Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Frugal Bottle to projekt brytyjskiej firmy Frugalpac zajmującej się zrównoważonymi opakowaniami, która tworzy i dostarcza produkty z papieru z recyklingu o najniższym śladzie węglowym, które można łatwo poddać recyklingowi. Butelka może być wykorzystywana przez przemysł winiarski i spirytusowy. Rozlane w nią wina Sangiovese, Merlot i Cabernet Sauvignon z włoskiej winnicy Cantina Goccia już w lipcu trafią na półki brytyjskich sklepów, a wkrótce także duńskich i holenderskich.
Cechy papierowej butelki
Butelka Frugal wpisuje się doskonale w działania CSR. Na przykład hiszpański producent wina Torres uruchomił międzynarodowy program działań winiarzy na rzecz klimatu (IWCA), którego członkowie dążą do ogólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80% do 2045 r., a krótkoterminowy cel to 50% do 2030 r.
Przeczytaj także
Z szacunków Polskiej Izby Opakowań wynika, iż w opakowaniach żywności i napojów oraz dodatków do żywności, dominują tworzywa sztuczne. Zarówno „tradycyjne” (ropopochodne) jak i coraz częściej otrzymywane z biosurowców.
Trendy w przemyśle opakowaniowym na lata 20. XXI wieku wyznaczają potrzeby konsumentów, modne hasła, rozwój technologiczny, przepisy, potrzeby rynkowe i koszty produkcji. Te często sprzeczne ze sobą zjawiska próbują pogodzić ze sobą menedżerowie i naukowcy, w tym partnerzy projektu FreshInPack oraz członkowie stowarzyszenia Natureef.
Wiele osób myśli, że wszystko co wrzuci do pojemnika na plastikowe odpady zostanie przerobione - np. na butelki PET albo plastikowe sztućce. To piękna wizja, ale niestety nie jest to takie proste. Na przeszkodzie stoi technologia, ekonomia i prawo.