Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zanim rzeżucha zagości na naszych stołach pod koniec tego tygodnia, postanowiliśmy wziąć pod lupę jej właściwości. W jednym z badań opisano obiecującą strategię leczenia międzybłoniaka opłucnej z wykorzystaniem wyizolowanego z rzeżuchy izotiocyjanianu fenyloetylowego (PEITC).
Rzeżucha - kiełki przyszłości
A czy znamy jej wszystkie właściwości?
W badaniu opublikowanym w 2014r w Oncotarget badano wpływ związku wyizolowanego z rzeżuchy: izotiocyjanianu fenyloetylowego (PEITC) na komórki nowotworu układu oddechowego.
Złośliwy międzybłoniak opłucnej (MPM) jest bardzo agresywną postacią raka ze słabym rokowaniem. Leczeniem pierwszego rzutu dla MPM jest połączenie cisplatyny i pemetreksedu, które wykazały ograniczoną skuteczność i poważne działania niepożądane. Zastosowano więc PEITC zarówno w monoterapii jak i w połączeniu z cisplatyną w celu poszukiwania alternatywnych ścieżek działania.
Autorzy zauważyli, że cytotoksyczność dla komórek indukowana przez PEITC była spowodowana przez mechanizmy antyoksydacyjne. Co więcej, kombinacja cisplatyna-PEITC zwiększyła cytotoksyczność obu związków, jednocześnie zapobiegając pojawieniu się opornych komórek MPM. Dlatego połączenie to może stanowić obiecującą strategię leczenia złośliwego międzybłoniaka opłucnej.
Badany związek występuje również w warzywach kapustnych, a także rukwi wodnej i to nie pierwsze badanie opisujące jego antykancerogenne właściwości.
Źródło:
artykuł: Denis I, Cellerin L, Gregoire M, Blanquart C. Cisplatin in combination with Phenethyl Isothiocyanate (PEITC), a potential new therapeutic strategy for malignant pleural mesothelioma. Oncotarget. 2014;5(22):11641-11652.
zdjęcie: zjadam.pl
Słowa kluczowe: