Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ciągu 9 miesięcy światowej pandemii COVID-19 odnotowano prawie 33 mln przypadków zachorowań i 1 mln zgonów. Dr Mike Ryan, dyrektor programu WHO ds. sytuacji kryzysowych w dziedzinie zdrowia powiedział, że realia uzyskania szczepionki w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy to duże zadanie dla wszystkich zaangażowanych.
WHO opublikowało serię filmów wideo "Science in 5", w których eksperci wyjaśniają naukowe dowody odnośnie konkretnych kwestii związanych z COVID-19. Dotychczas ukazało się pięć odcinków na tematy związane m.in. z odpornością stadną, SARS-CoV2, mitami vs. nauką i ponownym otwarciem szkół.
WHO opublikowało katalog Emergency Global Supply Chain System (COVID-19), który zawiera wszystkie informacje dotyczące urządzeń medycznych, w tym środków ochrony indywidualnej, sprzętu medycznego, medycznych materiałów eksploatacyjnych, urządzeń jednorazowego użytku, urządzeń laboratoryjnych i związanych z testami, które mogą być wymagane za pośrednictwem Portal zaopatrzeniowy COVID-19.
Globalna sytuacja epidemiologiczna
Do tej pory do WHO zgłoszono ponad 32,7 mln przypadków COVID-19 i 991 tys. zgonów. Od 21 do 27 września odnotowano ponad 2 mln nowych przypadków COVID-19 i 36 tys. nowych zgonów, co jest porównywalne do sytuacji z poprzedniego tygodnia. Prognozuje się, że łączna liczba zgonów przekroczy 1mln w nadchodzącym tygodniu.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów na świecie, od 30 grudnia 2019 r. do 28 września 2020 r.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów wg regionów, od 30 grudnia 2019 r. do 28 września 2020 r.
Region europejski
Podczas gdy liczba przypadków i zgonów zgłoszonych w regionie europejskim w ostatnim tygodniu wzrosła, to tempo wzrostu uległo spowolnieniu – wzrost liczby nowych zachorowań o 5% i zgonów o 9% (tydzień wcześniej odpowiednio 11% i 27%). Francja, Federacja Rosyjska, Hiszpania i Zjednoczone Królestwo nadal zgłaszają najwięcej przypadków. Turcja zgłosiła trzecią najwyższą liczbę zgonów w ciągu ostatnich siedmiu dni, zaraz za nią są Federacja Rosyjska i Hiszpania.
We Francji najwyższą 7-dniową częstotliwość występowania odnotowano w regionach Île-de-France , Hauts-de-France i Provance-Alpes-Côte d’Azur - w tym miasto Marsylia pojawiło się jako epicentrum drugiej fali w kraju w ostatnich tygodniach. Podczas gdy liczba hospitalizowanych przypadków podwoiła się w ciągu ostatnich 10 dni, to liczba hospitalizacji pozostaje mniejsza niż obserwowana wcześniej w tym roku i pobyty w szpitalach są krótsze. Niemniej jednak, wskaźniki dodatnich wyników badań utrzymują się z tendencją wzrostową (osiągając poziom 7,4% w dniu 27 września), a 58/101 departamentów jest obecnie sklasyfikowanych jako czerwona strefa wskazując na bardzo wysoki poziom infekcji.
W Zjednoczonym Królestwie nastąpił wzrost liczby osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 we wszystkich grupach wiekowych, przy czym regiony Greater Glasgow i Clyde, North West i North East zgłosiły największą liczbę zachorowań w ciągu ostatniego tygodnia. Walia zgłosiła najwyższe wskaźniki infekcji dotychczas (727,7 na 100 tys. mieszkańców), następnie Anglia (664), Irlandia Północna (566,6) i Szkocja (504,7).
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów w regionie europejskim, od 30 grudnia 2019 r. do 28 września 2020 r.
Szczegółowe informacje dostępne w raportach WHO
Przeczytaj także
WHO wydało zaktualizowane tymczasowe wytyczne dotyczące hoteli i innych obiektów noclegowych, które mają na celu pomóc chronić bezpieczeństwo pracowników i klientów. Opublikowano także Q&A's na temat pobytów w hotelach oraz pracy w hotelarstwie podczas pandemii COVID-19.
Pandemia COVID-19 w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotknęła osoby starsze, zwłaszcza te żyjące w placówkach DPS. Niektóre kraje wskazują, że ponad 40% zgonów związanych z pandemią COVID-19 miało miejsce w DPS-ach.
Amerykańskie Biuro Regionalne WHO wydało ostrzeżenie przed używaniem chloru jako produktu leczniczego przeciw COVID-19. WHO zaleca, aby ludzie unikali spożywania produktów zawierających dwutlenek chloru lub substancje pokrewne (podchloryn sodu, wybielacz itp.) oraz żeby wszelkie przypadki wprowadzania takich produktów do obrotu do celów terapeutycznych zgłaszać władzom.