Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Najpopularniejsze suplementy
Odżywki białkowe należą do najpopularniejszych suplementów diety, zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. W nowym badaniu naukowym, przeprowadzonym na Uniwersytecie w Sewilli w Hiszpanii, przeanalizowano jakość tych produktów w zależności od składu, procesu produkcji oraz sposobu przechowywania.
Wpływ procesu produkcji
„W trakcie wytwarzania odżywek białkowych stosuje się obróbkę termiczną, która może negatywnie wpłynąć na wartość odżywczą produktu, jednak do tej pory nie przeprowadzono wielu badań w tym zakresie. Lizyna, jeden z aminokwasów egzogennych znajdujących się w suplementach, może przekształcać się w związki, których organizm nie jest w stanie wykorzystać. Ponadto wysoka temperatura może obniżać strawność białka w odżywce”, wyjaśnia Antonio J. Sánchez, główny autor pracy.
Wyższa jakość izolatów i kazeiny
Wyniki badania pokazują, że połowa analizowanych suplementów zawierała ponad 6% nieaktywnej lizyny, jednak tylko w przypadku 9% z nich wartość ta przekraczała 20%. Odżywki, które zawierały najwięcej zablokowanego aminokwasu, to przede wszystkim hydrolizaty i peptydy serwatkowe (12%), natomiast najmniej stwierdzono go w izolatach oraz odżywkach z kazeiną. W badaniu stwierdzono również, że deklarowana na etykiecie zawartość węglowodanów może stanowić „pośredni, ale użyteczny” wyznacznik obniżenia jakości odżywek na bazie serwatki spowodowanej wpływem wysokiej temperatury.
Brak ryzyka zdrowotnego
Eksperci podkreślają, że spożywanie suplementów białkowych samo w sobie nie stanowi zagrożenia zdrowotnego, pod warunkiem, że dany produkt przeszedł odpowiednią kontrolę jakości, został zakupiony w wyspecjalizowanym, godnym zaufania miejscu i ma pełnić w diecie konsumenta konkretną rolę. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, warto zasięgnąć porady profesjonalisty, który przeprowadzi fachową ocenę stanu odżywienia, przeanalizuje historię medyczną, dietę, dane antropometryczne, skład ciała oraz parametry biochemiczne krwi.
Rzeczywiste korzyści z suplementacji
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy spożywanie suplementów białkowych wysokiej jakości, np. izolatów białka serwatkowego, może nieść ze sobą wiele korzyści zdrowotnych oraz poprawiać wydolność sportową. Istnieją przekonujące dowody naukowe, że odżywki dla sportowców pomagają zminimalizować utratę tkanki mięśniowej u osób starszych, a w przypadku zawodników sportów siłowych sprzyjają przyrostowi beztłuszczowej masy ciała.
Źródła:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0023643818305589?via%3Dihub
Przeczytaj także
Wyniki nowego, trwającego cztery miesiące, badania klinicznego potwierdzają, że stosowanie probiotyków jest bezpieczniejsze i efektywniejsze niż placebo w zwalczaniu objawów u pacjentów chorujących na zespół jelita drażliwego (IBS).
Na prośbę Komisji Europejskiej Panel Ekspercki ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii EFSA został poproszony o skorygowanie ustalonego w 2012 roku poziomu maksymalnego spożycia (UL) witaminy D dla niemowląt (≤1 r.ż.).
Właściwe czytanie etykiety każdego środka spożywczego, a szczególnie suplementu diety, to umiejętność niezwykle potrzebna – zwiększająca nasze bezpieczeństwo, wpływająca na zachowanie zdrowia poprzez świadome planowanie...