Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badacze z Cypru opublikowali pracę naukową, z której wynika, że suplementacja laktoferyną stanowi skuteczną alternatywę dla preparatów z żelazem w leczeniu pacjentów cierpiących na anemię.
Efekty uboczne u 70% pacjentów
Niewystarczający poziom czerwonych krwinek może prowadzić do anemii, charakteryzującego się niskim stężeniem hemoglobiny stanu chorobowego, który w znaczącym stopniu przyczynia się do wzrostu śmiertelności i umieralności na całym świecie. Standardowa terapia obejmująca suplementację żelazem „wiąże się zwykle z niepożądanymi objawami ze strony przewodu pokarmowego u 70% pacjentów”, zwracają uwagę naukowcy. Tymczasem laktoferyna – glikoproteina znajdująca się w mleku i innych wydzielinach ssaków – nie powoduje efektów ubocznych, a potencjalnie może być równie skuteczna w przywracaniu prawidłowego poziomu hemoglobiny.
Bezpieczniejsza niż żelazo
Autorzy z Cypru przeprowadzili meta-analizę 19 randomizowanych badań klinicznych, w których oceniano skuteczność laktoferyny podawanej pacjentom o stężeniu hemoglobiny równym lub niższym niż 11,5 g/dL. Okazuje się, że przyjmowana w dawkach 100-250 mg/dzień jest ona skuteczniejsza niż konwencjonalne preparaty z żelazem. Według badaczy laktoferyna może być również bezpieczniejsza, ponieważ jej stosowanie sprzyja ściślejszemu przestrzeganiu terapii i jest szczególnie korzystne dla pacjentów, którzy doświadczają efektów ubocznych po standardowych preparatach na bazie żelaza.
Działanie przeciwzapalne
Co więcej, laktoferyna posiada zdolność obniżania poziomu prozapalnych cytokin, co ma kluczowe znaczenie w regulowaniu stężenia hemoglobiny. „Może być to pierwszym krokiem na drodze do normalizacji poziomu hemoglobiny u pacjentów, u których niskie jej stężenie współwystępuje ze stanem zapalnym”, podkreślają cypryjscy naukowcy. Jak podsumowują, „większość badań potwierdza, że laktoferyna prowadzi do statystycznie istotnego wzrostu poziomu hemoglobiny w porównaniu z żelazem”.
Źródła: