Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
hydroponiczne kiełki gryki w roztworze substancji odżywczej zawierającym spermidynę
WPROWADZENIE
W Aktualnościach IGI FOOD LAW z 23 maja 2022 r[1]. informowaliśmy o tym, że do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczącym wyjaśnienia czy żywność uzyskana w wyniku procesu, w którym roztwór wodny bogaty w spermidynę jest stosowany w celu uprawy kiełków gryki i wytworzenia z nich wzbogaconej biologicznie mąki, z której przygotowuje się suplement diety, może być uznana za „nową żywność” w rozumieniu rozporządzenia 2015/2283[2].
Spermidyna jest biogenną poliaminą występującą w różnych stężeniach w komórkach organizmów zwierzęcych i roślinnych.
Gryka (Fagopyrum esculentum) jest rośliną zielną z rodziny rdestowatych, z której otrzymuje się nasiona wykorzystywane do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Nie należy do rodziny wiechlinowatych.
Przedmiotem wątpliwości jest status jako nowej żywności mąki z kiełków gryki o wysokiej zawartości spermidyny, która stanowi składnik suplementu diety.
Wniosek odnosi się do kilku niezmiernie ważnych dla określania statusu kwestii:
19 stycznia br. została opublikowana Opinia Rzecznika Generalnego w tej sprawie[3]. Zgodnie z opinią:
ZNACZENIE DLA FIRM
Kolejnym etapem w sprawie będzie narada sędziów oraz przyjęcie i ogłoszenie wyroku, o czym Państwa niezwłocznie poinformujemy (zapraszamy do bezpłatnej subskrypcji NEWSLETTER IGI FOOD LAW).
Jeśli TSUE przychyli się w swoim wyroku do sposobu interpretacji wpisów zaproponowanych przez Rzecznika Generalnego, wszystkie produkty w tym suplementy diety zawierające mąkę z kiełków gryki o wysokiej zawartości spermidyny uzyskaną w ramach procesu produkcji opisanego we wniosku nie będą mogły znajdować się na rynku (bez okresu przejściowego).
W Polsce jest wiele różnych suplementów diety zawierających spermidynę różnego pochodzenia np. z soi. Są również te zawierające spermidynę z kiełków gryki.
Pojawiają się pytania:
Aktualnie ekstrakt z zarodków pszennych (Triticum aestivum) bogaty w spermidynę jest uznany na poziomie unijnym za nową żywność i uwzględniony w unijnym wykazie.
Zgodnie z warunkami stosowania ww. ekstrakt może być stosowany w suplementach diety przeznaczonych dla osób dorosłych, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią w ilości odpowiadającej maksymalnie 6 mg spermidyny/dzień.
[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie nowej żywności, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 1852/2001 (Dz. U. UE. L. z 2015 r. Nr 327, str. 1 z późn. zm.).
[3] Rzecznicy generalni wspomagają Trybunał. Ich zadaniem jest przedstawianie, w sposób całkowicie bezstronny i niezależny, opinii prawnej, określanej jako „opinia rzecznika generalnego” w sprawach, które zostaną im przydzielone. https://curia.europa.eu/jcms/jcms/Jo2_7024/pl/
Słowa kluczowe: