Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Eksperci naukowi EFSA zbadali przyczyny celiakii i opracowali narzędzie do badania białek w żywności i jej składnikach, które mogą powodować objawy u pacjentów. Narzędzie to można potencjalnie wykorzystać w różnych obszarach bezpieczeństwa żywności.
Celiakia jest spowodowana reakcją immunologiczną wywołaną przez gluten - białko występujące w żywności zawierającej pszenicę, jęczmień lub żyto. Objawy są bardzo zróżnicowane i obejmują ból brzucha, biegunkę, niedożywienie, niedobór żelaza (niedokrwistość) i/lub osteoporoza. Jedyną terapią jest dożywotnia dieta bezglutenowa.
Badania wskazują, że około 0,7% populacji UE cierpi na celiakię, ale wiele przypadków nie jest zgłaszanych.
preDQ - narzędzie do przewidywania wiązania peptydów
Wszyscy pacjenci z celiakią mają jedną lub dwie cząsteczki wspólne zwane HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Są to receptory, które skutecznie wiążą fragmenty białek glutenu. To wiązanie umożliwia rozpoznanie fragmentu glutenu przez układ odpornościowy, wywołującego celiakię – powiedział prof. Frits Koning, badacz rozwoju i przebiegu celiakii, członek grupy roboczej EFSA, która pomaga w ocenie alergiczności roślin genetycznie modyfikowanych (GM).
Grupa robocza EFSA opracowała model matematyczny i aplikację do przewidywania, w jaki sposób gluten z żywności wiąże się z tymi receptorami – co jest znane jako „wiązanie peptydów”. Narzędzie pozwala ocenić białka pochodzące z roślin, zwierząt lub mikroorganizmów stosowanych w naszej żywności, zanim zostaną one dopuszczone do naszej diety.
Narzędzie EFSA nosi nazwę „ preDQ ” i można je stosować na dowolne białko przeznaczone do diety.
Może byś wykorzystywane do badania pierwotnej sekwencji aminokwasów w białkach w celu przewidzenia, czy nastąpi wiązanie fragmentów białka. Jeśli nadrzędzie przewidzi wiązanie, białko to może stanowić ryzyko dla pacjentów z celiakią.
Potencjalne zastosowanie w innych obszarach bezpieczeństwa żywności
Eksperci EFSA wykorzystują obecnie preDQ w swojej ocenie roślin GMO, ale potencjalnie można je wykorzystać do badania przesiewowego dowolnych białek, na przykład w nowej żywności, enzymach żywności/paszy, substancjach zanieczyszczających oraz żywności lub paszy GMO. Narzędzie to mogłoby być również wykorzystywane przez producentów poza EFSA do wstępnej kontroli roślin uprawnych uzyskanych przy użyciu technik hodowli roślin.
Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/news/safeguarding-celiac-disease-patients-europe
Przeczytaj także
Ocena wpływu na zdrowie dodatku barwiącego żywność, dwutlenku tytanu (TiO2), została opublikowana przez Wspólny Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności (JECFA) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w dniu 24 listopada 2023 r.
Wynik tych badań może potencjalnie doprowadzić do usunięcia glutenu pszennego z preparatów roślinnych analogów mięsa, zwiększając dostępność dla osób chorych na celiakię i zmniejszając obawy związane z alergennością.
Analiza ryzyka i zarządzanie alergenami w przemyśle spożywczym to zagadnienia, które dotyczą wszystkich producentów branży spożywczej. Lista alergenów jest jasno określona w Załączniku II do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011, a na samym jej czele są zboża zawierające gluten.