Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół badaczy z Korei Południowej opracował metodę hodowania zwierzęcych komórek mięśniowych i tłuszczowych wewnątrz ziarenek ryżu. Według naukowców technologia ta może przyczynić się do stworzenia „bardziej przystępnych źródeł białka o niższym śladzie węglowym”.
Mięso w ryżu
„Wyobraźmy sobie pozyskiwanie niezbędnych składników odżywczych z hodowanego komórkowo białkowego ryżu. Zboże to charakteryzuje się naturalnie wysoką wartością odżywczą, ale dodatek komórek zwierzęcych może jeszcze ją podnieść”, mówi główna autorka badań, Sohyeon Park z Yonsei University w Seulu w Korei Południowej. Jako że ziarna ryżu są porowate i mają uporządkowaną strukturę wewnętrzną, stanowią „solidne rusztowanie” dla wzrostu komórek zwierzęcych. Niektóre cząsteczki występujące w zbożu mogą ponadto pełnić rolę odżywczą, co czyni z ryżu idealną bazę dla mięsa in vitro.
Bezpieczeństwo oraz niskie ryzyko alergii
Naukowcy najpierw pokryli ryż żelatyną rybią, a następnie wprowadzili do wnętrza mięśniowe i tłuszczowe komórki macierzyste krowy, które hodowano przez okres 11 dni. Jak podkreślają badacze, uzyskany w ten sposób produkt „spełnia wymogi związane z bezpieczeństwem żywności i niesie ze sobą niskie ryzyko wywołania reakcji alergicznej”.
Więcej białka i tłuszczu
Autorzy poddali wołowy ryż serii analiz stosowanych w przemyśle spożywczym – ocenili m.in. jego wartość odżywczą, aromat oraz teksturę. Okazało się, że hybryda cechuje się o 8% wyższą zawartością białka i o 7% wyższą zawartością tłuszczu w porównaniu z konwencjonalnym ryżem. Po ugotowaniu jest ponadto bardziej sztywna i mniej kleista.
Mniejszy ślad węglowy, niższa cena
Według Koreańczyków tego typu produkt miałby „znacząco niższy ślad węglowy za ułamek ceny” tradycyjnego mięsa. Oszacowali oni, że w przeliczeniu na 100 g białka związana z jego wytworzeniem emisja CO2 wyniosłaby 6,27 kg w porównaniu z 49,89 kg CO2 w przypadku wołowiny. „Gdyby hybrydowy ryż trafił na rynek, mógłby on kosztować ok. 2,23 $/kg podczas gdy mięso wołowe kosztuje 14,88 $/kg”. Naukowcy przewidują, że ich wynalazek może znaleźć zastosowanie szczególnie w krajach mniej rozwiniętych, a także w warunkach wojennych czy w podróżach kosmicznych.
Źródła: