Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
WHO wydało zestaw slajdów na temat "Co wiemy o długoterminowych skutkach COVID-19". Zazwyczaj po od dwóch do sześciu tygodni ludzie wracają do zdrowia po przejściu COVID-19; jednak dla niektórych osób, w tym młodych osób dorosłych i osób bez chorób współzależnych, które nie były hospitalizowane, objawy mogą w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po wyzdrowieniu pojawić się ponownie. U niektórych pacjentów rozwijają się medyczne komplikacje, które mogą mieć trwały wpływ na zdrowie. Wiele jest jeszcze niewiadomych i potrzeba więcej czasu i badań, aby zrozumieć długoterminowe skutki COVID-19.
Dyrektor generalny WHO dr Tedros podczas briefingu podkreślił, że teraz jest to krytyczny moment dla krajów, ponieważ przypadki zachorowań i zgony znowu zaczęły się nasilać. Wezwał on przywódców, by wprowadzili ukierunkowane środki, które mogą pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapewnili ochronę systemów opieki zdrowotnej oraz ich pracowników. Ludność powinna również przestrzegać zasad dystansu społecznego, często myć ręce, nosić maskę zgodnie z zaleceniami, kaszleć i kichać bezpiecznie z dala od innych, unikać tłumów.
WHO opublikowało nowe wytyczne dotyczące działań w zakresie zdrowia publicznego w szkolnictwie, które dają wskazówki związane z działalnością szkół oraz środków niezbędnych do zminimalizowania ryzyka wśród uczniów oraz personelu.
Globalna sytuacja epidemiologiczna
Do tej pory zgłoszono do WHO ponad 30,6 mln przypadków COVID-19 i 950 000 zgonów. Od 14 do 21 września odnotowano prawie 2 mln nowych przypadków COVID-19, co stanowi 6% wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia i największą liczbę zgłoszonych przypadków w ciągu jednego tygodnia od początku epidemii. W tym samym okresie nastąpił 10-procentowy spadek liczby zgonów - 36 764 zgonów zgłoszono w wyżej wymienionym okresie.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów na świecie, od 30 grudnia 2019 r. do 21 września 2020 r.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów wg regionów, od 30 grudnia 2019 r. do 21 września 2020 r.
Region europejski
Liczba przypadków zgłoszonych w regionie europejskim wzrosła o 11% i zgonów o 27% w ciągu ostatnich siedmiu dni, z Francją, Federacją Rosyjską, Hiszpanią i Zjednoczonym Królestwem na czele. Wielka Brytania zgłosiła największą liczbę nowych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia. Zaś Islandia i Cypr odnotowały największy procentowy wzrost nowych przypadków zachorowań w ciągu ostatniego tygodnia. Węgry i Dania zgłosiły najwyższy względny wzrost liczby zgonów w ostatnim tygodniu, podczas gdy Zjednoczone Królestwo nadal zgłasza największa liczba skumulowanych zgonów, prawie 42 000.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów w regionie europejskim, od 30 grudnia 2019 r. do 21 września 2020 r.
Szczegółowe informacje dostępne w raportach WHO
Przeczytaj także
Dyrektor generalny WHO dr Tedros podczas briefingu powiedział, że Covid-19 jak żadna inna choroba w historii nie spowodowała tak szybkiego rozwoju w badaniach nad nią.
Pandemia COVID-19 w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotknęła osoby starsze, zwłaszcza te żyjące w placówkach DPS. Niektóre kraje wskazują, że ponad 40% zgonów związanych z pandemią COVID-19 miało miejsce w DPS-ach.
WHO opublikowało listę szczepionek przeciwko COVID-19, nad którymi trwają prace. Na dzień 24 lipca br. 25 szczepionek jest w trakcie oceny klinicznej.