Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pompy przewodowe Bredel firmy Watson-Marlow Fluid Technology Solutions to wydajne i odporne „woły robocze” przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Pompują one płyny zawierające do 80% cząstek stałych, lepkie szlamy, pasty o właściwościach ściernych, płyny z zawartością gazów itp. z wydajnością do 108 m3/h i pod ciśnieniem do 16 bar. Są one wykorzystywane m.in. w browarach do filtrowania piwa przez ziemię okrzemkową (która jest materiałem ściernym, uszkadzającym i zatykającym wiele innych typów pomp) oraz zasilają linie rozlewnicze w gorący sos serowy o temperaturze 75°C (który musi być pompowany na tyle szybko, żeby nie zastygł i nie zestalił się wewnątrz urządzenia). Pompy Bredel są również stosowane do napełniania pojemników ketchupem o lepkości 50 000 cP (w temperaturze 30-40°C) czy majonezem o lepkości 5 000 cP. Traktują one przy tym pompowany produkt niezwykle delikatnie, praktycznie nie wprowadzając naprężeń ścinających. Dzięki temu są stosowane m.in. do napełniania puszek brzoskwiniami w zalewie, bez uszkadzania owoców.
Pompy Bredel mają przy tym bardzo prostą konstrukcję. W przeciwieństwie do innych pomp wyporowych (membranowych, krzywkowych czy śrubowych), brak w nich jakichkolwiek ruchomych części (krzywki, rotory, tłoki, koła zębate, itp.), które miałyby kontakt z pompowanym produktem. Są też wolne od bolączek związanych z koniecznością stosowania uszczelnień mechanicznych, zaworów, dławików, itp.), które mogłyby być nieszczelne, korodować, zatykać się, zaklejać, wymagać wymiany czy po prostu uszkadzać produkt. Dzięki temu pompy te są niezawodne i mogą praktycznie bezobsługowo pracować przez 24 h/dobę, przez siedem dni w tygodniu. Są też bardzo odporne na trudne warunki eksploatacji, w tym na pracę na sucho, czy na zawartość gazów lub substancji stałych w pompowanym płynie. Te właściwości, a także ogromna siła ssania (wysokość ssania wody przekracza 9 m), powodują, że mogą być one stosowane jako pompy ssące, niewymagające zalewania. Z kolei wysoka powtarzalność cykli pracy, w których różnice pomiędzy poszczególnymi porcjami płynu nie przekraczają 1%, powoduje, że mogą one być stosowane również jako precyzyjne pompy dozujące o wysokiej wydajności.
Pompy Bredel doskonale separują pompowany produkt zarówno od otoczenia, jak i od mechanizmu pompy, ponieważ jedynym elementem, z którym ma on kontakt jest wnętrze węża roboczego. Wąż ten, obrabiany maszynowo w celu zapewnienia odpowiedniej gładkości i stabilności przepływu, jest też jedynym elementem wymagającym wymiany w normalnych warunkach eksploatacji. Dzięki temu, że niewykwalifikowany personel może to zrobić na miejscu, w ciągu zaledwie kilku minut, praktycznie eliminuje to przestoje na konserwację oraz pozwala znacząco obniżyć koszty eksploatacji.
Pompy Bredel są przystosowane do czyszczenia na miejscu w procesie CIP, a możliwość odwrócenia kierunku pracy pozwala na wycofanie pompowanej substancji, co umożliwia bezpieczne oczyszczenie węża roboczego oraz przewodów ssących i spustowych. Dostępne są też specjalne modele Bredel CIP, w których można unieść ślizgi, dzięki czemu pompa nie stawia żadnego oporu przepływowi środków czyszczących.
W środowiskach agresywnych chemicznie albo o szczególnych wymaganiach higienicznych np. w przemyśle spożywczym, można też zastosować pokryte powłoką galwaniczną modele Bredel DuCoNite®.
Odnośniki:
Słowa kluczowe: pompy procesowe, technologia przepływu, przemysł spożywczy, pompa przewodowa, Bredel, Watson-Marlow
Skontaktuj się bezpośrednio z firmą: