Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zezwolenie na sprzedaż owadów jadalnych w całej UE jako „nowej żywności” będzie dozwolone już jesienią, otwierając możliwości masowej produkcji szeregu potraw z owadów, które po raz pierwszy zostaną sprzedane w całej Europie. Jest to długo oczekiwany, przełomowy moment w europejskiej gastronomii dla burgerów z dżdżownic, aperitifów z szarańczy i granoli z krykieta.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w ciągu najbliższych tygodni ma zatwierdzić owady jadalne jako „nową żywność”, bezpieczną do spożycia przez ludzi. Ta autoryzacja będzie przełomem dla sektora, który oczekuje jej z niecierpliwością. Do tej pory, sytuacja prawna produktów tego typu była nieco skomplikowana. Produkty spożywcze zawierające białko owadów i robaków są obecnie dostępne legalnie tylko w niektórych krajach UE, a w wielu innych podpadają pod tzw. szarą strefę przepisów.
Potencjał owadów i dostępność na dzień dzisiejszy
Owady jako żywność mają bardzo duży potencjał, np. jako żywność wysokobiałkowa. Wachlarz możliwości wykorzystania owadów w żywności rozpościera się od całych owadów jako aperitif lub jako przekąski z przetworzonych owadów, przez wykorzystanie ich w daniach mącznych z makaronem lub w burgerach z owadów. To tylko przykłady, ale możliwości może być bardzo wiele.
Owady przeznaczone do spożycia są jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy obecnie na naszej planecie. Szczególnie w kontekście ograniczonych zasobów, właśnie produkcja owadów nie jest zbyt wymagająca. Jest to bardzo obiecujące i perspektywiczne rozwiązanie.
Obecnie owady w UE nie są jeszcze dopuszczone jako żywność. Jednak w Zjednoczonym Królestwie, Holandii, Belgii, Danii i Finlandii przyjęto liberalne podejście do prawa UE z 1997 r., które wymaga, aby żywność nie spożywana przed tym rokiem uzyskała zezwolenie jako „nowa żywność”.
Krajowe organy regulacyjne wyżej wymienionych krajów uznały, że prawo UE nie dotyczy zwierząt wykorzystywanych jako żywność. W rezultacie wiele produktów na bazie owadów można znaleźć w supermarketach w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Finlandii. Każdego roku produkuje się około 500 ton żywności na bazie owadów do spożycia przez ludzi.
Gdzie są zakazane i okres przejściowy w UE
Owady jako żywność są zakazane między innymi we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W 2018 r. nowe prawo UE dążyło do pewnej jasności. Zastrzeżono w nim, że potrawy na bazie owadów będą również wymagały zezwolenia jako „nowa żywność”.
Ustanowiono okres przejściowy, aby umożliwić przedsiębiorstwom produkującym żywność z owadów działanie, dopóki prawodawca nie otrzyma oceny bezpieczeństwa wykorzystywanych jako żywność gatunków i nastąpi ostateczne zatwierdzenie przez instytucje UE.
Już teraz firmy takie jak: Protifarm w Holandii, Micronutris we Francji, Essento w Szwajcarii i Entogourmet w Hiszpanii przygotowują się do zwiększenia działalności w tym sektorze.
Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2020/apr/03/insects-likely-approved-human-consumption-by-eu
Przeczytaj także
Nasiona chia, olej z mikroalg, guma guar, jadalne skrzydła owadów - „nowa żywność” podbija rynek Unii Europejskiej. O tym jak ją wprowadzać do obrotu handlowego będzie mowa podczas targów POLAGRA...
Od poniedziałku, 1 stycznia 2018 owady i ich części mogą być, o ile uzyskają uprzednio zgodę Komisji Europejskiej, wprowadzane na rynek jako "nowa żywność" - mówi Jowita Prokop, ekspert z Centrum Prawa Żywnościowego w Warszawie.
W niektórych częściach świata (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska, Australia) spożywanie owadów to powszechna praktyka, a także część tradycyjnej kultury. Być może już niedługo pojawią się one również...