Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
W kwietniu 2019 r. opublikowano projekt zmiany ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zmierzający do skupienia pełni kontroli w tej dziedzinie w ramach IJHARS.
Obecnie kompetencje IJHARS (Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) w zakresie nadzoru nad jakością handlową żywności w produkcji i obrocie odpowiadają zadaniom IH (Inspekcja Handlowa) realizowanym w obrocie detalicznym. Kontrola realizowana jest na podstawie tych samych przepisów. Ponadto organy różnią się usytuowaniem w ramach organów administracji rządowej. IJHARS podlega ministrowi rolnictwa, a IH kieruje prezes UOKiK.
Projektowana ustawa ma za zadanie powierzyć całość zadań w zakresie nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych jednemu wyspecjalizowanemu organowi (IJHARS), dążąc do zwiększenia efektywności systemu urzędowej kontroli żywności w Polsce. Jednocześnie zmiany mają doprowadzić do rozjaśnienia struktury urzędowej kontroli żywności, w tym wypadku rozproszonej między dwoma organami o podobnych kompetencjach.
W kwietniu 2019 r. projekt był na etapie konsultacji publicznych. Przewiduje się wejście w życie znowelizowanej ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w lipcu 2019 r.
Przeczytaj także
Komisja Europejska w rozporządzeniu 2019/651 z dnia 24 kwietnia 2019 r. odmówiła udzielenia zezwolenia na stosowanie oświadczenia zdrowotnego dotyczącego żywności i odnoszącego się do rozwoju i zdrowia dzieci (Nutrimune).
25 kwietnia opublikowano dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.
Nowym rozporządzenie Komisji (UE) 2019/674 z dnia 29 kwietnia 2019 r. dokonano zmian w wykazie napojów spirytusowych będącym załącznikiem III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008.
Polecane produkty