Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Komisja Europejska wydała rozporządzenie 2019/1870 z dnia 7 listopada 2019 r. w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia (WE) nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów kwasu erukowego i cyjanowodoru w niektórych środkach spożywczych.
Dane dotyczące obecności kwasu erukowego w olejach i tłuszczach roślinnych wskazują, że w przypadku większości olejów i tłuszczów niższe poziomy można osiągnąć poprzez stosowanie dobrych praktyk, np. wykorzystując odmiany o niskiej zawartości kwasu erukowego. Należy zatem obniżyć najwyższy dopuszczalny poziom dla olejów roślinnych, z wyjątkiem oleju z lnicznika, oleju gorczycowego i oleju z ogórecznika lekarskiego, do poziomu ustanowionego przez Kodeks Żywnościowy dla oleju rzepakowego o niskiej zawartości kwasu erukowego.
Z uwagi na powyższe ustanowiono najwyższe dopuszczalne poziomy kwasu erukowego w ramach pozycji 8.1 w sekcji 8 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1881/2006 w ramach kategorii:
Pod warunkiem zgody właściwego organu najwyższy dopuszczalny poziom nie ma zastosowania do oleju gorczycowego produkowanego i spożywanego lokalnie.
Rozporządzenie weszło w życie 29 listopada 2019 r.
Środki spożywcze wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia mogą pozostać na rynku do upływu ich daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do użycia.
Przeczytaj także
Opublikowano uzasadnienie do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 października 2019 r. (II GSK 2811/17).
W kwietniu 2019 r. opublikowano projekt zmiany ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zmierzający do skupienia pełni kontroli w tej dziedzinie w ramach IJHARS. Obecnie kompetencje IJHARS (Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) w zakresie nadzoru nad jakością handlową żywności w produkcji i obrocie odpowiadają zadaniom IH (Inspekcja Handlowa) realizowanym w obrocie detalicznym
Polecane produkty