Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

840 kg kokainy w pudełkach z bananami dostarczonymi do sklepu w Czechach

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Pracownicy supermarketu w Czechach znaleźli 840 kg kokainy o wartości 2 mld czeskich koron (68 mln GBP) w pudełkach z bananami dostarczonymi do sklepu. Dostawa została omyłkowo wysłana do supermarketów w Jicin i Rychnov na północy Republiki Czeskiej.

Czeska policja potwierdziła, że Ameryka Środkowa jest uważana za źródło kokainy i ściśle współpracuje teraz z odpowiednikami w nieokreślonych krajach, aby rozwiązać sprawę. Policja szuka także innych sklepów w kraju, które otrzymały pudełka z bananami z tej samej dostawy.

Inne incydenty z przemytem kokainy w pudełkach z owocami

W 2015 roku w Pradze w sklepie spożywczym znaleziono 100 kg kokainy. A w 1999 roku czeska policja skonfiskowała 117 kg kokainy, która była zapakowana w suszonych owocach w magazynie na północy kraju.

W czerwcu br. włoska policja skonfiskowała 4,3 tony kokainy o wartości prawie 250 mln EUR w mieście Triest w północno-wschodnim regionie Włoch. Przejęcie, jedno z największych w historii w Europie, było wynikiem współpracy włoskiej policji finansowej, śledczych antymafijnych i U. Homeland Security i uważa się, że było to poważnym ciosem dla osławionego kolumbijskiego kartelu z Zatoki Perskiej, największego kartelu narkotykowego w Kolumbii.

Także w czerwcu br. grecka policja aresztowała czterech obywateli Wielkiej Brytanii, którzy prawdopodobnie brali udział w przemycie narkotyków o wartości ponad 50 mln USD, które były ukryte w dostawach bananów. Aresztowania miały miejsce po tym, jak około 300 kilogramów kokainy zostało przechwyconych we Włoszech podczas operacji przeprowadzonej przez włoskie organy celne i amerykańską Agencję ds. Walki z Narkotykami (DEA).

Źródła (źródło fot.):

https://www.occrp.org/en/daily/16450-drug-concealed-in-bananas-seized-in-greece-czechia

https://amp-theguardian-com.cdn.ampproject.org/c/s/amp.theguardian.com/world/2022/jun/18/68m-of-cocaine-delivered-with-bananas-to-two-supermarkets-in-czech-republic

https://www.reuters.com/world/europe/czech-police-seize-half-tonne-cocaine-banana-shipments-2022-06-10/

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Owoce i warzywa Wycofania z rynku

Autor: Katarzyna Oleksy

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn