cross-contamination). Regulacja ta może wywołać debatę na poziomie unijnym, prowadząc do bardziej jednolitych standardów.
Portugalski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Gospodarki (ASAE) przeprowadził kontrole, które doprowadziły do konfiskaty ponad 60 ton żywności - owoców i produktów mięsnych. Zaangażowano w nie jednostkę operacyjną Faro oraz północne jednostki operacyjne Porto i Mirandela.
WHO prowadzi globalne badania nad skalą chorób przenoszonych przez żywność, które mają dostarczyć aktualnych danych w 2025 roku. Nowe szacunki pomogą określić źródła zakażeń i priorytety w strategiach bezpieczeństwa żywności na całym świecie.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Millano Sp. z o.o. S.K.A. Zakład produkcyjny KDC Pomorzanka w Słupsku, ul. Koszalińska 9, 76-200 Słupsk dobrowolnym wycofaniu kalendarzy adwentowych, o podanych w komunikacie numerach partii, ze względu na nieprawidłowy smak i zapach umieszczonych w nich czekoladek.
W wyniku działań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy FSA z National Food Crime Unit (NFCU) pod koniec listopada 2024 r. aresztowano 5 mężczyzn. Ma to związek z odkryciem sprzedaży nielegalnego mięsa.
W wyniku działań Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes w określonej poniżej partii śledzia z porem.
Sieć Auchan po otrzymaniu informacji od firmy CENOS, została zobligowana do wycofania partii produktu, w związku ze stwierdzeniem przekroczenia pestycydu o nazwie Fosetyl AI.
Kontrola to jest proces, który jest szczegółowo uregulowany. W polskich przepisach regulacje dotyczące kontroli znajdują się w szeregu aktów prawnych.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Farmina sp. z o.o. dobrowolnym wycofaniu jednej serii suplementu diety pn. Propolis Forte ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktu fragmentami metalu.
Portugalski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego i Gospodarczego (ASAE) przeprowadził operację kontrolną w dzielnicach Aveiro i Bragança, która doprowadziła do przejęcia zafałszowanych produktów o wartości 82 500 euro.
Policjanci z Bydgoszczy ujawnili nielegalną produkcję mięsa do kebaba. Stwierdzono brak pozwolenia na produkcję, brak oznaczeń weterynaryjnych i odpowiednich badań.
Ustawa wdraża unijne przepisy dot. m.in. jakości handlowej produktów sektora owoców i warzyw, bananów i niektórych suszonych, a także ma zwiększyć efektywność urzędowych kontroli
W 2023 roku Niemcy odnotowały spadek liczby ognisk zakażeń przenoszonych przez żywność, jednak liczba zachorowań i ofiar wzrosła. Norowirus, Salmonella i Bacillus cereus były najczęstszymi przyczynami wybuchów, które dotknęły tysiące osób i ujawniły problemy związane z higieną i przechowywaniem żywności.
W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność białka soi. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności tego składnika alergennego.
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w Herbatce fix rumiankowo-koperkowej.
Nasi partnerzy