Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 76 ujętych w raporcie krajach o niskich i średnich dochodach liczbę osób uznanych za zagrożone brakiem żywności w 2020 r. oszacowano na prawie 761 mln osób, czyli 19,8% całej populacji. Przewiduje się, że wpływ COVID-19 na PKB zwiększy liczbę osób pozbawionych dostępu do żywności o 83,5 mln w 2020 r. do 844,5 mln i zwiększy odsetek populacji pozbawionej bezpieczeństwa żywnościowego do 22%.
Metodologia badania
ERS, komórka Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zajmująca się badaniami ekonomicznymi i analizami przygotowała raport pt. International Food Security Assessment, 2020–30. W badaniach ujęto prognozowane dane dotyczące popytu na żywność oraz tzw. luki żywnościowej (różnicy między żywnością wyprodukowaną a ilością niezbędną do zaspokojenia prognozowanego popytu) w 76 krajach o niskich i średnich dochodach do roku 2030, z regionów: Afryki Subsaharyjskiej, Północnej Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Azji.
Brak bezpieczeństwa żywnościowego został oceniany dla każdego z tych krajów poprzez oszacowanie udziału ludności niezdolnej do osiągnięcia docelowego poziomu kaloryczności wynoszącego 2100 kcal na osobę/dzień. Wartość braku bezpieczeństwa żywnościowego mierzona jest poprzez określenie luki między przewidywanym zapotrzebowaniem na żywność dla tych, którzy są poniżej progu i celu kalorycznego. Zapotrzebowanie na żywność jest wyrażane w ekwiwalentach ziarna w oparciu o zawartość kcal, aby umożliwić agregację w czterech oddzielnych grupach żywności: głównym ziarnie spożywanym w danym kraju, innych ziarnach, korzeniach i bulwach oraz wszelkiej innej żywności.
Bezpieczeństwo żywnościowe – cel raportu
Dochody, ceny żywności i nierówność ekonomiczna są głównymi czynnikami decydującymi o tym, jaki ludność ma dostęp do żywności. Produkcja rolna i warunki rynkowe wpływają na to, ile jest dostępnej żywności. Powszechna dostępność żywności, rosnący poziom dochodów i niskie ceny żywności poprawiają bezpieczeństwo żywnościowe kraju, choć zakres tych korzyści może zależeć od dystrybucji dochodów w danym kraju. I odwrotnie, zakłócenia w dochodach, cenach lub zaopatrzeniu w żywność mogą spowodować wzrost braku bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza dla najbiedniejszych obywateli. Zrozumienie, w jaki sposób te czynniki wspólnie wpływają na popyt na żywność, stanowi miarę postępu w ocenie bezpieczeństwa żywnościowego.
Raport USDA zawiera informacje mające na celu oszacowanie długoterminowych prognoz dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego w tych 76 krajach. Jak również analizę wpływ szoku dochodowego związanego z pandemią COVID-19 na teraźniejszość i przyszłe bezpieczeństwo żywnościowe.
Wnioski z raportu USDA
Biorąc pod uwagę szybko zmieniającą się sytuację na poziomie krajowym oraz niepewność szacunków dotyczących wpływu COVID-19 na gospodarkę na poziomie krajowym i światowym, wyniki przedstawione w niniejszym raporcie są reprezentatywne dla scenariusza bazowego opartego na tendencjach makroekonomicznych do kwietnia 2020 r., dane dotyczące konsumpcji i produkcji do stycznia 2020 r. oraz tendencje cenowe na przestrzeni lat 2017-2019. W prognozach nie uwzględniono potencjalnych skutków przyszłych katastrof pogodowych, konfliktów zbrojnych lub wydarzeń związanych z niestabilnością polityczną i gospodarczą. W przypadku 76 krajów objętych badaniem autorzy raportu wyciągnęli następujące wnioski:
Źródło: USDA
Przeczytaj także
W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% polskiej żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych. Okres wakacyjny służy branży HoReCa i producentom żywności – w tych kategoriach kartami płatniczymi wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem
Do 2030 r. roślinne zamienniki mięsa i mięso hodowlane będą stanowić 30% światowego rynku mięsnego. Producenci mięsa i inne firmy z branży spożywczej, które nie zmienią się i nie wejdą na rynek białka alternatywnego, skończą jak firma Kodak, która nie wykorzystała możliwości oferowanych przez aparat cyfrowy: prędzej czy później, znikną z rynku.
Międzynarodowy Instytut Badań nad Polityką Żywnościową opublikował raport podkreślający wpływ Covid-19 na systemy żywnościowe, gospodarkę światową, ubóstwo, zdrowie i handel, a także przedstawił zalecenia dla rządów, aby spróbowały temu przeciwdziałać.