Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Prognozy dla światowego rynku wieprzowiny i wołowiny
Jak wynika z najnowszego raportu FAO Food Outlook światowa produkcja mięsa w 2017 r. wzrośnie o 3,5 mln t (1,1%) do 324,8 mln t. W największym stopniu wzrost ten będzie wynikał ze zwiększenia produkcji mięsa wołowego o 1,2 mln t do 69,5 mln t, a także mięsa wieprzowego, o 1,2 mln t, do 118,2 mln t.
Światowa produkcja mięsa wieprzowego odbudowuje się i w 2017 r. może być rekordowa. Według prognoz FAO zwiększy się ona w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Rosji, na Filipinach, ale również w Kanadzie, Wietnamie, Meksyku i Korei Południowej. Oczekuje się, że po dwóch latach spadku, chińska produkcja mięsa wieprzowego w 2017 r. wzrośnie o 655 tys. t (1,3%), do blisko 53 mln t. Wzrost ten w dużej mierze jest wynikiem przeprowadzonych reform; zamknięto wiele małych, nierentownych gospodarstw lub poddano je procesowi konsolidacji. Dokonano również relokacji gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, z dala od źródeł zaopatrzenia w wodę oraz zmodernizowano gospodarkę nawozami naturalnymi.
W związku z odbudową produkcji trzody chlewnej w Chinach, przy osłabionym popycie konsumpcyjnym, oczekuje się, że chińscy importerzy zakupią 2,2 mln t. mięsa wieprzowego, czyli o 14% mniej niż przed rokiem. Ze względu na mniejsze zakupy ze strony Chin, światowy handel mięsem będzie rozwijał się wolniej niż w 2016 r. (+4,4%) i zwiększy się o 1,2% do 31,5 mln t.
Wzrostu produkcji oczekuje się również w przypadku Stanów Zjednoczonych, o 3,6%, do 11,7 mln t., a także Meksyku (+3,2% do 1,4 mln t), Rosji (+3,1% do 3,5 mln t). Natomiast spadek spodziewany jest się w odniesieniu do UE, gdzie produkcja wyniesie 23,4 mln t, głównie ze względu na zmniejszenie pogłowia trzody chlewnej, będącego efektem m.in. wyraźnego osłabienia popytu importowego ze strony Chin.
Eksperci FAO prognozują, że światowa produkcja mięsa wołowego wzrośnie o 1,7%, do blisko 70 mln t w 2017 r. Produkcja mięsa wołowego w Stanach Zjednoczonych zwiększy się o 5,3%, osiągając najwyższy, od 9 lat, poziom - 12,1 mln t. Wzrost produkcji oczekiwany jest również w odniesieniu do Brazylii, gdzie ze względu na dobre warunki atmosferyczne producenci wołowiny mieli dostęp do relatywnie tanich pasz. Po blisko czterech latach odbudowuje się również pogłowie bydła w Argentynie. Spadek produkcji spodziewany jest natomiast w przypadku RPA, Rosji i Australii. W UE produkcja mięsa wołowego powinna pozostać stabilna, gdyż wysokie ceny mleka zniechęcają rolników do sprzedaży krów na ubój.
W związku ze wzrostem globalnej produkcji, po dwóch latach spadku, światowy eksport mięsa wołowego zwiększy się o 2,2% do 9,1 mln t, głównie ze względu na wzrost popytu importowego ze strony Chin (1,5 mln t), Japonii, Wietnamu, Indonezji i Korei Południowej.
Autor: Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Azja odpowiada za 57% światowych zakupów produktów mleczarskich
Według opublikowanych w listopadzie, w raporcie „Food Outlook”, szacunków FAO, w 2017 r. światowy wolumen handlu produktami mleczarskimi w ekwiwalencie mleka zwiększy się o nieco ponad 1% do 71,6 mln t, co odpowiadać będzie 8,6-proc. światowej produkcji w br.
Najbardziej dynamicznie, bo o 6,7% do 2,3 mln t, wzrośnie obrót odtłuszczonym mlekiem w proszku. Wolumen wymiany serami zwiększy się o 3,8% do 2,6 mln t. Spadnie natomiast obrót pełnym mlekiem w proszku, o 2,3% do 2,4 mln t, oraz masłem, o 3,5% do 0,9 mln t.
Podobnie jak w przypadku produkcji, największy przyrost importu produktów mleczarskich odnotują kraje azjatyckie, które w ekwiwalencie mleka zakupią o 614 tys. t produktów mleczarskich więcej niż przed rokiem, łącznie 40,9 mln t. Oznacza to, że Azja odpowiadać będzie za 57% światowego importu produktów mleczarskich, podczas gdy jeszcze 5 lat temu udział ten kształtował się na poziomie 52%.
Zakupy ze strony Chin, wg prognoz FAO, mają zwiększyć się o 4,2%, co związane jest ze zwiększonym popytem na produkty mleczarskie w Państwie Środka przy jednoczesnym spodziewanym spadku produkcji mleka w br.
Z pozostałych znaczących, azjatyckich importerów produktów mleczarskich, w 2017 r. zakupy zwiększą Indonezja, Japonia, Tajlandia, Korea Pd. i Pakistan. Mniej produktów mleczarskich niż przed rokiem sprowadzą natomiast Arabia Saudyjska, Filipiny i Malezja.
Wg prognoz FAO w 2017 r. wolumen importu przez kraje afrykańskie zwiększy się o 3,5% (o 351 tys. t) do 10,9 mln t, przede wszystkim ze względu na prawie 13-proc. wzrost popytu importowego ze strony Algierii.
W 2017 r. import do ze strony krajów Ameryki Południowej zmniejszy się o 3,5% (126 tys. t) do 3,5 mln t. Przede wszystkim mniejsze będą zakupy ze strony Brazylii (o 12% do 1,5 mln t), co związane jest z odbudową krajowej produkcji mleka w br.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Rosja zwiększa import produktów mleczarskich
Według opublikowanych w listopadzie, w raporcie „Food Outlook”, szacunków FAO, w 2017 r. zakupy produktów mleczarskich w ekwiwalencie mleka, ze strony Rosji zwiększą się o 3,9% do 4,4 mln t. Co istotne, rynek rosyjski zmierza do dywersyfikacji źródeł zakupów, preferując, takie kierunki jak Nowa Zelandia, Kirgistan, Chile czy Urugwaj.
Według danych Komisji Europejskiej (za MMO), w pierwszych dziewięciu miesiącach br. import masła i pozostałych tłuszczów mlecznych do Rosji zwiększył się o 18% (r/r) do 76 tys. t, pełnego mleka w proszku wzrósł o 23% (r/r) do 32 tys. t. Zmniejszyły się natomiast zakupy serów - o 3% (r/r) do 145 tys. t, a odtłuszczonego mleka w proszku o 2% do 88 tys. t.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
W dzisiejszym wydaniu AgroTygodnia - zasiewy rzepaku ozimego w UE - analiza rynku, a także Polskie pieczarki na rynkach zagranicznych - wzrost eksportu. Zapraszamy do lektury...
W dzisiejszym wydaniu AgroTygodnia - prognozy FAO dotyczące rynku mleczarskiego - Indie liderem światowej produkcji?, a także informacje z rynku wołowiny - tendencja wzrostowa cen skupu. Zapraszamy do lektury...