Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) odbyło się posiedzenie ministerialne w sprawie dopłat do połowów, na którym potwierdzono zobowiązanie do wyznaczenia kierunku pomyślnego zakończenia negocjacji przed konferencją ministerialną WTO, która rozpocznie się w listopadzie 2021 r.
Chociaż nadal istnieją pewne rozbieżności, skonsolidowany tekst zaproponowany przez przewodniczącego negocjacji, ambasadora Santiago Willsa z Kolumbii, stanowi solidną podstawę do ostatniego etapu negocjacji. W ramach wspólnej polityki rybołówstwa Unia Europejska (UE) od dawna priorytetowo traktuje podejście, które zapewnia zrównoważone pod względem środowiskowym, gospodarczym i społecznym połowy. Jest to wynikiem głębokiego procesu reform, w ramach którego stopniowo wycofywano szkodliwe dotacje na rzecz dotacji pozytywnych, które promują zrównoważone połowy, oraz wzmacniano systemy zarządzania działalnością połowową.
Opierając się na tych pozytywnych doświadczeniach, UE opowiada się również za tym, aby zasady WTO opierały się na zrównoważonym rozwoju. Wiceprzewodniczący i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis, w uwagach skierowanych do swoich rozmówców na całym świecie, powiedział: "Ochrona światowych zasobów rybnych jest wspólnym obowiązkiem i jako taka, osiągnięcie wielostronnego rezultatu jest jedynym sposobem na rozwiązanie kwestii szkodliwych dotacji. Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie dyrektor generalnej Okonjo-Iweali do osiągnięcia porozumienia przed 12. konferencją ministerialną i jesteśmy w pełni zaangażowani w realizację tego celu. Mandat określony w Celu 14.6 Zrównoważonego Rozwoju ONZ musi pozostać naszym przewodnikiem w tych negocjacjach." Więcej informacji dostępnych jest tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Wzór świadectwa dla drobiowego mięsa mielonego i/lub mięsa oddzielonego mechanicznie (MOM) z UE na Ukrainę jest negocjowany od początku 2020 r. pomiędzy Komisją Europejską i służbą weterynaryjną Ukrainy.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia do nabycia przez Kaufland Polska Markety prawa do powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket E.Leclerc w Kielcach. Transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku, ze szkodą również dla konsumentów. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.
Ze względu na obecną sytuację epizootyczną związaną z wirusem grypy ptaków (HPAI) w Polsce władze Bośni i Hercegowiny utrzymują zakaz eksportu dla województwa małopolskiego. Zakaz dotyczy...