Niebieski barwnik spożywczy z jagua – przełom w naturalnych barwnikach żywności
Niebieski barwnik spożywczy pochodzenia naturalnego od lat był „świętym Graalem” przemysłu spożywczego. Przez dekady brakowało stabilnego, naturalnego i bezpiecznego niebieskiego barwnika, który mógłby zastąpić syntetyczne odpowiedniki. Przełom nastąpił dzięki odkryciu i komercjalizacji barwnika pozyskiwanego z owocu drzewa Genipa americana, znanego jako jagua, rosnącego w lasach Kolumbii.
Pochodzenie i właściwości barwnika jagua blue
Barwnik jagua blue uzyskuje się z niedojrzałych owoców drzewa Genipa americana. Po rozkrojeniu i wystawieniu na działanie powietrza miąższ owocu zabarwia się na intensywny niebieski kolor. Pigment ten od wieków wykorzystywany był przez rdzenne społeczności Ameryki Południowej do barwienia skóry, tkanin, ceramiki oraz żywności.
Najważniejszą cechą barwnika jagua blue jest jego naturalne pochodzenie oraz odporność na działanie kwasów, co czyni go wyjątkowo atrakcyjnym dla przemysłu spożywczego – większość innych naturalnych barwników niebieskich traci intensywność w kwaśnym środowisku.
Status prawny w Europie i na świecie
W 2024 roku barwnik jagua blue (genipin-glicyna, INS 183) został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Kodeksu Żywnościowego (Codex Alimentarius Commission, CAC) – międzynarodowy organ ustanawiający standardy bezpieczeństwa żywności pod auspicjami FAO i WHO. Oznacza to, że barwnik ten może być stosowany w ponad 100 krajach, które opierają swoje przepisy na normach Codex.
Dodatkowo, w 2023 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jagua blue do szerokiego zastosowania w przemyśle spożywczym w USA. Barwnik jest również dopuszczony w Indiach, Brazylii, Kolumbii i Meksyku.
W Europie barwnik jagua blue oczekuje na pełną autoryzację przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Proces ten obejmuje szczegółową ocenę bezpieczeństwa i skuteczności dodatku do żywności. Po uzyskaniu pozytywnej opinii EFSA, państwa członkowskie UE wdrażają zmiany w krajowych przepisach, umożliwiając stosowanie barwnika w produktach spożywczych.
Zastosowanie w przemyśle spożywczym
Barwnik jagua blue został zatwierdzony do stosowania w 21 kategoriach żywności, w tym:
- Desery mleczne i owocowe
- Napoje smakowe, mleczne i roślinne
- Płatki śniadaniowe
- Wyroby cukiernicze (słodycze, gumy do żucia)
- Lody, sorbety, galaretki
- Polewy, lukry, dżemy, syropy i nadzienia owocowe
Barwnik ten jest stabilny w środowisku kwaśnym i podczas obróbki termicznej, co umożliwia jego szerokie zastosowanie w produktach wymagających wysokiej trwałości koloru. Może być również łączony z innymi naturalnymi barwnikami, tworząc żywe odcienie zieleni, fioletu czy brązu.
Niebieski barwnik spożywczy jagua blue to przełom w dziedzinie naturalnych dodatków do żywności. Jego zatwierdzenie przez międzynarodowe organy bezpieczeństwa żywności otwiera nowe możliwości dla producentów i konsumentów, oferując bezpieczną, naturalną i trwałą alternatywę dla syntetycznych barwników. W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu jego zastosowania zarówno w Europie, jak i na świecie.
Źródło oraz fot.: https://www.fao.org/newsroom/story/a-holy-grail-in-food-colour-and-food-safety/en
Przeczytaj także
-
02.06.2025
Interakcje między dodatkami do żywności, mikrobiomem jelitowym a gospodarzem – perspektywa bezpieczeństwa żywności – raport FAO
Publikacja ta stanowi kompleksowy przegląd aktualnego stanu wiedzy dotyczącej wpływu dodatków do żywności na mikrobiom jelitowy oraz zdrowie człowieka, z naciskiem na aspekty bezpieczeństwa żywności.
-
19.05.2025
Wybór idealnego naturalnego barwnika do żywności
Szukając substancji barwiących na żółto, producenci żywności i napojów mogą teraz wybierać spośród szerokiej gamy naturalnych rozwiązań na bazie roślin. Czynnik wizualny oczywiście jest kluczowy, ale równie ważne są też cechy takie jak wydajność i stabilność.
-
22.01.2025
FDA zakazała stosowania barwnika Red No. 3
Producenci żywności mają czas do stycznia 2027 roku na usunięcie Red No. 3 ze swoich produktów, natomiast producenci leków doustnych do stycznia 2028 roku.