Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
INFOSAN – podsumowanie I kw. 2022 r.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Międzynarodową Sieć Organów Bezpieczeństwa Żywności (INFOSAN), w pierwszym kwartale 2022 r. spadła liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem żywności.
Międzynarodowa Sieć INFOSAN powiadomiła o 47 ostrzeżeniach od stycznia do marca tego roku, w porównaniu z 64 w ostatnim kwartale 2021 roku.
Jak dotąd w tym roku 25 dotyczyło zagrożenia biologicznego, w tym dziewięć z powodu Salmonelli, siedem z powodu Listeria monocytogenes, pięć z powodu E. coli i po jednym z powodu Bacillus cereus, Cronobacter sakazakii i Norovirus.
Jedenaście incydentów było spowodowanych niezadeklarowanym alergenem lub składnikiem, takim jak mleko, jajko, orzechy, migdały, orzechy laskowe, pistacje i soja.
W ośmiu przypadkach chodziło o zagrożenie fizyczne, takie jak metal, szkło, owady, mysz i plastik, natomiast trzy były spowodowane zagrożeniem chemicznym, takim jak tlenek etylenu i MDMA (zwane również ecstasy).
INFOSAN jest zarządzany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Prawie połowa z 47 incydentów została zgłoszona do sekretariatu przez członków INFOSAN, jedna trzecia przez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt (RASFF) Komisji Europejskiej, a pozostałe przez różne kanały wewnętrzne WHO.
Główne incydenty na początku 2022 r.
Kategorie żywności, których najczęściej dotyczyły alerty, to przekąski, desery i inne produkty spożywcze, zboża i produkty na bazie zbóż oraz warzywa i produkty roślinne.
Inne wpisy dotyczyły żywności złożonej, mleka i produktów mlecznych, orzechów i nasion oleistych, alkoholu, ryb i innych owoców morza, jaj, dodatków do żywności, żywności dla niemowląt i małych dzieci, przetworów owocowych, soków owocowych i warzywnych, ziół, przypraw, roślin strączkowych i nasion roślin strączkowych oraz produktów mięsnych.
Jednym z głównych incydentów były przypadki Cronobacter sakazakii związane z preparatami w proszku dla niemowląt produkowanymi przez Abbott Nutrition w Stanach Zjednoczonych. INFOSAN został powiadomiony o tym problemie 17 lutego 2022 r., a później w tym samym miesiącu otrzymał informację, że produkty zostały rozprowadzone do 53 krajów.
Inny poważny alarm dotyczył Salmonelli typhimurium w czekoladzie produkowanej przez Ferrero w Belgii. WHO została poinformowana o epidemii 27 marca, kiedy nie zidentyfikowano jeszcze jej źródła. Po ustaleniu, że przyczyną epidemii była skażona czekolada Kinder, INFOSAN dowiedział się, że dystrybucja objęła 113 krajów.
Źródło: https://www.who.int/news/item/03-06-2022-infosan-quarterly-summary-2022-1
Przeczytaj także
Mołdawska agencja ANSA nakazała wycofanie dwóch partii mieszanki mleka w proszku z prebiotykami dla niemowląt marki Numil wyprodukowanego w Czechach i dystrybuowanego do Mołdawii przez firmę zarejestrowaną w Polsce.
Epidemia salmonelli w kilku krajach, która dotyka głównie małe dzieci, została powiązana z produktami czekoladowymi wytwarzanymi przez Ferrero. Wycofanie dotyczy jedno- i wielopakowych jajek Kinder Surprise, popularnego przysmaku sprzedawanego dzieciom.
W czwartym kwartale 2021 r. Sekretariat INFOSAN zareagował na 64 przypadki dotyczące bezpieczeństwa żywności, w których uczestniczyło 86 państw członkowskich WHO i jedno Terytorium Missisipi. Dotyczyły one 87 państw członkowskich i terytoriów WHO. Kategorie żywności, których najczęściej dotyczyły 64 przypadki w czwartym kwartale 2021 r., to...