Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych Eurostatu, wartość nieprzetworzonej wołowiny wyeksportowanej z Polski w 2017 r. wyniosła prawie 1,4 mld Euro, czyli była o ponad 20% większa niż 2016 r. 86% tego mięsa trafiło na rynek unijny. Wzrost sprzedaży wołowiny poza granice Unii Europejskiej wyniósł 21%, zaś w ramach Wspólnoty 19%.
W ubiegłym roku pozytywne zmiany widoczne były również po stronie konsumpcji wewnętrznej. Według danych IERGŻ w 2017 r. spożycie mięsa wołowego na mieszkańca wzrosło z 2,1 do 2,7 kg. Niemniej Polska w zakresie konsumpcji wołowiny zostaje daleko w tyle za średnią unijną, która wynosi 11 kilogramów konsumowanej wołowiny na mieszkańca rocznie. Jest zatem potencjał do wzrostu spożycia tego gatunku mięsa w Polsce.
Ceny żywca wołowego
Wzrost eksportu ma istotny wpływ na poziom cen. Według danych MRiRW w pierwszej połowie marca cena za 1 kg żywca wołowego wyniosła 6,86 zł i była na poziomie podobnym do ceny z lutego. Jednocześnie była wyższa o 13% w stosunku do ubiegłego roku i o 8% wobec roku 2016. Warto zwrócić uwagę na dużo większą stabilność cen mięsa wołowego niż w przypadku wieprzowiny. Między najniższą a najwyższą ceną w latach 2016-2018 było tylko 14% różnicy. Dla porównaniu w przypadku wieprzowiny różnica wyniosła 27%. Wysoki poziom cen oraz ich stabilność są czynnikami zachęcającymi krajowych producentów do zwiększania produkcji.
Towary eksportowe
Podstawowym towarem eksportowym jest świeża i schłodzona wołowina. Eksport wołowiny tego typu w 2017 r. był o 13% wyższy niż w 2016 r. Głównym odbiorcą pozostały Włochy, z 8-proc. wzrostem. Kolejnymi ważnymi krajami były Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Izrael. Krajem do którego eksport świeżej wołowiny wzrósł najbardziej były Niemcy z 13-proc. wzrostem eksportu względem poprzedniego roku.
Eksport żywych zwierząt w ujęciu wartościowym spadł o 18% w relacji rocznej. W 2017 r. w przeliczeniu na eksportowane sztuki, Włochy, ze względu na spadek importu przestały być głównym odbiorcą żywych zwierząt z Polski, a ich miejsce zajęła Hiszpania z importem na poziomie 19844 sztuk (wzrost o 23% w relacji rocznej). W sprzedaży do Hiszpanii dominowały młode zwierzęta o wadze do 80 kg.
Ustawa dot. uboju rytualnego
Wciąż nie ma pewności co do przyszłości proponowanej ustawy dotyczącej wprowadzenia zakazu uboju rytualnego. Dokument ten został skierowany do dalszych prac. Wprowadzenie tej ustawy będzie istotną barierą dla rosnącego eksportu polskiej wołowiny, co może mocno wpłynąć na zmniejszenie poziomu popytu importowego i obniżkę cen żywca.
Przeczytaj także
Wartość tegorocznych produktów żywnościowych, zakupionych na święta będzie o 6 – 7 proc. wyższa niż przed rokiem. To dość znacząca zmiana zarówno w ujęciu historycznym, jak i w porównaniu do wzrostów...
W tym roku wieprzowina na sklepowych półkach tanieje, a relatywnie drogi staje się drób. W ciągu miesiąca mięso wieprzowe potaniało o 2,3% i było jedynie o 1,4% droższe wobec analogicznego okresu przed rokiem. Ceny drobiu spadły o zaledwie 0,1% w relacji miesięcznej i były o 5,8% wyższe wobec lutego 2017 r.
W ostatnich tygodniach w Polsce obserwowaliśmy wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszym tygodniu marca 2018 r. przeciętnie żywiec wieprzowy skupowano po 4,76 zł/kg netto czyli o 14,4% więcej niż przed czterema tygodniami.