Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

120 ton przemysłowej skóry zwierzęcej jako nigeryjski przysmak „Ponmo”

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Władze nigeryjskie przejęły 120 ton przemysłowej skóry, która trafiała do konsumentów jako lokalny przysmak zwany „Ponmo”.

Odpowiedź na skargi społeczeństwa

Narodowa Agencja ds. Administracji i Kontroli Żywności oraz Leków NAFDAC przechwyciła w Lagos duże ilości niebezpiecznych skór i skór zwierzęcych, popularnie znanych jako Ponmo. Akcja była odpowiedzią na skargi zgłaszane przez społeczeństwo, które informowało o rzekomej sprzedaży i dystrybucji importowanych skór, przeznaczonych do użytku w przemyśle skórzanym. Skóry te sprzedawano nieświadomym klientom jako nadające się do spożycia produkty ze skóry zwierzęcej, znane lokalnie jako „Ponmo”.

120 ton niezdatnych do spożycia skór i niebezpiecznych dla zdrowia konsumentów

Nigeryjska agencja przeprowadziła naloty w kilku miejscach w stanie Lagos. Łącznie z sześciu różnych miejsc przechwycono 120 ton niezgodnych produktów i objęto dochodzeniem siedmiu podejrzanych. Jak podała agencja, skóry we wstępnym procesie są traktowane przemysłowymi substancjami chemicznymi, które nie są przeznaczone do konsumpcji. Produkt ten jest toksyczny i szkodliwy dla zdrowia publicznego - wymieniono tylko część potencjalnych problemów zdrowotnych. Oprócz działania kancerogennego spożywanie tego niebezpiecznego produktu może prowadzić m.in. do: uszkodzenia wątroby, nerek, serca i układu nerwowego, zwiększonego ryzyka niedokrwistości aplastycznej. Władze zaapelowały do społeczeństwa o zachowanie szczególnej czujności.

Źródło: https://www.nafdac.gov.ng/nafdac-impounds-120-tons-of-dangerous-imported-ponmo-nabs-seven-merchants-of-chemical-laden-hides-skins/

 

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Food Fraud

Autor: Michał Snopkiewicz

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn