Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Norma ISO 22000, od momentu wprowadzenia w 2005 roku, stała się najczęściej wybieranym standardem przez organizacje, które wdrażają rozpoznawalny na arenie międzynarodowej system zarządzania bezpieczeństwem żywności (FSMS). ISO 22000 zostało certyfikowane w sumie w 39 561 obiektach (badania ISO z 2019 roku). Dlaczego zatem, ISO 22000 zostało wiodącą normą w przemyśle, podczas gdy organizacje mogą wybierać spośród wielu innych dostępnych systemów? Po pierwsze, ISO 22000 i wspierające ją Specyfikacje Techniczne (seria ISO 22002) zostały zaprojektowane tak, by można je było wdrożyć dla każdej kategorii żywności i organizacji o dowolnej wielkości. Po drugie, ISO 22000 jest standardem o dobrowolnym konsensusie ISO posiadającym 165 krajowych jednostek normalizacyjnych, które reprezentują ISO w danym kraju.
Normy ISO są opracowywane z wykorzystaniem kluczowych zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Technicznych Barier w Handlu (TBT) w tym przejrzystości, otwartości, bezstronności i konsensusu, skuteczności i stosowności, zgodności i uwzględnienia problemów krajów rozwijających się. To pozwala na to, by wymagania norm ISO były stosowane i akceptowane na całym świecie. I wreszcie, normy ISO dotyczące systemów zarządzania (MSS) są zaprojektowane w taki sposób, by można je było zintegrować. Przede wszystkim organizacja potrzebuje podejścia systemowego do wspierania systemu dotyczącego żywności i wszystkich jego współzależności. Obejmuje to jakość (ISO 9001), bezpieczeństwo i higienę pracy (ISO 45001) z uwzględnieniem środowiska ( rodzina ISO 14000) oraz bioróżnorodności (ISO/TC 331).
Postrzegamy wymagania norm ISO 22000 jako „co” a nowy przewodnik jako „jak”, który jest niezbędnym elementem uzupełniającym normę. Podczas gdy nowy przewodnik ISO jest kierowany do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (SMEs), wierzymy, że będzie on przydatny dla każdej organizacji, która wprowadza, bądź już wprowadziła schemat systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności (FSMS).
W opracowaniu znajdziesz:
1 – Zarządzanie Ryzykiem Organizacyjnym
2 – Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne
3 – Strony zainteresowane
4 – Najwyższe kierownictwo – przywództwo i zaangażowanie
5 – Ryzyko, szanse i cele
6 – Polityka bezpieczeństwa żywności
7 – Zewnętrznie opracowane elementy systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności
8 – Zarządzanie udokumentowanymi informacjami
9 – Schematy przepływu
10 – Weryfikacja
Materiał udostępniony przez: - Strefa Managera -
Materiał opublikowany dnia: 14.06.2021
Aby pobrać materiały, musisz się zalogować lub założyć darmowe konto
Załóż konto