Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zagrożenie:
Na podstawie badań przeprowadzonych przez władze Niemiec stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2,37 ± 0,67 mg/kg) oraz wysoki poziom oleju mineralnego (w tym węglowodorów aromatycznych (MOAH): 25,0 ± 7,5 mg/kg i węglowodorów nasyconych (MOSH): 59,5 ± 17,8 mg/kg) w partii oleju z ryżu objętej komunikatem. Na podstawie tych wyników badań władze Niemiec uznały tę partię oleju za produkt niebezpieczny.
Szczegóły dotyczące produktu:
Produkt – Rizi Olej z ryżu, 500 ml
Importer – Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading
Kraj pochodzenia – Tajlandia
Numer partii – RBHSSC11A
Data minimalnej trwałości – 11.03.2021
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Holenderski podmiot Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading poinformował swoich odbiorców o ryzyku związanym z produktem.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje proces wycofywania i działania podejmowane przez odbiorców produktu w Polsce.
Zalecenia dla konsumentów:
Konsumenci, którzy kupili produkt o wskazanym w komunikacie numerze partii, nie powinni go spożywać.
Źródło: GIS
Przeczytaj także
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2332 ± 676 μg/kg) oraz estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) na poziomie 7551 ± 1510 μg/kg.
Na podstawie informacji z RASFF ustalono, że w składzie kilku partii wyprodukowanego w Czechach produktu pn. NaTurek Puszysty rzodkiewka, znajduje się aromat, który mógł zawierać gorczycę. Informacja o obecności gorczycy nie znajduje się na etykiecie produktu. Spożycie wskazanych poniżej partii przez osoby uczulone na gorczycę może wywołać reakcję alergenną.
W przestrzeni publicznej, w szczególności w Internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich dotyczy suplementów diety. Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert.