Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności (jednostka składająca się z niezależnych ekspertów naukowych, prowadząca badania dla EFSA), dostarczył opinię naukową dotyczącą ponownej oceny bezpieczeństwa gumy arabskiej (E 414), jako dodatku do żywności. W UE, guma arabska nie była oficjalnie oceniana przez Komitet Naukowy ds. Żywności (SCF), dlatego poziom dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) dla tej substancji nie został ustalony. Pomimo tego dopuszczono E 414 do stosowania w preparatach i żywności przeznaczonej do żywienia dzieci niemowląt w okresie odstawienia od piersi (decyzja SFC1991). W 1999 r. SCF (Scientific Committee on Food) uznał, że stosowanie gumy arabskiej jako powłoki w preparatach odżywczych, zawierających pierwiastki śladowe jest możliwe do zaakceptowania, jeżeli poziomy przeniesienia w preparatach do początkowego żywienia niemowląt i preparatach do dalszego żywienia niemowląt lub dietetycznych środkach spożywczych specjalnego medycznego przeznaczenia (FSMP) nie będą przekraczały 10 mg/kg.
Guma arabska została oceniona również przez Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA) w 1982 i 1990 r., a specyfikacje tej substancji zostały zmienione w 1998 r. W oparciu o brak negatywnych skutków w dostępnych badaniach toksyczności nie ustalono poziomu ADI.
Na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) nr 257/2010, kierując się ramami koncepcyjnej oceny ryzyka dla niektórych dodatków do żywności, panel rozważył że dane o dawkach i toksyczności są wystarczające. Mało prawdopodobne jest, aby guma arabska, była wchłaniana w stanie nienaruszonym ponieważ jest lekko sfermentowana przez mikroflorę jelitową. Jednak w badaniach toksyczności subchronicznej i karcynogenności, przy najwyższej badanej dawce, nie stwierdzono efektów niepożądanych. Nie ma również obaw, co do genotoksyczności tej substancji. Dzienne doustne pobranie dużych dawek gumy arabskiej, dochodzące aż do 30 000 mg/osobę/dzień (co w przybliżeniu stanowi 430 mg/kg m.c./dobę), przez okres 18 dni, było dobrze tolerowane u osób dorosłych. U niektórych osób wystąpiły wzdęcia, które nie zostały uznane przez Panel za szkodliwe, a jedynie niepożądane.
Panel stwierdził, że nie ma potrzeby ustalania poziomu ADI dla gumy arabskiej (E 414) i nie stanowi ona zagrożenia dla ogólnej populacji, jako dodatek do żywności.
Źródła:
Przeczytaj także
Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, dostarczył opinii naukowej, o ponownym zbadaniu bezpieczeństwa polirycynooleinianu poliglicerolu (PGPR, E 476).