Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W artykule przedstawiamy przegląd produktów zatwierdzonych przez Komisję Europejską dopisanych do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP), Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) oraz Oznaczeń Geograficznych z ostatnich miesięcy.
Nowe oznaczenie geograficzne ze Szwecji – „Allåkerbär från Norrland”
Komisja zatwierdziła dodanie „Allåkerbär från Norrland” jako oznaczenia geograficznego (OG) ze Szwecji. „Allåkerbär från Norrland” to nazwa nadana malinom arktycznym uprawianym na otwartych polach w hrabstwach Norrbotten i Västerbotten w Szwecji.
Obecnie istnieje siedem odmian „allåkerbär”, z których cztery można zaliczyć do „Allåkerbär från Norrland” – „Anna”, „Linda”, „Sofia” i „Beata”. Zawsze należy uwzględnić co najmniej dwie odmiany, ponieważ rośliny potrzebują różnych odmian, aby wydały owoce. Smak w pełni dojrzałych owoców jest złożony, z nutami borówki brusznicy, czerwonej porzeczki, rokitnika i jeżyny, delikatnie ziemisty. To wyjątkowy smak o dużej intensywności aromatu. Ponieważ allåkerbär jest samosterylny, a uprawa musi obejmować różne odmiany, nawożenie krzyżowe nadaje mu złożony smak.
Obszar geograficzny z długimi godzinami światła dziennego w połączeniu z łagodnym klimatem w okresie wegetacji pozwala owocom w pełni dojrzeć przed zbiorem, a lokalna wiedza na temat uprawy oznacza również, że są one zbierane tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe.
Nowe oznaczenie geograficzne Finlandii – „Suonenjoen mansikka”
Komisja zatwierdziła dodanie „Suonenjoen mansikka ” z Finlandii do chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG). Nazwą „Suonenjoen mansikka” określa się truskawki ogrodowe uprawiane w północnej Savo, Suonenjoki i sąsiadujących gminach. „Suonenjoen mansikka” jest całkowicie czerwona, soczysta i aksamitnie miękka w ustach, a przy tym musi być słodka i aromatyczna.
Suonenjoki ma długą tradycję uprawy truskawek: w 2016 r. odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy powstania „Suonenjoen mansikka”. W ciągu stulecia stało się to ustalonym terminem w fińskiej kulturze kulinarnej. Na ulicach miasta można zobaczyć truskawki pod wieloma postaciami: na przykład w centrum Suonenjoki znajduje się pomnik dziewcząt zbierających truskawki – pomnik Mansikkatytöt z 1981 r. autorstwa rzeźbiarza Raimo Heino.
Podobnie Truskawkowy Karnawał w Suonenjoki, który od 1970 roku odbywa się na cześć truskawek w Suonenjoki, odbywa się w drugi weekend lipca i jest jedną z najdłużej odbywających się letnich imprez w Finlandii. Pierwotnie święto zbiorów truskawek, obecnie rozrosło się do rangi wydarzenia, które przyciąga około dwudziestu tysięcy gości. Karnawał tradycyjnie rozpoczyna się procesją,
Fodanie francuskiego wina "Terres du Midi", portugalskiego wina "Terres da Beira" i węgierskiego sera "Lajta Sajt" do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG), a także holenderskiego wina "Schouwen-Duivenland" do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP).
Chronione Oznaczenie Geograficzne "Terres du Midi" obejmuje lekkie czerwone, różowe i białe wina. Położone na południu Francji, graniczące z wybrzeżem Morza Śródziemnego, Chobejmuje obszary takie jak: Aude, Gard, Hérault i Pyrénées-Orientales, a także kilka gmin w Lozère. Gleby o niskiej żyzności są idealne dla winorośli, pozwalając im zapuścić głębokie korzenie. Wpływ klimatu śródziemnomorskiego na suche gleby o niskiej żyzności sprzyja sadzeniu różnorodnych odmian winorośli.
Wina "Terras da Beira" dzielą się na trzy kategorie: wino, wino musujące i wino półmusujące. Obszar geograficzny "Terras da Beira" obejmuje dystrykt Castelo Branco i pewne gminy dystryktu Guarda. Jest to najwyżej położony region uprawy winorośli w Portugalii, z winoroślami posadzonymi na wysokości od 300 do 750 metrów nad poziomem morza. Związek między glebą i klimatem z jednej strony, a odmianami winorośli w regionie z drugiej, daje początek winom o charakterystycznych cechach, naznaczonych mineralnością, kwasowością i świeżością.
"Lajta sajt" to pełnotłusty, słony, lekko miękki i porowaty ser wytwarzany z mleka krowiego i dojrzewający przez dwa tygodnie z florą skórki Brevibacterium linens. "Lajta sajt" ma charakterystyczny aromatyczny zapach i smak dzięki specyficznej florze dojrzewającej. Ten lekko miękki ser ma czerwonawo-żółty kolor, kruszy się w ustach i ma porowatą powierzchnię cięcia. Dojrzały ser tekstura jest pomiędzy serem miękkim a półtwardym. Okręg Győr-Moson-Sopron należy do regionu produkcji mleczarskiej tradycjanelle w północno-zachodnich Węgrzech. "Lajta sajt" opona synonim rzeki Lajta, która wpada do Dunaju Moson w Mosonmagyaróvár, w okręgu Győr-Moson-Sopron.
Wina "Schouwen-Duiveland" dzielą się na dwie kategorie: wino i gatunkowe wino musujące. Obszar geograficzny "Schouwen-Duiveland" obejmuje całą wyspę Schouwen-Duiveland. Wyjątkowść tego obszaru polega na tym, że jest to wyspa otoczona wodą na skraju Morza Północnego, ze słonymi wiatrami, większą liczbą godzin nasłonecznienia i gliniasto-piaszczystą glebą bogatą w wapień. Te naturalne czynniki, w połączeniu z metodami kultury i winifikacji wykorzystywanymi w regionie oraz wyborem odmian najlepiej nadających się do warunków lokalnych, przyczyniają się do jakości wina i nadają im szczególne cechy: wyraźną świeżość i mineralność.
Źródło: KE
"Terres du Midi"- LEX
"Terras da Beira"- LEX
"Lajta sajt"- LEX
"Schouwen-Duiveland"- LEX
Dodanie „ Meso turopoljske svinje ” – jako chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) z Chorwacji
„Meso turopoljske svinje” to świeże mięso i inne jadalne części tuszy wykastrowanych samców i samic autochtonicznej rasy świń Turopolje. Obszar produkcji „Meso turopoljske svinje” ogranicza się do obszaru kontynentalnej Chorwacji, który obejmuje 13 okręgów i miasto Zagrzeb. „Meso turopoljske svinje” ma ciemniejszą, bardziej czerwoną barwę, bardziej zwartą strukturę mięśni niż wieprzowina produkowanej standardowo.
Gotowane mięso po spożyciu ma elastyczną, soczystą konsystencję, pełną smaku i specyficznego aromatu pochodzącego od wytopionego tłuszczu mięsa. Bogactwo lasów, zwłaszcza dębowych, liczne cieki wodne i umiarkowany klimat Turopolja od dawna sprzyjają rozwojowi hodowli trzody chlewnej. Przez stulecia hodowla świń Turopolje była ważna dla utrzymania lokalnych mieszkańców.
Włączenie niemieckiego wina "Großräschener See" oraz portugalskich win "Terras de Cister" i "Terras do Dão" do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG)
Chronione oznaczenie geograficzne "Großräschener See" jest częścią chronionego oznaczenia geograficznego "Brandenburger Landwein". Obejmuje obszary, na których można sadzić winorośl w powiecie Großräschen, gdzie na klimat wpływa bliskość jeziora Großräschen. Wszystkie winogrona są selektywnie zbierane ręcznie, dzięki czemu powstają wyjątkowo klarowne, czyste wina. Wina białe i różowe produkowane są metodą zimnej fermentacji, co nadaje im charakterystyczny profil aromatyczny. Czerwone wina mają ciemny czerwono-pomarańczowy kolor ze względu na długi czas kontaktu ze skórką. Interakcja między klimatem a glebą nadaje szczególne właściwości organoleptyczne, których nie można znaleźć w uprawach na innych obszarach geograficznych.
Chronione Oznaczenie Geograficzne "Terras de Cister" jest związane nie tylko z cechami geograficznymi regionu, ale także z przybyciem mnichów cysterskich na ten obszar w XII wieku. Mnisi zbudowali klasztory i kościoły oraz zasadzili pierwsze winnice na obszarze znanym obecnie jako "Terras de Cister". Uprawiane odmiany winorośli również przyczyniają się do specyfiki produktów winiarskich objętych tym geograficznym oznaczeniem pochodzenia, w połączeniu z innymi czynnikami naturalnymi i ludzkimi. Są to świeże wina, w których nuty kwasowe równoważą alkohol i słodycz. Mają delikatny aromat i strukturę oraz charakteryzują się wysoką naturalną kwasowością, mineralnością i niską zawartością alkoholu, a także dobrą ekspresją aromatyczną odmian winogron.
Chronione Oznaczenie Geograficzne "Terras do Dão" obejmuje wino i wino musujące. Ochrona zapewniana przez rzeźbę terenu jest istotną cechą tego obszaru geograficznego i wpływa również na klimat. Klimat determinuje sposób, w jaki winorośl rośnie i dojrzewa, co oznacza, że ma bezpośredni wpływ na jakość win. Wpływ ten jest wyraźnie widoczny w finezji i aromatycznej ekspresji win. Wina są aromatyczne, mineralne i świeże, a ich kwasowość jest zrównoważona dzięki warunkom dojrzewania winogron. Ciepłe, słoneczne lata zapewniają, że winogrona osiągają pełną dojrzałość. Duże dzienne wahania temperatury zapewniają dobry rozwój cukrów i utrzymanie optymalnej kwasowości.
Źródło: KE
"Großräschener See"- LEX
"Terras de Cister"- LEX
"Terras do Dão"- LEX
Komisja Europejska dodała francuski ser "Tome fraîche de l'Aubrac" do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) oraz hiszpańską oliwę z oliwek "Aceite Villuercas Ibores Jara" do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP).
„Tome fraîche de l'Aubrac" to niegotowany, niesolony, niedojrzewający ser tłoczony z pełnego, surowego mleka krowiego. Ma kolor od kremowego do bladożółtego, z kilkoma małymi dziurami. Jego konsystencja jest miękka i jędrna w dotyku. Na podniebieniu jest rozpływający się w ustach, chrupiący i lekko kwaśny. Aromaty "Tome fraîche de l'Aubrac", zarówno pod względem zapachu, jak i smaku, są głównie mleczne, świeże i maślane, o dobrej intensywności.
„Aceite Villuercas Ibores Jara" to oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia uzyskiwana z owoców drzewa oliwnego przy użyciu procesów mechanicznych lub innych procesów fizycznych, które nie zmieniają oliwy i zachowują smak, aromat i właściwości owoców, z których jest wytwarzana. Zbieżność czynników naturalnych, wyjątkowość genetyczna odmian, której sprzyja selekcja materiału genetycznego roślin i jego rozmnażanie, prowadzone od stuleci przez plantatorów oliwek, oraz sposób, w jaki uprawiane są rośliny, skutkują odmiennym produktem o unikalnych właściwościach fizycznych i chemicznych.
Źródło: KE
Ser: EUR-LEX
Oliwa z oliwek: EUR-LEX
Komisja Europejska zatwierdziła dodanie francuskiej ostrygi „Huître de Normandie” do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) oraz francuskiej oliwy z oliwek „Huile d'olive du Languedoc” do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) .
"Huître de Normandie" to świeża, cała, wydrążona ostryga. Ma twardą zewnętrzną skorupę o regularnym kształcie, bez wyszczerbionych lub kruchych części. Muszla jest wolna od śluzu. Miąższ ma barwę od kości słoniowej/jasnobiałej do beżowej z perłowo-szarymi refleksami. Krawędź płaszcza może być tego samego koloru co ciało lub w odcieniu od jasnobrązowego do czarnego. Mięśnie są jędrne i utrzymują hermetycznie zamkniętą skorupę podczas transportu i całego procesu sprzedaży, zapewniając, że "Huître de Normandie" dobrze się przechowuje.
"Huile d'olive du Languedoc" to wieloodmianowa oliwa z oliwek. Składa się głównie z odmiany Lucques lub Olivière lub ich mieszanki. Udział każdej z tych dwóch odmian w oliwie jest mniejszy lub równy 70%. Intensywność owocowa "Huile d'olive du Languedoc" jest większa niż 2 i mniejsza niż 5 na 10 w skali organoleptycznej Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (IOOC), z aromatami na nosie i podniebieniu zdominowanymi przez nuty pomidorów i migdałów, ewentualnie uzupełnionymi aromatami jabłek.
Komisja Europejska zatwierdziła dodanie rumuńskiej wędzonej wieprzowiny "Salinate de Turda" do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG)
Salinate de Turda" to wędzony i peklowany produkt na bazie wieprzowiny, otrzymywany z ceafă (schab), cotlet (schab), piept (boczek) i pulpă (szynka), które są solone naturalną solanką zmieszaną z przyprawami, cukrami i kulturami mlekowymi, a następnie dojrzewają przez 5 do 7 dni, wędzone na twardym drewnie (buk) i dojrzewają/suszone przez 20 do 28 dni.