Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ponieważ wiele krajów przygotowuje się do obchodów Dnia Wszystkich Świętych lub Dnia Zadusznego w dniu 2 listopada, WHO przypomina o znaczeniu stosowania dystansu społecznego, obowiązku noszenia maseczek, higieny rąk, unikania tłumów, a kiedy trzeba być w pomieszczeniach zamkniętych z innymi osobami, by otwierać okna i zapewnić dobrą wentylację.
Globalna sytuacja epidemiologiczna
W ostatnim tygodniu odnotowano największą liczbę nowych przypadków Covid-19 na świecie - ponad 2 miliony zachorowań w ciągu tygodnia, co stanowi najkrótszy okres dla tego wykładniczego wzrostu od czasu początku pandemii, podczas gdy liczba nowych zgonów jest porównywalna do poprzednich tygodni. 25 października na całym świecie odnotowano ponad 42 mln przypadków i 1,1 mln zgonów, w tym ponad 2,8 mln nowych przypadków oraz prawie 40 000 nowych zgonów zgłoszonych w ciągu ostatniego tygodnia.
Drugi tydzień z rzędu region europejski stanowi największy odsetek zgłoszonych nowych przypadków, zgłoszono ponad 1,3 mln nowych zachorowań - wzrost o 33% w porównaniu do w poprzednim tygodniem - co stanowi prawie połowę wszystkich nowych przypadków zgłoszonych w tym tygodniu na całym świecie (46%). Podobnie liczba zgonów nadal rośnie w regionie europejskim - wzrosła o 35%, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich nowych zgonów na świecie. Chociaż nie aż tak znaczne, ale wzrosty zgłaszanych nowych przypadków zaobserwowano również w regionie obu Ameryk, Wschodnio-Śródziemnomorskim i w Afryce.
W regionie Azji Południowo-Wschodniej nadal odnotowuje się spadek liczby przypadków i zgonów, podczas gdy w regionie Zachodniego Pacyfiku w ciągu ostatnich 7 dni odnotowano niewielki spadek liczby nowych przypadków i zgonów.
Pomimo różnic regionalnych, kraje zgłaszające największą liczbę przypadków w ostatnim tygodniu pozostają takie same jak w poprzednich 3 tygodniach, są to: Indie, USA, Francja, Brazylia i Zjednoczone Królestwo.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów na świecie, od 30 grudnia 2019 r. do 27 października 2020 r.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów wg regionów, od 30 grudnia 2019 r. do 27 października 2020 r.
Region europejski
Liczba nowych przypadków i zgonów zgłaszanych w regionie europejskim rośnie – o 36% nowych przypadków i o 37% zgonów w porównaniu z poprzednim tygodniem, co stanowi najwyższy procent wzrost zgłoszony w ciągu jednego tygodnia w regionie. Chociaż liczba zgonów stopniowo wzrasta, to odsetek zgonów w stosunku do przypadków pozostaje stosunkowo niski w porównaniu z wczesną fazą pandemii wiosną.
W ciągu ostatnich 7 dni odnotowano około 1,3 mln przypadków i 11 700 zgonów, co stanowi 46% całkowitej liczby przypadków oraz 30% zgonów zgłoszonych na całym świecie. We Francji zgłoszono najwięcej, bo ponad 200 tys. przypadków w ciągu ostatnich 7 dni. W ciągu ostatniego tygodnia wzrosła także liczba hospitalizacji z powodu Covid-19 w 21 krajach regionu.
W ostatnim tygodniu Słowenia zgłosiła największy dzienny wzrost liczby nowych przypadków - 1964, co doprowadziło do przeciążenia systemu opieki zdrowotnej do granic możliwości. Aby ograniczyć transmisję kraj został podzielony na strefę „czerwoną” i „pomarańczową” i wprowadzono odpowiednie obostrzenia.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oraz zgonów w regionie europejskim, od 30 grudnia 2019 r. do 27 października 2020 r.
Szczegółowe informacje dostępne w raportach WHO
Przeczytaj także
W dniu 13 października WHO wydało oświadczenie w sprawie wpływu COVID-19 na źródła utrzymania ludzi, ich zdrowie i systemy żywnościowe. Pandemia dotknęła cały system żywnościowy i obnażyła jej skutki.
WHO wydało pierwszą i drugą listę zastosowań awaryjnych dla wysokiej jakości szybkiego testu diagnostycznego. Metoda ta polega na bezpośrednim wykrywaniu białek wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosa i innych wydzielinach z dróg oddechowych przy użyciu testu immunologicznego przepływu bocznego (zwanego również RDT), który daje wyniki w czasie poniżej 30 minut.
Opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 jest jednym z najpilniejszych wyzwań naszych czasów.