Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
WHO wydało pierwszą i drugą listę zastosowań awaryjnych dla wysokiej jakości szybkiego testu diagnostycznego. Metoda ta polega na bezpośrednim wykrywaniu białek wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosa i innych wydzielinach z dróg oddechowych przy użyciu testu immunologicznego przepływu bocznego (zwanego również RDT), który daje wyniki w czasie poniżej 30 minut. Opublikowane przez WHO wytyczne podkreślają wartość tych testów w obszarach, w których transmisja wirusa jest rozpowszechniona i tam gdzie testy diagnostyczne oparte są na amplifikacji kwasu nukleinowego, albo są niedostępne lub gdy wyniki badań są znacznie opóźnione. W dniu 28 września dostępnych było 120 mln wysokiej jakości, przystępnych cenowo szybkich testów na antygen COVID-19, które mają być dostępne dla krajów o niskich i średnich dochodach.
Pandemia COVID-19 dotknęła miliardy ludzi na całym świecie, co ma dodatkowy wpływ na ich zdrowie psychiczne. W dniu 10 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, WHO zorganizuje wielkie wydarzenie dla zdrowia psychicznego. Będzie ono koncentrować się na pilnej potrzebie rozwiązania chronicznego problemu niedoinwestowania w obszarze zdrowia psychicznego na świecie - problemie, który uwydatnił się podczas pandemii Covid-19.
Globalna sytuacja epidemiologiczna
W ciągu ostatnich trzech tygodni liczba nowych przypadków zachorowań na Covid-19 tygodniowo utrzymywała się na stałym poziomie 2 mln i obecnie wynosi ponad 34,8 mln przypadków oraz ponad 1 mln zgonów w skali globalnej, z czego większość odnotowano w regionie obu Ameryk (55%), a następnie w Europie (23%). W zeszłym tygodniu w regionach obu Ameryk, Azji Południowo-Wschodniej i Europy zgłoszono 91% wszystkich nowych zachorowań. Pięć krajów (Indie, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Brazylia, Argentyna i Francja) w ubiegłym tygodniu zgłosiło 60% nowych przypadków na świecie, podczas gdy Izrael odnotował najwyższą liczbę nowych przypadków - 3717 na 1 mln mieszkańców. W skali globalnej najwyższy odsetek nowych przypadków zachorowań na Covid-19 odnotowano u ludzi w wieku 25-39 lat, w tym około 50% przypadków w grupie wiekowej 25-64 lata. Jednak odsetek liczby zgonów wzrasta wraz z wiekiem, a około 75% zgonów dotyczy osób w wieku 65 lat i więcej.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów na świecie, od 30 grudnia 2019 r. do 5 października 2020 r.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów wg regionów, od 30 grudnia 2019 r. do 5 października 2020 r.
Region europejski
Częstotliwość występowania nowych przypadków nadal wzrasta w całym regionie europejskim. Francja, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo, Hiszpania i Izrael zgłosiły największą liczbę nowych przypadków w ostatnim tygodniu. Liczba nowych przypadków i nowych zgonów w Federacji Rosyjskiej, Zjednoczonym Królestwie, na Ukrainie i kilku innych krajach w Europie wykazują znaczny wzrost w porównaniu z zeszłym tygodniem. Holandia, Czechy, Niemcy i Włochy również odnotowały znaczny wzrost. Izrael nadal odnotowuje najwyższą liczbę nowych przypadków na 1 mln mieszkańców w regionie i na świecie, z ponad 32 000 przypadków zgłoszonych w ostatnim tygodniu (3717 nowych przypadków na 1 mln mieszkańców).
Z ponad 1,2 mln przypadków Covid-19 i ponad 63 000 nowymi zgłoszonymi w ciągu ostatniego tygodnia (436 na 1 mln mieszkańców), Federacja Rosyjska jest drugim co do liczby nowych przypadków krajem w Europie i szóstym na świecie. Cotygodniowe nowe przypadki zachorowań w Rosji osiągnęły szczytowy poziom - 75 000 w maju br., ze stopniowym spadkiem obserwowanym do końca sierpnia, jednak w ciągu ostatnich trzech tygodni zaobserwowano znów gwałtowny wzrost zachorowań.
W przeciwieństwie do innych krajów europejskich na Ukrainie nie zaobserwowano dużego pierwszego szczytu, ale zgłoszano ciągły wzrost liczby nowych przypadków od połowy czerwca. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano ponad 27 000 nowych przypadków (636 na 1 mln mieszkańców), co stanowi wzrost o 21% w stosunku do poprzedniego tygodnia. Od początku epidemii WHO wspiera ukraińskie Ministerstwo Zdrowia w dalszym rozwoju trzech kluczowych obszarów jego systemu zdrowia: finansowanie opieki zdrowotnej, świadczenie usług i zarządzanie.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów w regionie europejskim, od 30 grudnia 2019 r. do 5 października 2020 r.
Szczegółowe informacje dostępne w raportach WHO