Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pandemia musi być punktem zwrotnym dla nas wszystkich; katalizatorem, który sprawi, że powszechnie dostępna służba zdrowia stanie się rzeczywistością, a nie tylko aspiracją", wezwał Dyr. Generalny WHO dr Tedros na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Według globalnych badań WHO 90% krajów utrzymuje, że zmaga się zakłóceniami w świadczeniu podstawowych usług zdrowotnych od czasu wybuchu pandemii COVID-19, a w krajach o niskich i średnich dochodach zgłaszano największe trudności.
Blisko miliard ludzi żyje z zaburzeniami psychicznymi, a co 40 sekund umiera jedna osoba popełniając samobójstwo. Przeprowadzone niedawno przez WHO badanie wykazało, że pandemia COVID-19 zakłóciła lub wstrzymała krytyczne usługi w zakresie zdrowia psychicznego w 93% krajów na świecie, podczas gdy zapotrzebowanie na opiekę zdrowia psychicznego rośnie. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypadł na 10 października, WHO we współpracy z United for Global Mental Health i World Federation for Mental Health, zachęcali ludzi ze wszystkich krajów, aby wesparli globalny ruch wzywający do większych inwestycji w zdrowie psychiczne.
Globalna sytuacja epidemiologiczna
Od ostatniej tygodniowej aktualizacji epidemiologicznej z dn. 5 października ponad 2,2 mln nowych przypadków zachorowań na Covid-19 oraz 39 000 zgonów COVID-19 zgłoszono we wszystkich sześciu regionach WHO. Jest to największa liczba zgłoszonych przypadków jak dotąd w jednym tygodniu. Od 30 grudnia do 11 października odnotowano ponad 37 mln przypadków COVID-19 i 1 mln zgonów globalnie. Prawie połowa z tych przypadków (48%) i zgonów (55%) jest nadal zgłaszana w regionie obu Ameryk, w którym USA, Brazylia i Argentyna zgłaszają najwięcej nowych przypadków i zgonów.
W ujęciu regionalnym WHO, region europejski odnotował największy wzrost (34%) przypadków w ostatnim tygodniu, podczas gdy region afrykański odnotował znaczny wzrost liczby zgonów - o 27% w porównaniu z poprzednim tygodniem. W regionie afrykańskim Republika Południowej Afryki nadal rejestruje ponad połowę (56% - 690 896) wszystkich zgłoszonych zgonów.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów na świecie, od 30 grudnia 2019 r. do 12 października 2020 r.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów wg regionów, od 30 grudnia 2019 r. do 12 października 2020 r.
Region europejski
W regionie odnotowano najwyższą tygodniową liczbę zachorowań na Covid-19 od początku pandemii, blisko 700 000 zgłoszonych nowych przypadków. Tygodniowa częstotliwość występowania przypadków wzrosła o 34% i zgonów o 16%. Region europejski jest drugim najbardziej aktywnym regionem – z prawie 1/3 nowych tygodniowych przypadków zgłoszonych na całym świecie (n=694 275, 31%). Zjednoczone Królestwo, Francja, Federacja Rosyjska i Hiszpania odpowiadają za ponad połowę wszystkich nowych przypadków zgłoszonych w tym regionie (n=355 455, 51%).
Łotwa, Wyspy Owcze i Islandia odnotowały w zeszłym tygodniu największy wzrost procentowy nowych zachorowań, podczas gdy na wyspie Man, Malcie i w Hiszpanii odnotowano znaczny spadek. Większość krajów w region charakteryzuje swój aktualny schemat transmisji jako transmisję lokalną (n=30, 56%) lub klastry zakażeń (typowe sytuacje sprzyjające rozprzestrzenianiu się wirusa) (n=20, 37%), przy czym tylko Liechtenstein, Monako i Stolica Apostolska zgłaszają sporadyczne transmisje.
Hiszpania, z ponad 50 000 przypadków w poprzednim tygodniu, wykazuje zauważalny spadek w ostatnim tygodniu - częstotliwość występowania przypadków zachorowań i zgonów odpowiednio 24% i 19%. W ciągu ostatniego tygodnia wykonano ponad 740 000 testów PCR (16 testów na 1000 mieszkańców tygodniowo).
Częstotliwość występowania przypadków zachorowań i zgonów w Polsce wzrosła w minionym tygodniu odpowiednio o 93% i 104% w porównaniu z poprzednim tygodniem i odnotowano prawie 23 500 nowych przypadków i 370 zgonów. Polska zaostrzyła stan gotowości służby zdrowia publicznego i środków socjalnych w odpowiedzi na te wyraźne wzrosty w celu uniknięcia kolejnego zamknięcia.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów w regionie europejskim, od 30 grudnia 2019 r. do 12 października 2020 r.
Szczegółowe informacje dostępne w raportach WHO
Przeczytaj także
WHO wydało pierwszą i drugą listę zastosowań awaryjnych dla wysokiej jakości szybkiego testu diagnostycznego. Metoda ta polega na bezpośrednim wykrywaniu białek wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosa i innych wydzielinach z dróg oddechowych przy użyciu testu immunologicznego przepływu bocznego (zwanego również RDT), który daje wyniki w czasie poniżej 30 minut.
WHO opublikowało listę szczepionek przeciwko COVID-19, nad którymi trwają prace. Na dzień 24 lipca br. 25 szczepionek jest w trakcie oceny klinicznej.
Mikronezja jest jednym z nielicznych krajów, w których nie było żadnego zgłoszonego przypadku COVID-19.