Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowane najnowsze miesięczne sprawozdanie na temat handlu rolno-spożywczego wskazuje na stabilny wzrost unijnego handlu rolno-spożywczego w 2020 r. Eksport produktów rolno-spożywczych z UE osiągnął wartość 184,3 mld euro (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu z 2019 r.), natomiast import wzrósł do 122,2 mld euro (wzrost o 0,5 proc.). Wynikający z tego bilans handlowy na rok 2020 wyniósł nadwyżkę w wysokości 62 mld EUR, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu z rokiem 2019.
Chiny, Szwajcaria oraz region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) były głównymi kierunkami wzrostu unijnego eksportu rolno-spożywczego w 2020 r. W przypadku Chin wartość eksportu wzrosła o 3,22 mld euro w porównaniu z 2019 r., dzięki wieprzowinie, pszenicy i żywności dla dzieci. Szeroka gama produktów przyczyniła się do wzrostu eksportu do Szwajcarii o 675 mln EUR, podczas gdy zboża i produkty mleczne spowodowały wzrost eksportu do regionu MENA, w szczególności do Arabii Saudyjskiej, Algierii i Maroka. Wartość eksportu z UE zmniejszyła się do USA, Turcji i Singapuru. Eksport z UE do Wielkiej Brytanii wzrósł o 467 mln euro w porównaniu z 2019 r., a wśród głównych produktów znalazły się pszenica, makarony i ciasta. Wartość importu do UE ze Zjednoczonego Królestwa spadła jednak o 1,2 mld euro, przy czym szczególnie dotkliwie ucierpiały napoje spirytusowe i likiery. W 2020 r. Kanada stała się znaczącym źródłem importu rolno-spożywczego do UE, w szczególności w odniesieniu do rzepaku i pszenicy durum.
Jeśli chodzi o kategorie produktów, eksport wieprzowiny i pszenicy znacznie wzrósł w porównaniu z 2019 r. Inne kategorie produktów, które osiągnęły dobre wyniki w 2020 roku to karma dla zwierząt, olej rzepakowy i słonecznikowy oraz makarony i ciasta. W 2020 r. spadła jednak wartość eksportu w przypadku napojów spirytusowych i likierów, wina, skór surowych i bawełny.
Pełne sprawozdanie jest dostępne online, a więcej informacji na temat polityki rolno-spożywczej można znaleźć tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej miodu i produktów wytworzonych na bazie miodu. Objęto nią łącznie 72 podmioty, w tym 39 producentów i 33 sklepy.
Polska jest dużym producentem jaj kurzych w UE. Z produkcją ponad 10 mld jaj rocznie zajmujemy wśród krajów unijnych 6 miejsce.
IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej olejów roślinnych (w tym oliwy z oliwek). Objęto nią łącznie 76 podmiotów, w tym 41 producentów i 35 sklepów.