Opakowania
-
20.02.2025
Redukcja odpadów i recyklingu w chińskim sektorze F&B - webinar
EU SME Centre zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu dotyczącym redukcji odpadów i recyklingu w chińskim sektorze F&B. 26 lutego - online.
-
19.02.2025
Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza udział w debacie - PERSPEKTYWA REGULACYJNA ROP W BRANŻY SPOŻYWCZEJ
Forum Managerskie i Warsztaty Pack4Future 2025 już w dn. 11-12 marca w Łodzi. Program wydarzenia został tak zaplanowany, by odpowiadać na potrzeby szerokiego grona uczestników – od producentów żywności i opakowań, przez ekspertów ds. zarządzania jakością, po specjalistów ds. ochrony środowiska.
-
07.02.2025
CEFLEX i Natureef pomagają polskim firmom przygotować się do wymogów PPWR
Od 2030 r. opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały w określonym procencie powstawać z recyklatu pochodzącego z recyklingu odpadów postkonsumenckich. Dzisiejsze zdolności w zakresie zbiórki, sortowania i recyklingu odpadów w Europie nie pozwoliłyby zaspokoić prognozowanego zapotrzebowania na surowiec. Co musi się więc zmienić?
-
04.02.2025
Napoje spirytusowe: zmiany w opakowaniach do 200 ml
Od 30 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące opakowań i etykietowania napojów spirytusowych w opakowaniach jednostkowych o nominalnej wielkości do 200 mililitrów
-
24.01.2025
Bisfenol A (BPA) zakazany w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością
20 stycznia 2025 r. weszło w życie rozporządzenie zakazujące stosowania bisfenolu A (BPA) i jego soli do produkcji materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością
-
23.01.2025
Trendy w sektorze opakowań w 2025 roku
Już nie tylko dążenie do zmniejszania wpływu na środowisko, ale też zapewnienie sobie surowca z recyklingu odpowiedniej jakości będzie celem producentów opakowań w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
-
23.01.2025
Rozporządzenie ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) opublikowane
11 lutego 2025 r. wejdzie życie rozporządzenie wprowadzające liczne zmiany dla branży opakowań dot. m.in. recyklingu oraz stosowania opakowań wielokrotnego użytku
-
21.01.2025
3 rady w zakresie etykietowania żywności
Jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku etykietowania produktów spożywczych trudno o bardziej trafne sformułowanie. Przede wszystkim dlatego, że nawet drobne błędy na etykietach mogą mieć poważne skutki. Jak uniknąć błędów w procesie etykietowania? Poniżej przedstawiamy 3 rady.
-
21.01.2025
Redukcja odpadów i recykling w chińskim sektorze F&B
Rynek redukcji i recyklingu odpadów F&B w Chinach stwarza obiecujące możliwości dla europejskich MŚP, ze względu na silne wsparcie polityczne, rosnący popyt na zrównoważone produkty, dojrzałe łańcuchy przemysłowe i innowacje technologiczne w takich obszarach jak biotworzywa sztuczne i przetwarzanie odpadów na energię. MŚP z UE, często wyposażone w innowacyjne i wysoko cenione rozwiązania certyfikowane przez EFSA, mogą wykorzystać te mocne strony, aby odnieść sukces.
-
20.01.2025
Znakowanie bananów konsumpcyjnych na etapie sprzedaży detalicznej
IJHARS przypomina, że w świetle nowego przepisu unijnego, tj.: rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2429, świeże dojrzewające banany nie są objęte wymaganiami ogólnej normy handlowej ani normy szczegółowej. Wprowadzono natomiast wymóg znakowania takich bananów państwem pochodzenia.
-
20.01.2025
Rynkowi liderzy stosują coraz więcej opakowań z tworzyw pochodzących z recyklingu
Starając się zmniejszać wpływ na środowisko, producenci żywności wychodzą naprzeciw nadchodzącym unijnym regulacjom w dziedzinie opakowań. Świetnym przykładem jest wykorzystanie przez firmę Tarczyński folii stretch zawierającej 30 proc. materiału pochodzącego z recyklingu do pakowania palet z produktami.
-
15.01.2025
EFSA: Ocena ryzyka substancji stosowanych do kontaktu z żywnością
Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, takie jak tworzywa sztuczne, tusze drukarskie czy ceramika, odgrywają ważną rolę w codziennym życiu, ale ich wpływ na zdrowie konsumentów wciąż budzi wiele pytań. Badania nad migracją substancji chemicznych z tych materiałów dostarczają cennych informacji, które mogą wpłynąć na przyszłe regulacje i ochronę zdrowia publicznego.
-
13.01.2025
System kaucyjny - ustawa opublikowana
Ustawa precyzuje m.in. warunki i zasady funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce oraz określa terminy rozpoczęcia stosowania nowych przepisów
-
09.01.2025
Opłata produktowa - zmiana stawki dla szklanych butelek
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa stawka opłaty produktowej dla szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra
-
08.01.2025
Rok 2024 w prawie żywnościowym - podsumowanie
Rok 2024 przyniósł branży spożywczej setki kolejnych zmian, wśród których szczególnie ważne było uchwalenie m.in. tzw. dyrektywy ws. greenwashingu, dyrektyw „śniadaniowych”, odroczenie rozpoczęcia stosowania przepisów EUDR, a w Polsce ustanowienie systemu kaucyjnego
-
07.01.2025
Biodegradowalne mikroperełki: przełom w walce z mikroplastikiem i wsparcie dla przemysłu spożywczego
Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań tego materiału jest możliwość kapsułkowania składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które można dodawać do żywności.
-
31.12.2024
Komisja przyjmuje zakaz stosowania Bisfenolu A (BPA)
Zakaz dotyczy stosowania bisfenolu i jego pochodnych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz napojami
-
30.12.2024
Opakowania wielokrotnego użytku i alternatywne
Zainteresowanie opakowaniami przeznaczonymi do wielokrotnego użytku, zwłaszcza w sektorze gastronomicznym, wzrosło w związku z wdrożeniem kolejnych przepisów dotyczących dyrektywy Single-Use Plastics (SUP)
-
19.12.2024
Dyrektywa SUP, czyli rewolucja na pół gwizdka
Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku czy dostępności alternatyw dla jednorazówek – wynika z najnowszych danych przedstawionych w pierwszej części raportu „W pułapkach jednorazowości”, zatytułowanej „Klątwa jednorazowego plastiku”, opracowanego przez Interzero.
-
17.12.2024
Rada UE zatwierdza PPWR
16 grudnia 2024 Rada przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych
-
11.12.2024
Komisja Europejska zaprasza na webinar: Nowe regulacje dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR)
Już 16 grudnia 2024 roku odbędzie się ważny webinar organizowany przez Komisję Europejską, poświęcony nowym regulacjom dotyczącym opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).
Nasi partnerzy