Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie projektu oceny potencjalnych zagrożeń wynikających ze spożycia fluoru z wody pitnej, diety, fluoryzowanej soli kuchennej i (spożytych) fluorowanych produktów do pielęgnacji zębów. Ocena nie obejmuje miejscowego (powierzchniowego) stosowania fluorowanych produktów do pielęgnacji jamy ustnej.
Konsultacje publiczne potrwają do 9 lutego i są kontynuacją wcześniejszych konsultacji publicznych dotyczących projektu protokołu w sprawie fluoru przeprowadzonych w 2022 r.
W projekcie zaproponowano bezpieczny poziom 3,3 mg/dzień dla kobiet w ciąży, co dotyczy wszystkich grup wiekowych od 9. roku życia wzwyż. Ta wartość wynika z potencjalnych skutków dla rozwijającego się ośrodkowego układu nerwowego płodu.
Eksperci EFSA wstępnie stwierdzili, że te efekty zaczynają występować przy lub powyżej poziomu dla wody pitnej wynoszącego 1,5 miligrama na litr (mg/l), co jest dopuszczalnym limitem w Unii Europejskiej. Przy niższych poziomach fluoru dla wody potencjalne powiązania są niespójne i niewystarczające, aby wyciągnąć jasne wnioski. Stężenia występujące w wodzie pitnej w krajach europejskich są zwykle mniejsze niż 0,3 mg/l.
W opinii zaproponowano również dopuszczalne górnego poziomu spożycia dla niemowląt i małych dzieci: 1 miligram dziennie (mg/dzień) dla niemowląt w wieku 0–12 miesięcy, 1,6 mg/dzień dla dzieci w wieku 1–3 lat i 2 mg/dzień dla dzieci w wieku 4–8 lat. Te górne poziomy są powiązane z ryzykiem fluorozy zębów (przebarwienia zębów) i chronią przed wszystkimi innymi potencjalnymi skutkami ubocznymi dla tych grup wiekowych.
Komisja Europejska zwróciła się do EFSA z prośbą o ocenę ryzyka dla zdrowia ludzi, dlatego też ocena nie uwzględniała korzystnego wpływu fluoru na zdrowie zębów.
Komitet Naukowy EFSA przeanalizował około 20 000 prac naukowych z lat 2005–2024 i przeprowadził szczegółowy przegląd 152 najistotniejszych badań na ludziach i 81 badań na zwierzętach.
EFSA zaprasza do konsultacji i czeka do dn. 9 lutego 2025 na opinie na temat projektu oceny, zastosowanego podejścia i wszelkich dodatkowych informacji naukowych, które mogą zostać wykorzystane do sfinalizowania ocena ryzyka, obecnie planowane na rok 2025.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globalnego porozumienia dotyczącego zatrzymania zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Ze względu na brak zgody pomiędzy krajami w niektórych obszarach finalne negocjacje zostały odroczone.
Propozycja dotyczy ustanowienia szczegółowych wymogów w odniesieniu do stosowania bisfenolu A i innych niebezpiecznych bisfenoli w produkcji grup materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz zakazu ich stosowania
Zespół badawczy ocenił poziom skażenia PFAS w wodach powierzchniowych i gruntowych na całym świecie i stwierdził, że znaczna część naszej globalnej wody źródłowej przekracza limity bezpiecznego spożycia PFAS.