Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) przeprowadził w 2024 roku kontrolę dotyczącą oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych stosowanych przez dostawców produktów zawierających w swoim składzie mleko klaczy i mleko ośle.
Kontrola dotyczyła przeglądu stron internetowych, na których oferowane są różne produkty spożywcze, zawierające w swoim składzie mleko klaczy i mleko ośle. Większość z nich to napoje na bazie surowego mleka i suplementy diety, a dostawcy tych produktów zamieszczają na swoich stronach internetowych oświadczenia o możliwych korzyściach zdrowotnych.
W 2024 r. NVWA przebadała 29 stron internetowych, które sprzedają produkty z mlekiem klaczy i oślim. Sprawdzono czy firmy przestrzegają zasad korzystania z oświadczeń z uwzględnieniem tekstu towarzyszącego na stronie, ale też na blogach, w opiniach klientów, zdjęciach i filmach.
Wyniki: 24 z 29 stron internetowych nie spełnia wymagań
Stwierdzono, że 24 z 29 stron internetowych nie spełnia wymagań prawnych dotyczących stosowania oświadczeń zdrowotnych. Firmy stosowały zabronione dla produktów spożywczych oświadczenia dotyczące leków i nieautoryzowane oświadczenia zdrowotne.
Stosowanie zabronionych oświadczeń o właściwościach leczniczych
Urzędnicy z Holandii stwierdzili stosowanie oświadczeń przypisujących efekt leczniczy, których nie można stosować dla produktów spożywczych. Zgłoszono, że 18 stron internetowych używało tego typu zabronionych oświadczeń, np. stwierdzenia, że te produkty mogą leczyć i zapobiegać objawom łuszczycy, egzemy, alergii, czy COVID-19.
Stosowanie nieautoryzowanych oświadczeń zdrowotnych
Firmy mogą używać wyłącznie oświadczeń zdrowotnych zatwierdzonych przez Unię Europejską (UE). Oświadczenia zdrowotne muszą być poparte naukowo i nie mogą wprowadzać w błąd. Mogą również obowiązywać pewne warunki. Na przykład dotyczące ilości składnika odżywczego, która musi być obecna, aby uzasadnić dane oświadczenie.
Urzędnicy natrafili na 6 stronach internetowych na nieautoryzowane oświadczenia zdrowotne, takie jak:
- Twierdzenie, że spożywanie mleka klaczy przyczynia się do sprawnych, elastycznych stawów i mocnych kości
- Twierdzenie, że mleko klaczy może być interesujące dla ludzi ze względu na podobieństwa układów trawiennych koni i ludzi
Nałożone kary i nadchodzące kontrole
Firmy, które stosowały fałszywe oświadczenia otrzymały oficjalne ostrzeżenie lub grzywnę. Firmy te musiały natychmiast zmienić lub usunąć wprowadzające w błąd teksty lub inne zabronione wyrażenia na swojej stronie internetowej.
W nadchodzących miesiącach NVWA będzie sprawdzać, czy firmy wywiązały się ze swoich zobowiązań i nie wróciły do zabronionych praktyk. W przypadku dalszych niezgodności mogą zostać zastosowane bardziej rygorystyczne środki, takie jak wyższe grzywny.
Źródło:
https://www.nvwa.nl/onderwerpen/voedingsclaims-en-gezondheidsclaims/inspectieresultaten/2024/claims-paarden-en-ezelinnenmelk
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.