Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Panuje przekonanie, że popyt na opakowania z włókien rósł w czasie pandemii Covid-19 ze względu na wykładniczy wzrost sprzedaży detalicznej on-line, to statystyki przedstawiają nieco inny obraz. Według ekspertów z brytyjskiej firmy NOA, specjalistów od badań rynkowych w sektorze opakowań papierowych - popyt na tekturę falistą i kartony, w szczególności dla branży gastronomicznej, prawie zniknął.
Popyt na tekturę falistą
Globalny obraz popytu na tekturę falistą w porównaniu rok do roku pokazuje, że wolumeny nieznacznie spadły i wyniosły 98% zeszłorocznego popytu. W Wielkiej Brytanii wolumeny w połowie 2020 r. spadły o około 0,5%. W Europie również spada popyt - na przykład we Włoszech i Francji o 5-10%. W USA popyt spadł podobnie jak w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w innych krajach, takich jak Meksyk i Argentyna, odnotowano znaczący dwucyfrowy spadek popytu.
Dostawcy opakowań, którzy zaliczają branżę gastronomiczną do swoich głównych klientów, doświadczają dużych spadków. Z kolei ci, którzy dostarczają głównie do producentów żywność i napojów do handlu detalicznego, przeżywają boom.
„To historia zwycięzców i przegranych” - powiedział Neil Osment, dyrektor zarządzający NOA. „Niektórzy dostawcy opakowań dla sektora handlu detalicznego żywnością i napojami odnotowali wzrost popytu o 120% i więcej, podczas gdy ci z sektora usług gastronomicznych stracili do 70% swojej sprzedaży, a być może nawet więcej”.
Dlaczego tak się dzieje?
Za tym trendem kryją się interesujące różnice regionalne, które odkryli badacze NOA. Na przykład popyt spadł bardziej gwałtownie w północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii podczas lockdownu, jednak na południowym zachodzie, gdzie swoją siedzibę ma coraz większa liczba producentów żywności i napojów, producenci opakowań papierowych odnotowali zwiększony popyt.
„Rozmawialiśmy z jedną firmą, która odnotowała wzrost wolumenu o 125% rok do roku i jest ona zdania, że jej konkurenci mają podobne doświadczenia. Najwyraźniej poziom popytu zależy od obsługiwanych sektorów, co przekłada się na rynek zastosowań końcowych, a także na zróżnicowanie regionalne”- powiedział N. Osment. „Uważamy jednak, że północny zachód odbije się, ponieważ popyt zacznie ponownie rosnąć, a produkty w łańcuchu dostaw będą wymagały uzupełnienia. Zapotrzebowanie i uzupełnienie zapasów żywności i napojów reagują znacznie szybciej. Gospodarka przemysłowa będzie wolniej reagować na zmiany popytu”.
Perspektywy dla rynku opakowań z tektury falistej
Firma badawcza NOA przewiduje, że sektor spożywczy pozostanie prężny, utrzymując swoich dostawców opakowań papierowych. Jednak w tym sektorze nastąpi przejście od opakowań gotowych (SRP) w kierunku punktów dystrybucyjnych (lub tego, co NOA określa jako MODIE - sprzedaż wysyłkowa, dystrybucja, Internet i e-commerce).
Wraz ze wzrostem sprzedaży żywności on-line sprzedawcy detaliczni będą chcieli, aby producenci dostosowali produkcję rezygnując z droższych opakowań typu SRP i zamiast dostarczać towary w tańszych opakowaniach z tektury falistej, które nigdy nie muszą trafiać na półki.
N. Osment uważa, ze: „Sprzedawcy detaliczni będą chcieli prostej, niedrogiej tektury falistej, więc zobaczymy zmianę struktury pracy, ponieważ producenci zmieniają produkcję z opakowań w formacie SRP i skierują się w stronę zewnętrznych dystrybutorów. Zaczynaliśmy widzieć ten ruch w zeszłym roku, ale zostanie on przyspieszony, ponieważ sprzedawcy zdają sobie sprawę, że mogą zaoszczędzić, zamieniając formaty SRP na tańszą alternatywę”.
Zespół NOA zwraca również uwagę, że zrównoważony rozwój - który zniknął z programu w pierwszych dniach pandemii - powraca, gdy konsumenci odnawiają i zwiększają pragnienie zrównoważonych opakowań i oczekują więcej informacji o ich pochodzeniu.
Przeczytaj także
Przed nami implementowanie do krajowego systemu prawnego unijnych dyrektyw, wprowadzających Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta.
Podczas targów - ProSweets w Kolonii (31.01.-03.02.2020) - wystawcy zaprezentują najnowsze innowacje w zakresie zrównoważonych i cyfrowych koncepcji pakowania. Kontrowersje dotyczące tworzyw sztucznych zdecydowanie wpływają na branżę: konsumenci oczekują rozwiązań przyjaznych dla środowiska - folii nadających się do recyklingu, opakowań papierowych, czy też rozwiązań wielokrotnego użytku.
Krajowa Izba Gospodarcza (KIG), wspólnie z przedstawicielami przemysłu opakowaniowego, przygotowała opracowanie „Środowiskowe aspekty projektowania opakowań”, mając na uwadze nowe wymagania UE związane z pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i konieczne zmiany prawne dotyczące gospodarowania odpadami oraz trwającą dyskusję na temat ostatecznego kształtu polskiego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Publikacja zawiera ekspercie rekomendacje w zakresie ekoprojektowania dla podstawowych grup opakowaniowych tj. aluminium, stali, papieru, szkła oraz tworzyw sztucznych.