W Wielkiej Brytanii trwa dochodzenie epidemiologiczne w sprawie ogniska zakażeń rzadkim serotypem Salmonella Saintpaul, które dotknęło już 25 osób – w tym 13 małych dzieci. Zakażenia wystąpiły w różnych częściach kraju, a wszystkie przypadki zostały powiązane za pomocą sekwencjonowania całogenomowego (WGS). Choć źródło infekcji pozostaje nieznane, rosnące zaangażowanie służb zdrowia publicznego, w tym UKHSA, podkreśla powagę sytuacji i potencjalne ryzyko dla zdrowia publicznego.
Bezpieczeństwo żywności
-
04.07.2025
Niebieski barwnik spożywczy z jagua – przełom w naturalnych barwnikach żywności
Niebieski barwnik spożywczy pochodzenia naturalnego od lat był „świętym Graalem”. Przez dekady brakowało stabilnego, naturalnego i bezpiecznego niebieskiego barwnika, który mógłby zastąpić syntetyczne odpowiedniki. Przełom nastąpił dzięki odkryciu i komercjalizacji barwnika pozyskiwanego z owocu drzewa Genipa americana.
-
04.07.2025
Planowane zmiany ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia
Zmiany mają dotyczyć m.in. procedury powiadamiania GIS, wysokości kar pieniężnych oraz formy załatwiania niektórych spraw związanych np. z pierwszym wprowadzeniem do obrotu
-
04.07.2025
Wysoki poziom węglowodorów aromatycznych olejów mineralnych (MOAH) oraz węglowodorów nasyconych olejów mineralnych (MOSH) w chipsach ziemniaczanych
Węglowodory olejów mineralnych, a w szczególności MOAH, to substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności.
-
03.07.2025
Kradzieże nawozów i pestycydów w zachodniej Francji – działania przestępcze na kwotę 3 milionów euro
Wspólne działania Francji oraz Rumunii doprowadziły do zatrzymania siatki przestępczej powiązanej z kradzieżami nawozów i pestycydów. W ciągu dwóch lat grupa dopuściła się włamań do co najmniej 60 miejsc, a wartość skradzionych towarów i szkód szacuje się na 3 miliony euro.
-
03.07.2025
Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z łyżki do podawania dań
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych z produktu określonego poniżej do żywności.
-
02.07.2025
Raport tygodniowy RASFF (23.06-29.06.2025)
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
-
02.07.2025
Firma z Wietnamu wprowadziła tysiące ton zafałszowanego oleju paszowego jako jadalny olej roślinny do spożycia przez ludzi
Władze Wietnamu wykryły znaczący incydent związany z bezpieczeństwem i fałszowaniem żywności, w którym dziesiątki tysięcy ton oleju roślinnego przeznaczonego na paszę dla zwierząt było potajemnie sprzedawane jako olej jadalny restauracjom, fabrykom i producentom żywności w całym kraju.
-
02.07.2025
Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z chochli
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono migrację substancji chemicznych - pierwszorzędowych amin aromatycznych z produktu (chochli) do żywności.
-
01.07.2025
Wzrost zakażeń Salmonellą Saintpaul w Wielkiej Brytanii: połowa chorych to małe dzieci
-
01.07.2025
Styren w materiałach do kontaktu z żywnością – ponowna ocena EFSA
-
01.07.2025
Wycofanie partii piwa o smaku mango z powodu ryzyka rozsadzenia butelki produktu
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. wraz z producentem AleBrowar sp. z o.o. prowadzi wycofanie wskazanej poniżej partii produktu pn. „Piwo Mango Man Lassi Mango Sour Ale” z powodu możliwości wystąpienia wtórnej fermentacji powodującej wzrost ciśnienia w butelce, która może ulec uszkodzeniu (wybuchowi).
W aktualizacji z 1 lipca poinformowano o wycofaniu kolejnych partii i smaków. -
30.06.2025
Skąd pochodzi mięso, które kupujemy? IJHARS rozszerzyła bieżące działania kontrolne na targowiska i mniejsze sklepy
Mięso polskie czy zagraniczne? Takie pytanie często zadają sobie konsumenci przed dokonaniem wyboru. IJHARS ponownie sprawdzała, czy podawana przez sprzedawców informacja o pochodzeniu mięsa jest rzetelna.
-
30.06.2025
Rekordowo wysokie wskaźniki zakażeń STEC i Listeria w UE/EOG w 2023 r. – ECDC opublikowało coroczne raporty
Zgodnie z najnowszymi corocznymi raportami epidemiologicznymi opublikowanymi w czerwcu br. przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w 2023 r. w Unii Europejskiej/Europejskim Obszarze Gospodarczym (UE/EOG) zakażenia bakteriami Escherichia coli (STEC) i Listeria wytwarzającymi toksynę Shiga osiągnęły najwyższy poziom od czasu rozpoczęcia ogólnounijnego nadzoru w 2007 r.
-
27.06.2025
Oporność na karbapenemy w łańcuchu pokarmowym – opinia EFSA
Bakterie produkujące karbapenemazę, kiedyś głównie problem szpitalny, są obecnie wykrywane w zwierzętach gospodarskich i produktach spożywczych w całej Europie. Jest to jedno z ustaleń najnowszej opinii naukowej EFSA na temat występowania i rozprzestrzeniania się Enterobacterales (CPE) wytwarzających karbapenemazę w łańcuchu pokarmowym w UE/EFTA.
-
27.06.2025
Syntezy Miesiąca Strefy Managera - czerwiec 2025 - nagranie
Nagranie webinarium eksperckiego "Syntezy Miesiąca Strefy Managera - czerwiec 2025" z 24.06.2025 r. Szczegółowa analiza zgłoszeń RASFF w 2024 roku objęła materiały do kontaktu z żywnością. Ponadto przedstawiliśmy wykorzystanie i możliwości Strefy Managera w pracy managerów branży spożywczej.
-
26.06.2025
Znaczenie jakości wody w systemach rolno-spożywczych – ustalenia po spotkaniu FAO
Wysokiej jakości woda na każdym etapie produkcji żywności — od nawadniania, hodowli zwierząt, akwakultury, mycia, przetwórstwa aż po wodę pitną — została uznana za kluczowy czynnik bezpieczeństwa żywności.
-
26.06.2025
Bezpieczeństwo żywności w Singapurze w 2024: nowe źródła dostaw, w tym także z Polski
SFA opublikowała coroczny raport podsumowujący bezpieczeństwo żywności. Odnotowano niewielki wzrost liczby zatruć pokarmowych i wycofań produktów z rynku. Zatwierdzono także kilka nowych źródeł dostaw, w tym wołowiny z Polski.
-
25.06.2025
PFAS pod lupą: nowe ustalenia niemieckiego komitetu ds. bezpieczeństwa żywności
Komisja BfR zwróciła uwagę na istotne zmiany w klasyfikacji rakotwórczości wybranych PFAS przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC).
-
25.06.2025
Raport tygodniowy RASFF (16.06-22.06.2025)
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
-
25.06.2025
Holenderski Instytut Kryminalistyki potwierdził brak obecności konopi indyjskich w wycofanych żelkach Haribo Happy Cola F!ZZ
Holenderski Narodowy Instytut Kryminalistyki ogłosił wyniki swoich badań, dotyczących żelków Haribo Happy Cola F!ZZ i potwierdził brak obecności konopi indyjskich lub substancji pokrewnych w produkcie.
-
24.06.2025
Z pasją do jakości – budowanie zaufania do żywności każdego dnia
Audyt certyfikacyjny powinien być traktowany nie jako formalność, lecz jako realna szansa do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i jakości produktów w organizacji. Relacja Moniki Kropidłowskiej z TÜV SÜD Polska pokazuje, jak pasja może inspirować do rozwoju osobistego, a tym samym prowadzić do doskonalenia pracy audytorskiej i realnego wsparcia zakładów produkcyjnych w rozwijaniu skutecznych systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności.
Nasi partnerzy