Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Portal FoodFakty informuje:
W Najwyższej Izbie Kontroli odbyła się debata ekspertów zorganizowana w sprawie dodatków do żywności i ich wpływu na zdrowie konsumentów. W debacie wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, instytucji nadzoru, świata nauki, mediów oraz organizacji pracodawców.
Cele debaty:
Postawiono pytania czy powszechnie wykorzystywane przez producentów dodatki do żywności pozostają bez wpływu na zdrowie konsumentów? Czy istnieje w Polsce sprawny nadzór nad tymi substancjami? W planach NIK jest również przygotowanie kontroli, która ma przekazać opinii publicznej odpowiedź na powyższe pytania.
Dyskusja merytoryczna:
Jak wskazuje NIK stosowanie dodatków do żywności uregulowane jest w europejskim systemie prawnym. Muszą one posiadać ocenę bezpieczeństwa dla zdrowia, a ich użycie w danym produkcie jest odnotowywane na jego etykiecie. Skąd jednak wiadomo, że informacje te są rzetelne?
Czy potrzebna jest kontrola NIK i jej cele.
Z pytaniem tym zmierzyli się zaproszeni do NIK eksperci i praktycy z rządu, parlamentu, instytucji nadzoru, świata nauki, mediów oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców żywności. Wnioski z debaty zostaną wykorzystane w programie przygotowywanej kontroli.
Kontrola odpowiedzieć ma na pytania opinii publicznej o jakość produktów żywnościowych i stosowanych w nich dodatków nie tylko pod względem legalności ich używania, ale także z uwagi na ich rzeczywistą wartość i bezpieczeństwo dla zdrowia. W tym celu Najwyższa Izba Kontroli wkrótce dokładnie przyjrzy się organizacji nadzoru państwa nad obrotem żywności zawierającej substancje dodatkowe.
Nagranie z debaty
Cała niezwykle ciekawa debata, która oprócz bardzo interesujących wypowiedzi fachowców oraz przedstawicieli konkretnych instytucji i branż niesie również konkretny ładunek wiedzy merytorycznej, udostępniona jest na stronach NIK, jak równiez dla Państwa wygody poniżej. Każda osoba zaangażowana w produkcję i dystrybucję żywnosci powinnna zapoznać się z jej treścią.
Źródło:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/debata-w-nik-o-dodatkach-do-zywnosci-transmisja-na-zywo.html
Przeczytaj także
Ponad 2 kg - tyle przeciętny konsument spożywa w ciągu roku dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju „E”. Produkty spożywcze nafaszerowane są np. konserwantami, przeciwutleniaczami, emulgatorami, czy wzmacniaczami smaku. Tymczasem brakuje właściwego nadzoru nad ich stosowaniem...
Czy możemy ufać systemom bezpieczeństwa żywności i czy są one zrównoważone? Specjaliści biorący udział w nowelizacji normy ISO 22000 wyjaśniają, dlaczego nowa wersja normy to odpowiedź na rosnące globalne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywności.
Inspekcja Handlowa (IH) na zlecenie UOKiK sprawdziła jakość i oznakowanie surowego mięsa i jego wyrobów (np. biała kiełbasa, tatar, metka)...