Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzegała niedawno konsumentów i pracowników służby zdrowia, aby nie używali niektórych środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu ze względu na niebezpieczną obecność metanolu, teraz ostrzega przed alkoholem propylowym. W niektórych produktach do dezynfekcji rąk, na etykietach których w składzie oznaczono, że zawierają etanol lub alkohol izopropylowy, po przeprowadzeniu badań uzyskano pozytywny wynik na zanieczyszczenie 1-propanolem.
1-propanol, którego nie należy mylić z 2-propanolem / izopropanolem / alkoholem izopropylowym, nie jest dopuszczalnym składnikiem produktów do dezynfekcji rąk i może być toksyczny oraz zagrażać życiu po spożyciu. FDA apeluje do konsumentów, aby nie używali tych produktów zanieczyszczonych 1-propanolem.
Najbardziej narażone są małe dzieci, które przypadkowo mogą połknąć te produkty oraz młodzież i dorośli, którzy piją te produkty jako substytut alkoholu (etanolu).
CDC zaleca stosowanie środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60 procent etanolu.
Szkodliwość 1-propanolu i objawy narażenia
Spożycie 1-propanolu może powodować depresję ośrodkowego układu nerwowego, co może prowadzić do śmierci. Objawy narażenia na 1-propanol mogą obejmować dezorientację, obniżenie świadomości oraz spowolniony puls i oddech. Badania na zwierzętach wskazują, że 1-propanol ma 2 do 4 razy silniejsze działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy niż alkohol (etanol). Konsumenci, którzy byli narażeni na działanie środka odkażającego do rąk zawierającego 1-propanol i u których występują objawy, powinni natychmiast zwrócić się o pomoc w leczeniu toksycznych skutków zatrucia 1-propanolem. Narażenie skóry lub oczu na 1-propanol może powodować podrażnienie i zgłaszano rzadkie przypadki alergicznych reakcji skórnych.
Przeczytaj także
FDA przestrzega przed metanolem w żelach antybakteryjnych i płynach do dezynfekcji. Producenci często nie wykazują metanolu w składzie, a mimo to go stosują.
FDA ogłosiła zestaw tymczasowych zasad, które umożliwią przedsiębiorstwom spożywczym kontynuowanie działalności podczas pandemii koronawirusa, takich jak wymagania dotyczące etykietowania.
Do niedawna dezynfekcję wykonywały wyłącznie profesjonalne firmy Pest Control posiadające dużą wiedzę i doświadczenie. Przyczyna była prosta – odpowiedzialność za skutki nieskutecznej dezynfekcji – zdrowie i życie ludzi oraz stosowana weryfikacja skuteczności zabiegów poprzez badania laboratoryjne.