Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stabilne ceny skupu mięsa kurcząt brojlerów
Według notowań MRiRW ceny skupu kurcząt brojlerów aktualnie kształtują się na relatywnie niskim poziomie. Przeciętnie w październiku br. kurczęta skupowano po 3,43 zł/kg, czyli o 7,5% drożej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku, jednak nadal o 4% taniej niż średnio w ostatnich pięciu latach.
Warto jednak zauważyć, że zazwyczaj, ze względu na czynniki sezonowe, od września do końca roku, ceny skupu kurcząt brojlerów wykazywały tendencję spadkową. Obecnie jednak ceny te utrzymują się na stabilnym poziomie. W pierwszych dwóch tygodniach listopada br. średnia cena zakupu kurcząt wynosiła 3,42 zł/kg.
Ważnym czynnikiem, który wspiera ceny skupu na krajowym rynku jest eksport. Od 20 lipca br. Polska ma status kraju wolnego od grypy ptaków, w związku z tym możliwe było wznowienie eksportu do niektórych krajów. Według danych MRiRW w okresie I-IX br. z Polski wyeksportowano 818,9 tys.t mięsa i podrobów drobiowych, o wartości 1,39 mld EUR, czyli odpowiednio o 10 i 7% więcej niż przed rokiem.
Wolumen eksportu do naszych głównych odbiorców, czyli Niemiec i Wielkiej Brytanii zwiększył się nieznacznie odpowiednio o 1 i 5% do 121,2 tys. t oraz 69,2 tys. t. Istotne, bo o 26%, wzrósł natomiast wolumen wywozu mięsa drobiowego do Francji i wyniósł 60,7 tys. t. Znaczący wzrost można było obserwować również w przypadku Hiszpanii (+52% do 22,8 tys. t), Belgii (+61% do 23,9 tys. t), a także Hongkongu (+33% do 27,9 tys. t).
Szacuje się, że w 2017 r. około 40% wyprodukowanego w Polsce mięsa drobiowego zostanie przeznaczone na eksport, jednak nadal większość pozostanie na krajowym rynku. Według danych IERiGŻ spożycie mięsa drobiowego wykazuje tendencję wzrostową i w 2017 r. wyniesie 30 kg na mieszkańca.
Pomimo wzrostu popytu importowego oraz krajowego na mięso drobiowe, relacja cen skupu do cen pełnoporcjowych mieszanek paszowych dla drobiu (notowania MRiRW) utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. W okresie pierwszych dziesięciu miesięcy br. relacja cen skupu kurcząt brojlerów do cen pasz wyniosła 2,49 i była o 5% mniejsza niż średnio w tym okresie w ostatnich pięciu latach.
Autor: Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Podaż mleka w Unii Europejskiej odbudowuje się
Według danych KE (za MMO) w III kw. 2017 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej, wobec analogicznego okresu przed rokiem, zwiększyły się o 2,5% do 38,7 mln t, podczas gdy w pierwszym półroczu br. wielkość dostaw mleka w relacji rocznej była o 0,5% mniejsza.
W III kw. 2017 r. dostawy mleka u dziesięciu największych unijnych producentów mleka, z wyjątkiem Holandii, były większe niż w III kw. 2016 r. W Niemczech zwiększyły się o 1,2%, we Francji o 0,6%, w Wielkiej Brytanii o 2,9%, a w Polsce o 5,5%. Warto zwrócić uwagę, że w Irlandii producenci dostarczyli o 10,1% więcej mleka niż przed rokiem. W Holandii, w III kw. br. do mleczarni dostarczono o 1,1% mleka mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem, co związane jest ze spadkiem pogłowia krów, spowodowanego koniecznością ograniczenia emisji fosforanów. W czerwcu br. pogłowie krów mlecznych w Holandii było o 50 tys. sztuk mniejsze niż w czerwcu 2016 r.
Łącznie w okresie I-IX 2017 r. do mleczarni w UE trafiło 118,0 mln t mleka, tj. o 0,4% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Warto zauważyć, że po Irlandii, Polska była drugim w UE krajem o największym wzroście wolumenu dostaw mleka w br. –odpowiednio o 476 i 386 tys. t.
Czynnikiem zachęcającym producentów do rozwoju produkcji są wysokie ceny skupu mleka. We wrześniu mleczarnie w UE płaciły średnio 36,71 EUR/100 kg czyli o 32% więcej niż przed rokiem, najwięcej od ponad trzech lat. Średnio w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. ceny skupu były o 24% wyższe niż przed rokiem.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Większa produkcja OMP, serów i masła
Większa podaż mleka w UE znalazła swoje odzwierciedlenie we wzroście produkcji OMP, serów i masła. W III kw. 2017 r. w UE wyprodukowany 360 tys. t OMP, tj. o 4,4% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, podczas gdy w pierwszym półroczu produkcja tego produktu była o 10,2% mniejsza niż przed rokiem.
Przyspieszyła dynamika wzrostu produkcji serów. W III kw. br. zakłady w UE wytworzyły 2,3 mln t serów, o 2,7% więcej w relacji rocznej. W I półroczu natomiast wzrost ten wyniósł jedynie 0,6%. W III kw.2017 r., w relacji rocznej największy wzrost produkcji serów, odnotowano we Włoszech (o 16,2 tys. t), Hiszpanii (o 13,3 tys. t) i w Polsce (o 9,8 tys. t).
W III kw. 2017 r. produkcja masła w UE była większa o 1,6% niż przed rokiem, wyniosła 496 tys. t. Warto zauważyć, że Polska była drugim, po Irlandii, krajem o największym przyroście produkcji masła w UE. W Irlandii zwiększyła się ona o 6,0 tys. t, a w Polsce o 4,4 tys. t.
Poziom produkcji jogurtów i napojów ferm. w UE, w III kw. br., był podobny jak przed rokiem, a w przypadku pełnego mleka w proszku odnotowano spadek jego produkcji o 3,7%.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
W dzisiejszym wydaniu AgroTygodnia: Wysoki import soi do Chin - analiza ekspertów; Powierzchnia zasiewów rzepaku - UE stabilnie, wysoki wzrost na Ukrainie; Zapasy jabłek w krajach Unii - szacunki ekspertów
W dzisiejszym wydaniu AgroTygodnia: Prognozy dla światowego rynku wieprzowiny i wołowiny; Azja odpowiada za 57% światowych zakupów produktów mleczarskich; Rosja zwiększa import produktów mleczarskich