Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Czy odbędzie się wielka kontrola dodatków do żywności ? - Debata w NIK

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Portal FoodFakty informuje:

W Najwyższej Izbie Kontroli odbyła się debata ekspertów zorganizowana w sprawie dodatków do żywności i ich wpływu na zdrowie konsumentów. W debacie wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, instytucji nadzoru, świata nauki, mediów oraz organizacji pracodawców.

Cele debaty:

Postawiono pytania czy powszechnie wykorzystywane przez producentów dodatki do żywności pozostają bez wpływu na zdrowie konsumentów? Czy istnieje w Polsce sprawny nadzór nad tymi substancjami? W planach NIK jest również przygotowanie kontroli, która ma przekazać opinii publicznej odpowiedź na powyższe pytania.

Dyskusja merytoryczna:

Jak wskazuje NIK stosowanie dodatków do żywności uregulowane jest w europejskim systemie prawnym. Muszą one posiadać ocenę bezpieczeństwa dla zdrowia, a ich użycie w danym produkcie jest odnotowywane na jego etykiecie. Skąd jednak wiadomo, że informacje te są rzetelne?

Czy potrzebna jest kontrola NIK i jej cele.

Z pytaniem tym zmierzyli się zaproszeni do NIK eksperci i praktycy z rządu, parlamentu, instytucji nadzoru, świata nauki, mediów oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców żywności. Wnioski z debaty zostaną wykorzystane w programie przygotowywanej kontroli.

Kontrola odpowiedzieć ma na pytania opinii publicznej o jakość produktów żywnościowych i stosowanych w nich dodatków nie tylko pod względem legalności ich używania, ale także z uwagi na ich rzeczywistą wartość i bezpieczeństwo dla zdrowia. W tym celu Najwyższa Izba Kontroli wkrótce dokładnie przyjrzy się organizacji nadzoru państwa nad obrotem żywności zawierającej substancje dodatkowe.

Nagranie z debaty

Cała niezwykle ciekawa debata, która oprócz bardzo interesujących wypowiedzi fachowców oraz przedstawicieli konkretnych instytucji i branż niesie również konkretny ładunek wiedzy merytorycznej, udostępniona jest na stronach NIK, jak równiez dla Państwa wygody poniżej. Każda osoba zaangażowana w produkcję i dystrybucję żywnosci powinnna zapoznać się z jej treścią.

 

Źródło:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/debata-w-nik-o-dodatkach-do-zywnosci-transmisja-na-zywo.html 

Autor: Foodfakty

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn