Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe) to substancje chemiczne o charakterze syntetycznym, stosowane w produktach konsumenckich na całym świecie. Jednak w ostatnich latach badacze wyrazili swoje obawy dotyczące PFAS, ponieważ ich rozkład trwa tysiące lat.
Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) mogą one prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym uszkadzać wątrobę, powodować choroby tarczycy, raka, otyłość, problemy z płodnością.
PFAS powszechnie występują w produktach gospodarstwa domowego, takich jak patelnie z powłoką nieprzywierającą, odzież, kosmetyki, środki owadobójcze i opakowania żywności. Są określane jako „substancja chemiczna na zawsze”, ponieważ po przedostaniu się do środowiska lub ludzkiego ciała PFAS nie ulega dalszej degradacji.
Poziom skażenia PFAS w wodach powierzchniowych i gruntowych na całym świecie przekracza limity bezpiecznego spożycia PFAS
Według najnowszych badań opublikowanych w Nature Geoscience, poziomy PFAS przekraczają wytyczne dotyczące wody pitnej w wodzie źródłowej z całego świata. Zespół badawczy ocenił poziom skażenia PFAS w wodach powierzchniowych i gruntowych na całym świecie i stwierdził, że znaczna część naszej globalnej wody źródłowej przekracza limity bezpiecznego spożycia PFAS.
W badaniu naukowcy przeanalizowali pomiary PFAS ze źródeł na całym świecie, w tym raportów rządowych, baz danych i recenzowanej literatury. W sumie zebrali ponad 45 000 punktów danych z okresu około 20 lat.
Stan wielu naszych wód źródłowych przekracza limity regulacyjne PFAS. Wiedzieliśmy już, że PFAS jest wszechobecny w środowisku, ale badacze z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii ze zdziwieniem odkryli, że duża część wód źródłowych przekracza zalecenia doradcze dotyczące wody pitnej.
Zanieczyszczenie PFAS może być wyższe niż podejrzewano
Ogólnie rzecz biorąc, w badaniu podkreślono, że obecne zanieczyszczenie światowych zasobów wodnych PFAS „może być wyższe niż podejrzewano” i po części wynika z tego, że monitorujemy i regulujemy jedynie ograniczoną liczbę z 14 000 istniejących PFAS, a także dlatego, że poziomy PFAS w produktach konsumenckich są wyższe niż oczekiwano. Istnieje nieznana ilość PFAS, których nie mierzymy w środowisku i produkty komercyjne, takie jak odzież i opakowania żywności, zawierają o wiele więcej PFAS, niż nam się wydaje.
W przyszłości zespół badaczy z UNSW zamierza rozwijać swoje badania poprzez ilościowe określenie poziomów PFAS z produktów komercyjnych w środowisku. Obecnie starają się także opracować technologie, które mogą rozkładać PFAS w systemach wody pitnej, a także zastanawiają się nad opracowaniem modeli predykcyjnych określających, gdzie PFAS trafi do środowiska. Badania mają się zakończyć do 2026 r.
Przeczytaj także
Zespół amerykańskich naukowców przeprowadził badania dotyczące źródeł substancji perfluoroalkilowych (PFAS) w diecie. Okazuje się, że zanieczyszczenia te mogą pochodzić z przetworzonego mięsa, herbaty czy opakowań do żywności.
Naukowcy apelują, by zakazać produkcji, stosowania i wprowadzania do obrotu związków perfluoroalkilowych (PFAS). Substancje te są obecnie szeroko wykorzystywane m.in. w materiałach mających kontakt z żywnością, jednak w większych ilościach mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
PFOA i PFOS to szeroko stosowane substancje chemiczne należące do dużej grupy związków PFAS. Po dokładnym zapoznaniu się z obszernym przeglądem literatury Grupa RoboczaIARC (WHO) przeprowadziła ocenę zagrożenia nowotworowego.