Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Aby możliwe było działanie bezpośrednio na błonę śluzową jelita należało opracować zmotoryzowane urządzenie, które aktywnie dotrze do konkretnego odcinka układu pokarmowego w przeciwieństwie do wolniejszego, biernego przemieszczania się substancji w ciele. Pigułka dzięki pokryciu powłokami ochronnymi jest w stanie przetrwać kwaśne pH żołądka, by kolejno po rozpuszczeniu ich odsłonić silnik napędzający urządzenie. Gdy dotrze we właściwe miejsce, przykleja się do ściany jelita i generuje odpowiedź immunologiczną śluzówki. Następuje wytwarzanie przeciwciał przeciwko określonym patogenom bezpośrednio w ścianie jelita i szybkie zneutralizowanie infekcji, zanim ta dotrze do krwi.
Drugim możliwym zastosowaniem zmotoryzowanych pigułek może być doustna forma insuliny, pozwalająca cukrzykom uniknąć wielokrotnych, codziennych wstrzyknięć. Naukowcy opracowali pigułkę z insuliną, której inspiracją był żółw. Urządzenie to, gdy dotrze do żołądka, dostosowuje swoją orientację tak jak to zwierzę. Struktura ciała umożliwia mu przekręcenie się, gdy spadnie na plecy. Pigułka ta ma podobny kształt i może zmienić swoją orientację, dzięki czemu jest zawsze we właściwej pozycji. Zapewnia to dobry kontakt z tkanką jelita przed wstrzyknięciem leku, co umożliwia podanie jego dokładniejszej dawki i lepsze wchłanianie.
Podsumowując, zmotoryzowane pigułki mają potencjał w wielu dziedzinach nauki i mogą zmienić dotychczasowe spojrzenie na doustną formę przyjmowania leków.
Źródła:
1. "An ingestible self-orienting system for oral delivery of macromolecules" Abramson et. al. 2019, Science| DOI: 10.1126/science.aau2277
2. "Biomimetic Micromotor Enables Active Delivery of Antigens for Oral Vaccination" Wei et. al. 2019, Nano Letters| DOI: 10.1021/acs.nanolett.8b05051
3. "An oral insulin delivery system inspired by tortoises" Angus Liu 2019, FierceBiotech
Słowa kluczowe: Pigułki, jelito, insulina, zmotoryzowane