Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Coca-Cola kupuje Costa Coffee

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Brytyjsko-amerykańskie porozumienie

The Coca-Cola Company zapłaci ponad 4 miliardy euro za wykupienie Costa Coffee od brytyjskiego koncernu Whitbread, który skupi się na rozwijaniu swojej sieci hoteli Premier Inn w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Whitbread poinformował pod koniec sierpnia br., że podpisana z amerykańską korporacją umowa opiewać będzie na 3,9 miliarda funtów (18,5 miliarda złotych).

Korzystne rozwiązanie

Brytyjskie przedsiębiorstwo, będące właścicielem licznych kawiarni, restauracji i hoteli, planowało na początku 2018 r. ustanowić Costa Coffee osobną firmą, jednak przedstawiciele firmy ogłosili, że sprzedaż sieci kawiarni będzie rozwiązaniem bardziej korzystnym i zyskownym z punktu widzenia akcjonariuszy. Prezes Whitbread, Alison Brittain, zapowiedziała, że w najbliższej przyszłości koncern planuje skoncentrować swoje wysiłki na rozbudowie sieci hoteli Premier Inn.

Największa sieć kawiarni w UK

Costa Coffee, największa sieć kawiarni na Wyspach Brytyjskich, została przejęta przez korporację z Dunstable w 1995 roku za cenę 19 milionów funtów (91 milionów złotych), posiadając wówczas 39 lokali. Obecnie Costa Coffee to 2400 kawiarni w samej tylko Wielkiej Brytanii oraz 1400 kolejnych w 31 innych krajach.

„Wspaniała wiadomość dla akcjonariuszy”

Przedstawiciele Whitbread zapowiedzieli, że zyski ze sprzedaży Costy zostaną wykorzystane na spłatę długów oraz zasilenie funduszu emerytalnego. „Ta transakcja to wspaniała wiadomość dla akcjonariuszy – udało nam się uczynić z Costa Coffee markę o strategicznej pozycji i znaczącej wartości na rynku, dzięki czemu ma ona duży potencjał do dalszego rozwoju na arenie międzynarodowej”, stwierdziła Birttain podczas ogłoszenia porozumienia z Coca-Colą. 

Coca-Cola wkracza na rynek gorących napojów

Prezes The Coca-Cola Company, James Quincey, podreślił natomiast, że „Costa wniesie do Coca-Coli bogate doświadczenie i szereg nowych możliwości na rynku kawy. Z kolei nasze zaplecze może stworzyć dla niej szansę rozwoju w skali globalnej. Gorące napoje to jeden z niewielu segmentów rynku, w których Coca-Cola nie posiadała dotychczas powszechnie rozpoznawalnej marki. Costa Coffee umożliwi nam wejście w tej kategorii na globalny rynek”.

Źródła:

https://www.whitbread.co.uk/media/press-releases/2018/31-08-2018

https://www.efeagro.com/noticia/coca-cola-comprara-cafeterias-costa/

Autor: Wojciech Grodzicki

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn