Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 2017 r. głośno było o decyzji dotyczącej reklamy suplementów diety na zatoki, zwłaszcza z powodu wysokości nałożonej kary na Aflofarm Farmacja (prawie 26 mln PLN) (decyzja z dnia 12 października 2017 roku, nr DOIK 5/2017.).
Brak jest wystarczających danych na temat wpływu CBD na wątrobę, przewód pokarmowy, układ hormonalny, układ nerwowy oraz na samopoczucie psychiczne ludzi.
Obowiązek powiadomienia FSAI spoczywa na producencie, jeśli produkt jest wytwarzany w Irlandii oraz na importerze, jeśli produkt jest importowany do Irlandii.
7 maja 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym prowadzenie uprawy oraz skupu maku i konopi włóknistych będzie łatwiejsze.
Czy firma sprzedająca suplementy - Natural Pharmaceuticals - reklamując te produkty, mogła wprowadzać konsumentów w błąd? Wykaże to postępowanie. Zarzuty Prezesa Urzędu dotyczą m.in. nietransparentnych informacji o tym, że co rok konsument będzie otrzymywał zapas suplementów.
Europejskie stowarzyszenia wzywają do działania na rzecz budowy spójnych ram dla probiotyków w UE - w stosowanie terminu probiotyk na etykietach i komunikacji z konsumentami w Europie.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementu diety.
Prof. Carsten Carlberg, światowej klasy biochemik w badaniach nad witaminą D, w ramach prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair WELCOME2 stworzy w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN Centrum Doskonałości w nutrigenomice. Będą tam prowadzone badania nad wpływem odżywiania na (epi)genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementu diety.
Zespół wypracował stanowisko dotyczące maksymalnej ilości piperyny możliwej do stosowania w suplementach diety oraz dyskutował odnośnie aktualizacji stanowiska odnoszącego się do kwasu alfa-liponowego, betaalaniny oraz pieprzu metystynowego (Piper methysticum). Po przedstawieniu stanowisk ekspertów Zespół przyjął dwie Uchwały.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementów diety.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę REGIS Sp. z o.o., wycofaniu dystrybuowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
24 stycznia 2022 r. zostały opublikowane Wytyczne EFSA dotyczące ustalania i stosowania górnych tolerowanych poziomów spożycia witamin i niezbędnych składników mineralnych. Jest to dokument, który będzie w przyszłości miał kluczowe znaczenie dla składu suplementów diety i produktów wzbogacanych.
Ogłoszono projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności, który wprowadzałby wykaz substancji innych niż witaminy i składniki mineralne zakazanych w produkcji środków spożywczych.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Valentis wycofaniu wskazanej poniżej partii suplementu diety ze względu na zastosowanie do jego produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Münster zidentyfikował liczne niedobory jakościowe w suplementach diety. Badacze znaleźli również próbki suplementów diety, które zostały zafałszowane np. antocyjanami z innych źródeł botanicznych.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Ipsen Poland wycofaniu partii suplementu diety pn. „Floractin kapsułki” ze względu na stwierdzenie obecności tlenku etylenu.
GIS został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach o wykryciu tlenku etylenu w surowcu dostarczonym do odbiorcy w Polsce, który wykorzystano do produkcji określonych poniżej suplementów diety.
GIS został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu (wyrażonego jako suma 2-chloroetanolu i tlenku etylenu) w surowcu dostarczonym do odbiorcy w Polsce, który wykorzystano do produkcji określonych poniżej suplementów diety.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Medverita Group wycofaniu wskazanych poniżej partii suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Podsumowanie informacji z ww. spotkania w wersji angielskiej dostępne jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Poniższe (obszerne) informacje zostały opracowane na podstawie ww. materiału opublikowanego przez KE.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę SFD S.A. wycofaniu określonych partii suplementów diety marki ALLNUTRITION ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę YANGO sp. z o.o. wycofaniu określonych partii suplementów diety ze względu na zastosowanie przy ich produkcji składnika, który w wyniku badań przeprowadzonych przez firmę okazał się zanieczyszczony tlenkiem etylenu.
Zespół do spraw Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety oraz kontynuował prace dot. listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Aura Herbals Sp. z o.o., wycofaniu produkowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Open4Nature wycofaniu dystrybuowanych przez nią w Polsce niektórych partii suplementów diety marki Royal Green ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmy Natur Produkt PHARMA Sp. z o.o. oraz Natur Produkt ZDROVIT Sp. z o.o. wycofaniu wskazanych poniżej partii suplementów diety pn.: ,,Molekin Osteo”, 60 tabletek, ze względu na zastosowanie do ich produkcji węglanu wapnia zanieczyszczonego 2-chloroetanolem.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK - AM Sp. z o.o. o wycofaniu partii suplementów diety pn.: „Biowap Osteo D3”, 60 tabletek oraz „Biowap Osteo D3 + K2”, 60 tabletek ze względu na zastosowanie do ich produkcji węglanu wapnia zanieczyszczonego 2-chloroetanolem.