Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Modę na spożywanie produktów surowych lub poddanych niepełnej obróbce termicznej można uznać obecnie za jedno z największych zagrożeń w kontekście bezpieczeństwa żywności.
Miód to produkt spożywczy naturalnego pochodzenia, który od tysięcy lat znajduje zastosowanie zarówno do celów żywieniowych, jak i leczniczych. W licznych badaniach naukowych wykazano przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, czy też przeciwutleniające właściwości miodu. Znacznie mniej publikacji dotyczy jego przeciwwirusowych właściwości.
Pandemia Covid-19 przypomniała, że opakowania przede wszystkim mają chronić pakowane produkty i spowodowała rozwój nowych rozwiązań, które być może zostaną z nami na dłużej.
Do końca 2022 roku przedłużono czas obowiązywania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dodatkowo zostaną uruchomione środki w wysokości 8 mld euro dla rolników i mieszkańców wsi w ramach funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.
Pandemia koronawirusa zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków i strukturę sprzedaży w branży FMCG. Mimo, że sklepy spożywcze pozostały otwarte, wartość sprzedaży e-Commerce produktów szybkozbywalnych zanotowała gigantyczne wzrosty, przekraczające kilkaset procent.
Kilka szczepionek jest obecnie w końcowej, III fazie badań klinicznych. Jeśli okaże się, że są one bezpieczne i skuteczne, zostaną wdrożone poprzez ACT Accelerator - COVAX Facility, który jest obecnie wspierany przez 186 krajów.
Ponieważ wiele krajów przygotowuje się do obchodów Dnia Wszystkich Świętych lub Dnia Zadusznego, WHO przypomina o znaczeniu stosowania dystansu społecznego, obowiązku noszenia maseczek, higieny rąk, unikania tłumów, a kiedy trzeba być w pomieszczeniach zamkniętych z innymi osobami, by otwierać okna i zapewnić dobrą wentylację.
W dniu 13 października WHO wydało oświadczenie w sprawie wpływu COVID-19 na źródła utrzymania ludzi, ich zdrowie i systemy żywnościowe. Pandemia dotknęła cały system żywnościowy i obnażyła jej skutki.
Pandemia musi być punktem zwrotnym dla nas wszystkich; katalizatorem, który sprawi, że powszechnie dostępna służba zdrowia stanie się rzeczywistością, a nie tylko aspiracją", wezwał dr Tedros na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
WHO wydało pierwszą i drugą listę zastosowań awaryjnych dla wysokiej jakości szybkiego testu diagnostycznego. Metoda ta polega na bezpośrednim wykrywaniu białek wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosa i innych wydzielinach z dróg oddechowych przy użyciu testu immunologicznego przepływu bocznego (zwanego również RDT), który daje wyniki w czasie poniżej 30 minut.
W ciągu 9 miesięcy światowej pandemii COVID-19 odnotowano prawie 33 mln przypadków zachorowań i 1 mln zgonów.
WHO opublikowało nowe wytyczne dotyczące działań w zakresie zdrowia publicznego w szkolnictwie, które dają wskazówki związane z działalnością szkół oraz środków niezbędnych do zminimalizowania ryzyka wśród uczniów oraz personelu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności - wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności dla producentów żywności, również tych którzy eksportują swoje produkty do krajów trzecich.
Dyrektor generalny WHO dr Tedros podczas briefingu powiedział, że Covid-19 jak żadna inna choroba w historii nie spowodowała tak szybkiego rozwoju w badaniach nad nią.
Wybuch pandemii koronawirusa negatywnie wpłynął na całą branżę gastronomiczną. Szczególnie jednak dotknął rynek win. Przykładem środków zaradczych przyjętych w tym zakresie może być przyjęte przez Komisję Europejską Rozporządzenie Wykonawcze nr 2020/975.
WHO opublikowało wytyczne dotyczące stosowania kortykosteroidów w leczeniu pacjentów z Covid-19.
WHO wydało zaktualizowane tymczasowe wytyczne dotyczące hoteli i innych obiektów noclegowych, które mają na celu pomóc chronić bezpieczeństwo pracowników i klientów. Opublikowano także Q&A's na temat pobytów w hotelach oraz pracy w hotelarstwie podczas pandemii COVID-19.
FDA ostrzegała niedawno konsumentów i pracowników służby zdrowia, aby nie używali niektórych środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu ze względu na niebezpieczną obecność metanolu, teraz ostrzega przed alkoholem propylowym.
Przedsiębiorstwa spożywcze funkcjonują opierając się na kompleksowych systemach produkcji bezpiecznej żywności. Pandemia Covid-19 wymusiła ich dostosowanie do nowych warunków. Prezentujemy przegląd wskazówek polskich i światowych agencji oraz organizacji mających ułatwić funkcjonowanie firmom spożywczym w obecnych realiach.
W 76 ujętych w raporcie krajach o niskich i średnich dochodach liczbę osób uznanych za zagrożone brakiem żywności w 2020 r. oszacowano na prawie 761 mln osób, czyli 19,8% całej populacji. Przewiduje się, że wpływ COVID-19 na PKB zwiększy liczbę osób pozbawionych dostępu do żywności o 83,5 mln w 2020 r. do 844,5 mln i zwiększy odsetek populacji pozbawionej bezpieczeństwa żywnościowego do 22%.
W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% polskiej żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych. Okres wakacyjny służy branży HoReCa i producentom żywności – w tych kategoriach kartami płatniczymi wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem
Nasi partnerzy