Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przedsiębiorstwa spożywcze funkcjonują opierając się na kompleksowych systemach produkcji bezpiecznej żywności. Pandemia Covid-19 wymusiła ich dostosowanie do nowych warunków. Prezentujemy przegląd wskazówek polskich i światowych agencji oraz organizacji mających ułatwić funkcjonowanie firmom spożywczym w obecnych realiach.
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju i GIS dla branży spożywczej i logistycznej w związku z Covid-19 prezentowaliśmy TUTAJ.
White paper pt. Ryzyko związane z Covid-19 w produkcji żywności można pobrać TUTAJ.
O czym należy pamiętać, by zachować ciągłość operacyjną w zakładach spożywczych?
Aby utrzymać ciągłość pracy zakładów, należy ocenić, co można zrobić zdalnie, a co należy wykonać na miejscu, w zakładzie. Zidentyfikować krytyczne role i powierzyć kompetencje. Izolacja lub choroba może oznaczać napływ pracowników tymczasowych – wskazówki, które można znaleźć poniżej w linku umożliwiają skorzystanie z efektywnych szkoleń dla pracowników tymczasowych.
Wykorzystać istniejące systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności, zasady kultury bezpieczeństwa żywności, ocenę ryzyka, protokoły zmian itd., aby skutecznie zarządzać ryzykiem i wprowadzać niezbędne zmiany w funkcjonowaniu zakładu spozywczego.
Co nowego w związku z Covid-19 muszą brać pod uwagę operatorzy przemysłu spożywczego?
Chronić swoich pracowników, ich fizycznego bezpieczeństwa, stosowania protokołów na okoliczność zachorowania pracownika na Covid-19. Śledzić źródła, gdzie regularnie aktualizowane są informacje dotyczące bezpieczeństwa pracowników, np. przez WHO.
Zasady dystansu społecznego mogą nie działać w środowisku produkcyjnym. W poniższych wskazówkach można znaleźć informacje zawierające zasady stosowania środków ochrony indywidualnej zgodnie z wymaganiami zakładając, że każdy pracownik może być nosicielem bezobjawowym.
Minimalizować zanieczyszczenia krzyżowe: podział siły roboczej na oddzielne strefy pomoże zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się między strefami. Pracowników można oznaczyć kolorami, jak strefy.
Nie należy zapominać o istotnych kwestiach, takich jak:
Alergeny
Zmiana dostawcy może być konieczna z powodu przerw w dostawach materiałów. A często ten sam dostawca może oferować ten sam składnik, ale z innego miejsca – należy sprawdzić profil alergenów dla nowego miejsca lub dostawcy.
Fałszowanie żywności
Należy pamiętać o możliwości istnienia zafałszowań żywności i w razie potrzeby zastosować systemy TACCP i VACCP.
Bezpieczeństwo żywności
Zmniejszenie liczby jednostek magazynowych może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na surowce, protokoły czyszczenia, półprodukty procesowe, sprzęt i opakowania. Należy zwrócić szczególną uwagę na długie cykle produkcyjne pomiędzy procesami mycia, które prowadzą do nagromadzenia się patogenów wytwarzających biofilm, np. Listeria, Bacillus, Staphylococcus, Clostridium oraz drożdży, pleśni, Pseudomonas i bakterii kwasu mlekowego. Aby zapewnić bezpieczeństwo żywności należy wprowadzić zmiany w protokołach sanitarnych określonych w ocenie ryzyka.
Również nie wolno zapominać o kwestiach związanych z jakością powietrza i wentylacji, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeśli w zakładzie zastosowano scentralizowany system wentylacji, który usuwa i cyrkuluje powietrze do różnych pomieszczeń, zaleca się wyłączenie recyrkulacji i użycie dopływu świeżego powietrza.
Institute of Food Science + Technology przygotował opracowanie w formie przewodników z linkami, porządkujące informacji dotyczące wskazówek w związku z Covid-19 dla firm działających w branży spożywczej, zebrane w 3 kategoriach (a które publikujemy dzięki uprzejmości IFST):
Przeczytaj także
Do 2030 r. roślinne zamienniki mięsa i mięso hodowlane będą stanowić 30% światowego rynku mięsnego. Producenci mięsa i inne firmy z branży spożywczej, które nie zmienią się i nie wejdą na rynek białka alternatywnego, skończą jak firma Kodak, która nie wykorzystała możliwości oferowanych przez aparat cyfrowy: prędzej czy później, znikną z rynku.
Czas izolacji społecznej był dla nas wyjątkowy pod wieloma względami. Spędzając więcej czasu w domu, przeorganizowywaliśmy swoje dotychczasowe życie. Zmiany dotyczyły także naszego jedzenia – na kuchennych półkach gromadziliśmy produkty, coraz częściej przygotowując posiłki we własnym domu. Jak zmieniły się w tym czasie wybory żywieniowe Polaków? Czy po okresie izolacji planujemy je utrzymać? Właśnie to postanowiła sprawdzić firma Upfield w swoim badaniu poświęconym nawykom żywieniowym Polaków podczas epidemii koronawirusa.
W Chinach wykryto COVID-19 na powierzchni importowanych z Brazylii skrzydełek z kurczaka.