Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Po dziesięcioleciach szybkiego wzrostu gospodarczego i industrializacji Chiny stały się największym producentem na świecie pod względem marnotrawstwa żywności, odpadów i jednorazowych tworzyw sztucznych, które powstają na różnych etapach cyklu produkcji i konsumpcji. Choć ogromna populacja Chin oraz produkcja żywności na dużą skalę przyczyniają się do powstawania tych odpadów, to jednak największy udział w tym zjawisku ma przemysł dostaw żywności, który jest największy na świecie.
Aby sprostać tym wyzwaniom oraz dostosować się do celów z zakresu zrównoważonego rozwoju, osiągnięcia szczytu emisji węgla oraz celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, Chiny opracowały ramy regulacyjne promujące redukcję odpadów i recykling. To z kolei stworzyło silne zapotrzebowanie na rozwiązania, które zmniejszają zanieczyszczenie środowiska, odpady i emisje, jednocześnie zwiększając efektywność recyklingu. Dodatkowo, otworzyło to nowe możliwości dla europejskich MŚP, które mogą wnieść innowacyjne rozwiązania w tym obszarze.
Praktyczny przewodnik po rynku redukcji odpadów i recyklingu w Chinach
Raport zaczyna się od przeglądu rynku, jego tła oraz aktualnych wyzwań. Sektor kształtowany jest przez surowe regulacje, rosnącą świadomość konsumentów oraz postęp technologiczny w odpowiedzi na marnotrawstwo żywności i zastosowanie plastiku jednorazowego użytku. Możliwości obejmują materiały biodegradowalne, rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadów na energię oraz recykling materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, przy czym na rynku dominują krajowe średniej wielkości firmy prywatne obok kilku zagranicznych graczy.
Drugi rozdział szczegółowo opisuje wymagania dotyczące wejścia na rynek, podkreślając potrzebę poruszania się w skomplikowanym otoczeniu regulacyjnym, które obejmuje wiele agencji rządowych. Choć recykling plastiku spożywczego pozostaje ograniczony, ostatnie inicjatywy sygnalizują potencjalne możliwości. MŚP z UE mogą rozważyć opcje wejścia na rynek, takie jak partnerstwa z lokalnymi dystrybutorami, bezpośrednie operacje lub wspólnie finansowane projekty badawczo-rozwojowe i demonstracyjne.
W trzeciej części zostały wyróżnione kluczowe możliwości oraz praktyczne porady dla MŚP z UE, koncentrując się na technologiach i strategiach cieszących się wysokim zapotrzebowaniem, szczególnie w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. Na koniec, w czwartym rozdziale zostały przedstawione dwa studia przypadku: jedno dotyczące systemów automatyzacji recyklingu plastiku, a drugie dotyczące współpracy EU-Chiny w ramach programu Horizon Europe.
Rynek redukcji odpadów i recyklingu w gastronomii i żywności w Chinach oferuje obiecujące możliwości dla europejskich MŚP, z silnym wsparciem politycznym, rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone produkty, dojrzałymi łańcuchami przemysłowymi oraz innowacjami technologicznymi w obszarze biotworzyw sztucznych i przetwarzania odpadów na energię. MŚP z UE, często dysponujące innowacyjnymi i wysoko cenionymi rozwiązaniami zatwierdzonymi przez EFSA, mogą wykorzystać te atuty, aby odnieść sukces. Jednakże sukces na rynku chińskim wymaga dokładnego przygotowania, znacznych zasobów oraz długoterminowego zaangażowania w poruszanie się po ewoluującym krajobrazie regulacyjnym Chin i celach zrównoważonego rozwoju.
Zawartość raportu
1.Przegląd sektora
1.1 Tło rozwoju
1.2 Wyzwania i potrzeby rynkowe 1.3 Struktura rynku i kluczowi gracze
2. Wymagania dotyczące wejścia na rynek dla podmiotów z UE
2.1 Sektory zalecane dla zagranicznych inwestycji
2.2 Krajobraz regulacyjny, normy i certyfikacje
2.3 Recykling plastiku spożywczego
2.4 Jakie możliwości wejścia na rynek?
3. Możliwości, wyzwania i porady
3.1 Wskazówki od MŚP z UE
4. Studia przypadków
4.1 Lider w systemach automatyzacji przetwarzania plastiku
4.2 Wspólne projekty UE-Chiny w ramach programu Horizon Europe
>>POBIERZ RAPORT Z E-BIBLIOTEKI<<
Masz pytania dotyczące tego tematu? Możesz skontaktować się z Weroniką Gryglaszewską, Business Advisor EU SME Centre, w języku polskim lub angielskim, aby uzyskać informacje i porady.
Osoba kontaktowa: Weronika Gryglaszewska, EU SME Centre Business Advisor