Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy odkryli, że w Ukrainie nastąpił wzrost zachorowań na botulizm i salmonellozę w porównaniu do okresu przed inwazją Rosji.
Komisja Europejska podjęła 24 lipca 2024 roku decyzję o rejestracji inicjatywy obywatelskiej „Stop podrabianej żywności: miejsce pochodzenia na etykiecie”.
Rok 2023 był kolejnym rokiem wzrostu liczby producentów ekologicznych w Polsce. W odniesieniu do 2022 r. liczba producentów ekologicznych wzrosła o 4,86%. Według stanu na 31 grudnia 2023 r. działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego prowadziło 23 995 producentów (tj. o 1113 więcej niż w 2022 r.).
Państwowa Administracja Weterynaryjna i Żywnościowa Republiki Słowackiej (SVPS SR) odpowiedzialna jest za regularne inspekcje urzędowe odnośnie zbioru i pakowania miodu. Przeprowadzane są one raz w miesiącu za pośrednictwem Regionalnych Administracji Weterynaryjnych i Żywnościowych (RVPS).
30 lipca 2024 r. brytyjska FSA opublikowała przegląd dostępności, możliwości i ograniczeń metod analitycznych stosowanych w celu weryfikacji kraju pochodzenia żywności i pasz.
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
Najnowszy raport techniczny EFSA zawiera przegląd działań EFSA związanych z pojawiającymi się chemikaliami w okresie 2020–2023. Przedstawiono zidentyfikowane pojawiające się chemikalia, a także analizę mocnych i słabych stron ogólnego procesu identyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem jego długoterminowej zrównoważoności.
Ponad połowa skontrolowanych sklepów specjalistycznych oferowała kawy, herbaty i herbatki o niewłaściwej jakości.
Zmienione drugie wydanie stanowi znaczącą aktualizację w stosunku do pierwotnego wydania z 2013 r. Obejmuje ono rezolucję Rady Europy CM/Res(2020)9 w sprawie bezpieczeństwa i jakości materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością , która określa ogólne zasady obowiązujące w tym obszarze.
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
Integralną częścią skutecznych programów monitorowania środowiska (EMP, ang. environmental monitoring programs) jest monitorowanie higieny. Kompleksowy program monitorowania higieny wykorzystujący zarówno detekcję ATP, jak również testy mikrobiologiczne, może pomóc producentom żywności w spełnieniu wymagań regulacyjnych, ocenie skuteczności procesów czyszczenia i dezynfekcji, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo i jakość żywności.
Oliwa pod lupą IJHARS - wykryto wady niedopuszczalne w najwyższej kategorii oliwy z oliwek.
Podano wskazówki dotyczące sposobu przeprowadzania sekwencjonowania genomu oraz kryteriów jakości/progów, które należy osiągnąć, a także danych i istotnych informacji, które należy zgłosić, jeśli jest to wymagane.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdził glukozyl hesperydynę jako nowy składnik żywności, otwierając drogę do jej wykorzystania w napojach i suplementach diety. Nowe badania potwierdzają jej bezpieczeństwo, co może wpłynąć na rozwój innowacyjnych produktów w branży spożywczej.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez producenta Intersnack Poland Sp. z o.o. wycofaniu wskazanych partii chipsów ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktów olejem termalnym dopuszczonym do incydentalnego kontaktu z żywnością zgodnie z certyfikatem NSF HT1.
USDA zaproponował przepis, który uniemożliwiłby producentom drobiu sprzedaż kurczaka i indyka zakażonego wysokim poziomem niektórych rodzajów Salmonelli.
Rossmann poinformował na swojej stronie internetowej o wycofaniu parti produktu - płatki kakaowe MILZU! BIO ZWINNOŚĆ, w których przekroczony został poziom szkodliwego dla zdrowia związku chemicznego.
Przygotowane przez producenta kalibracje globalne czy szyte na miarę pod konkretny produkt i punkt pomiarowy zapewniają wiedzę o parametrach fizyko-chemicznych. Wiedza ta pomaga operatorom, systemom zdalnego zarządzania oferowany jest wgląd do danych widmowych co pozwala na podejmowanie decyzji na bazie nie tylko pojedynczego wyniku, ale pełnym zapisie widmowym analizowanej próbki. Jest to duży krok w osiągnięciu pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych.
Przeprowadzona po raz pierwszy na skalę ogólnopolską kontrola przetworów grzybowych ujawniła liczne nieprawidłowości.
21 sierpnia br., Komisja Europejska uruchomiła tzw. automatyczny mechanizm ochronny z rozporządzenia 2024/1392 ws. ATM w imporcie miodu z Ukrainy.
Nasi partnerzy